Trzy lwy: średniowieczny emblemat a nadzieje mundialowe

opublikowano: 2010-06-22 20:37
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Średniowieczny miedziany emblemat przedstawiający trzy lwy odnaleziono przypadkiem w ubiegłym tygodniu w Coventry. Zatroskani losem synów Albionu na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej uznają znalezisko za dobrą wróżbę.
REKLAMA

Zobacz też: Piłka nożna - historia mistrzostw, sukcesy Polaków i futbol a polityka

źródło: wikipedia.pl

Emblemat z motywem trzech lwów (powszechnie przyjęło się uważać, że narodowe godło Anglii stanowią trzy złote lwy na czerwonym tle, choć w rzeczywistości są to lamparty) o długości 1 cala (2,54 cm) tkwił przez stulecia w szczelinie muru w miejscowości Coventry. Caroline Rann, archeolog która znalazła emblemat, powiedziała, że znajdował się między dwoma blokami piaskowca. Prawdopodobnie podczas wznoszenia muru odznaka zawieruszyła się do tego stopnia, że stała się wręcz niedostrzegalna. Znalezisko pochodzi z XIII wieku. Pierwotnie stanowiło zdobniczy element uprzęży konnej.

Trzy lwy, angielski symbol narodowy i nieodzowna część herbu Anglii, widnieją na koszulkach reprezentantów tego kraju w piłce nożnej. Zdaniem rzecznika Angielskiego Związku Piłki Nożnej (The Football Association) podobieństwo średniowiecznej odznaki do piłkarskiego logo Anglii jest zdumiewające. Dla angielskich kibiców znalezisko jest dobrym znakiem zapowiadającym zwycięstwa na Mundialu. Po ostatnim kompromitującym remisie z Algierią wydaje się jednak, że sukces Anglików na Mundialu jest mało prawdopodobny.

Lew był popularnym symbolem heraldycznym w średniowieczu. Symbolizował m. in. siły witalne, odwagę i władzę królewską. Ponadto, jak czytamy u Władysława Kopalińskiego, lew symbolizuje m. in. władzę, siłę ducha, ducha życia, majestat, dumę, pychę, zwycięstwo. Lew był także częstym symbolem widniejącym na różnego rodzaju angielskich znakach wojskowych, m. in. proporcach i chorągwiach.

Heraldyczny symbol lwa dotarł na Wyspy Brytyjskie najprawdopodobniej za sprawą Wilhelma Zdobywcy, księcia Normandii i króla Anglii od 1066 roku, który używał herbu z dwoma lwami na czerwonym tle. Trzeci lew został dodany do herbu monarchii angielskiej za rządów Henryka II. Stało się to m. in. z powodu jego mariażu z Eleonorą z Akwitanii (1152), w której herbie widniał jeden lew. Uznanie trzech lwów za integralny element herbu Anglii można uznać za swoistą manifestację jedności monarchii rządzonej przez dynastię Plantagenetów. Począwszy od 1198 r. herbu z trzema złotymi lwami używał Ryszard I Lwie Serce. Lew był symbolem, do którego sporą wagę przywiązywał również Edward III. W miejscu jego pochówku w opactwie Westminsterskim wyryto inskrypcję („invictus pardus”), co znaczy: „niezwyciężony lampart”.

Korekta: M. Turajski

POLECAMY

Zapisz się za darmo do naszego cotygodniowego newslettera!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Waldemar Kowalski
Magister historii (specjalność – historia wojskowości) na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Absolwent podyplomowego Studium Bezpieczeństwa Narodowego na Uniwersytecie Warszawskim. Były członek redakcji "Histmag.org". Główne zainteresowania: wojskowość, militaria, religie, filozofia, stosunki międzynarodowe.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone