Tom i Jerry mają 80 lat! Zobacz pierwszy odcinek z 1940 roku

Ciężko w to uwierzyć, ale to prawda! Pierwszy odcinek Toma i Jerry'ego ukazał się 10 lutego 1940 roku. Z parą staruszków czas obszedł się nader łaskawie – bawią dziś tak samo dobrze jak wtedy, gdy toczyła się jeszcze II wojna światowa. Sprawdźcie sami!

Tom i Jerry, ilustracja Mohameda Hassana, na licencji Pixabay License

Kreskówkę Tom i Jerry stworzył duet amerykańskich animatorów-reżyserów: William Hanna oraz Joseph Barbera. Pomysł na bajkę narodził się, gdy w kwietniu 1937 roku Barbera zaczął pracę w dziale animacji „Metro Goldwyn Mayer”, ówcześnie największej wytwórni filmowej w Hollywood, znanej z ryczącego lwa w swoim logotypie. Kierownictwo studia chciało rozwinąć działalność na polu kreskówek i szukało właśnie nowych pomysłów. Barbera połączył siły z Williamem Hanna i razem opracowali koncepcję dwóch postaci, toczących ze sobą nieprzerwany spór. Początkowo bohaterami mieli być lis i pies, jednak ostatecznie zdecydowano się na naturalnych wrogów – kota i mysz. Producent Fred Quimby, ówczesny szef animatorów, nie był szczególnie zainteresowany pomysłem, jednak mimo to pozwolił im stworzyć jeden krótki odcinek. Nazwano go Puss Gets the Boot, czyli w luźnym przekładzie „Kotek zostaje wykopany”. Co ciekawe, pierwotnie kot miał nazywać się „Jasper”, a mysz „Jinx”. W oryginalnej wersji pilotażowego filmu możemy usłyszeć właśnie imię „Jasper”, które czarnoskóra pokojówka „Mammy Two Shoes” wykrzykuje, kiedy goniący za myszą kot niszczy kolejne elementy wyposażenia domu. Odcinek miał swoją premierę 10 lutego 1940 roku.

Tom i Jerry, czy Jasper i Jinx?

W tym miejscu historia sympatycznej dwójki mogła się zakończyć, gdyż producentom polecono skupić się na innych produkcjach, jak Gallopin’ Gals, czy Officer Pooch. Jednak list teksańskiej businesswoman Bessy Short, która pytała wytwórnię MGM „kiedy można się spodziewać kolejnych przygód kota i myszy”, pomógł podjąć decyzję o dalszym rozwoju serii. Studio ogłosiło konkurs na nowe imię dla „Jaspera i Jinx”. Zwycięzcą okazał się animator John Carr, proponując oczywiście dobrze nam znanych „Toma i Jerry'ego”. Nagrodą w konkursie było pięćdziesiąt dolarów. W 1941 roku pojawił się drugi odcinek pod tytułem The Midnight Snack (ang. „Nocna przekąska”), a duet Hanna i Barbera pracował nad serią ponad piętnaście kolejnych lat, tworząc łącznie 114 odcinków. Typowy budżet na produkcję jednego odcinka wynosił 50 tysięcy dolarów, co było dużą kwotą, która pozwalała animatorom tworzyć w spokoju. Co ciekawe, nie realizowali oni wcześniej rozpisanego skryptu. Wymyślali kolejne sceny spontanicznie, w trakcie rysowania. Ostatni stworzony przez nich odcinek pod tytułem Tot Watchers (ang. Opiekunki do dzieci) został wyemitowany 1 sierpnia 1958 roku. Ponieważ wytwórnia oceniła, że powtórne odtworzenia starszych kreskówek przynoszą takie same zyski jak produkcja nowych, postanowiła zwolnić Williama Hanna i Josepha Barberę. Duet stworzył własną wytwórnię „Hanna-Barbera Productions”, która dała światu takie produkcje, jak: Flinstonowie, Miś Yogi, Jetsonowie czy Scooby-Doo.

Pierwszy odcinek animacji Tom i Jerry pochodzi z zasobów Internet Archive :

A jeśli w kimś odcinek obudził dziecko, to czemu by nie obejrzeć... wszystkich 161 klasycznych odcinków!

Tom i Jerry w 161, a nie 114 odcinkach?

W 1961 roku Metro Goldwyn Mayer zrozumiało swój błąd i wznowiło serię. Za sterami produkcji siadali kolejno Gene Deitch z „Rembrandt Films”, a następnie Chuck Johnes z „Sib Tower 12 Productions” (które później zmieniło nazwę na „MGM Animation/Visual Arts”), tworząc nowe odcinki, których ogólna liczba 161 zaliczana jest do „klasycznych” animacji z kotem i myszką w rolach głównych. Na tym jednak występy Toma i Jerry'ego się nie zakończyły. Od 1975 roku duet Hanna-Barbera tworzył nową, 48 - odcinkową serię The Tom and Jerry Show. Po niej produkowano również kolejne serie, oraz animowane filmy pełnometrażowe. Klasyczne odcinki spotykają się dziś z zarzutami o rasizm (choćby wspomniana już czarnoskóra pokojówka, będąca świadectwem porządku społecznego w Ameryce lat czterdziestych), czy nadmierną, nieuzasadnioną przemoc. Mimo to z czystym sumieniem można stwierdzić, że Tom i Jerry jest jedną z najważniejszych animacji w historii Hollywood. Bajka otrzymywała rozliczne nagrody, w tym osiem nagród Emmy. Przygody kota i myszy przetłumaczono na ponad 28 języków, a nowe animacje z ich udziałem powstają do dnia dzisiejszego.

Polecamy e-book Michała Rogalskiego – „Bohaterowie popkultury: od Robin Hooda do Rambo”

Michał Rogalski
„Bohaterowie popkultury: od Robin Hooda do Rambo”
Wydawca: Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron: 87
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-06-8

Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Mateusz Balcerkiewicz
Redaktor naczelny portalu Histmag.org, archiwista Archiwum Akt Nowych w Warszawie, absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim. Autor książki „Wojna Jasia. Polski żołnierz w walce z bolszewikami”, redaktor naukowy i współtwórca portalu 1920.gov.pl. Hobbystycznie członek grupy rekonstrukcyjnej Towarzystwo Historyczne "Rok 1920" oraz gitarzysta zespołu heavymetalowego.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy