Autor: Antoni Olbrychski
Tagi: Newsy, Historia religii, Zabytki, Starożytny Bliski Wschód
Opublikowany: 2016-10-31 15:53
Licencja: wolna licencja

Trwa renowacja Grobu Chrystusa. Co znaleźli archeolodzy?

Czy najnowsze odkrycia archeologów pozwolą jednoznacznie ustalić miejsce pochówku Jezusa Chrystusa?
REKLAMA

Od 26 października grupa specjalistów bada i konserwuje Bazylikę Grobu Świętego w Jerozolimie. Przy okazji naukowcy zdecydowali się na otwarcie grobu w którym, wedle tradycji chrześcijańskiej, miało zostać złożone ciało Chrystusa.

Grobowiec skalny z czasów Heroda Wielkiego (Jerozolima) (fot. Sir kiss, domena publiczna)

Początkowo badaczy zaskoczyło, że pod marmurowymi płytami znajduje się skała, stanowiąca być może pierwotną ścianę jaskini. Kilka dni później natrafiono zaś na nietknięte, oryginalne nisze pogrzebowe. – To absolutnie niesamowite – komentował archeolog Friedrik Hibert - Nie możemy stwierdzić tego ze stuprocentową pewnością, ale to wyraźny dowód, że miejsce grobu nie zmieniało się na przestrzeni lat. Historycy i naukowcy głowili się nad tym przez dekady.

Przeczytaj także:

Ostatecznie naukowcy potwierdzili istnienie oryginalnej jaskini wapiennej wewnątrz XVIII-wiecznego Edykułu, w którym znajduje się grób.

Archeolodzy wciąż nie są w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy grobowiec odsłonięty ostatnio w Bazylice Grobu Świętego faktycznie stanowił miejsce pochówku Jezusa Chrystusa. Ostatnie badania wzmacniają jednak przekonanie, że pierwsza świątynia, wzniesiona za czasów Konstantyna Wielkiego, nie została zbudowana w przypadkowym miejscu.

Tradycja żydowska zabraniała grzebania ludzi w obrębie murów miejskich. Zgodnie z Ewangelią Jezus został pochowany nieopodal miejsca swojego ukrzyżowania na Golgocie. Kilka lat później tereny te weszły jednak w skład rozrastającej się Jerozolimy. Badania potwierdzają, że w tym obszarze w czasach Chrystusa znajdował się cmentarz żydowski.

Starożytne nisze grobowe (kochim) przy kaplicy Syryjczyków (domena publiczna)

Archeolog Dan Bahat wypowiada się niejednoznacznie: Nie możemy być absolutnie pewni, że grób Jezusa znajdował się dokładnie tu, gdzie Bazylika Grobu Świętego. Z drugiej strony nie ma drugiego miejsca, które tak dobrze pasowałoby w świetle zebranych informacji.

Naukowcy pracują obecnie nad konserwacją świątyni i grobu. Zbierają też materiał do dalszych badań i przeprowadzają szczegółową dokumentację. Zaznaczają bowiem, że po zakończeniu ich prac i zamknięciu grobu może on nie być otwierany przez następne stulecia.

Źródło: news.nationalgeographic.com

POLECAMY

Kup koszulkę z królową Boną:

Cena koszulki (dostępna wyłącznie wersja damska) wynosi 34,99 zł.

Kup koszulkę, wesprzyj nasz portal!

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Antoni Olbrychski
Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, w szczególności wojskowością i życiem codziennym. Instruktor szermierki, członek Akademii Szermierzy. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i edukator na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy