Twórczość Hitlera „doceniona”

opublikowano: 2009-08-19 11:01
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Napisana przez Adolfa Hitlera podczas jego pobytu w Landsbergu w 1924 roku książka „Mein Kampf” wciąż cieszy się zainteresowaniem. Oczywiste jest, że największą wartość posiadają najstarsze egzemplarze „bestselleru” führera. Ostatnio jeden z „białych kruków” został sprzedany na aukcji w brytyjskiej miejscowości Ludlow za bagatela... 35 tysięcy dolarów (21 tysięcy funtów).
REKLAMA
Okładka francuskojęzycznej edycji „Mein Kampf” z 1934 roku (fot. Roby , na licencji Creative Commons Attribution ShareAlike 2.0 Belgium)

„Mein Kampf” – książka, której „zakazanych” treści pasjonatom historii nie trzeba przybliżać – została po raz pierwszy opublikowana w Niemczech w 1926 roku. Nadmieńmy jedynie, że autor zawarł w niej m.in. swoje wyobrażenia dotyczące kształtu „nowych” Niemiec pozostające w ścisłym związku z kreowaną przezeń ideologią antysemicką.

Nabywca książki nie ujawnił swojej tożsamości, dokonując zakupu telefonicznie. Warto wspomnieć, że przedmiotem licytacji było drugie wydanie „Mein Kampf”. Jest to edycja wzbogacona dodatkowo autografem, dedykacją oraz dopiskami autora. Jak mówi Richard Westwood-Brookes z domu aukcyjnego „Mullocks” sprzedany egzemplarz może zawierać wiadomości, które z nieznanych przyczyn mogły nie zostać opublikowane w pierwszym wydaniu. Ponadto dodał, że oferowana książka pochodzi najprawdopodobniej z tzw. prepublikacji z 1925 roku i została osobiście przekazana przez Hitlera jednemu ze współwięźniów, Georgowi Maurerowi.

W wielu krajach, w tym w Polsce, sprzedaż i udostępnianie „Mein Kampf” jest prawnie zabronione w oparciu o przepisy zakazujące propagowania nazizmu.

Źródła

Zobacz też

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Waldemar Kowalski
Magister historii (specjalność – historia wojskowości) na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Absolwent podyplomowego Studium Bezpieczeństwa Narodowego na Uniwersytecie Warszawskim. Były członek redakcji "Histmag.org". Główne zainteresowania: wojskowość, militaria, religie, filozofia, stosunki międzynarodowe.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone