Autor: Waldemar Kowalski
Tagi: Newsy, Historia polityczna, Historia filozofii i idei, Książki, I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne, Niemcy, Austria, Szwajcaria, Wyspy Brytyjskie, Europa
Opublikowany: 2009-08-19 11:01
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Twórczość Hitlera „doceniona”

Napisana przez Adolfa Hitlera podczas jego pobytu w Landsbergu w 1924 roku książka „Mein Kampf” wciąż cieszy się zainteresowaniem. Oczywiste jest, że największą wartość posiadają najstarsze egzemplarze „bestselleru” führera. Ostatnio jeden z „białych kruków” został sprzedany na aukcji w brytyjskiej miejscowości Ludlow za bagatela... 35 tysięcy dolarów (21 tysięcy funtów).
REKLAMA
Okładka francuskojęzycznej edycji „Mein Kampf” z 1934 roku (fot. Roby , na licencji Creative Commons Attribution ShareAlike 2.0 Belgium)

„Mein Kampf” – książka, której „zakazanych” treści pasjonatom historii nie trzeba przybliżać – została po raz pierwszy opublikowana w Niemczech w 1926 roku. Nadmieńmy jedynie, że autor zawarł w niej m.in. swoje wyobrażenia dotyczące kształtu „nowych” Niemiec pozostające w ścisłym związku z kreowaną przezeń ideologią antysemicką.

Nabywca książki nie ujawnił swojej tożsamości, dokonując zakupu telefonicznie. Warto wspomnieć, że przedmiotem licytacji było drugie wydanie „Mein Kampf”. Jest to edycja wzbogacona dodatkowo autografem, dedykacją oraz dopiskami autora. Jak mówi Richard Westwood-Brookes z domu aukcyjnego „Mullocks” sprzedany egzemplarz może zawierać wiadomości, które z nieznanych przyczyn mogły nie zostać opublikowane w pierwszym wydaniu. Ponadto dodał, że oferowana książka pochodzi najprawdopodobniej z tzw. prepublikacji z 1925 roku i została osobiście przekazana przez Hitlera jednemu ze współwięźniów, Georgowi Maurerowi.

W wielu krajach, w tym w Polsce, sprzedaż i udostępnianie „Mein Kampf” jest prawnie zabronione w oparciu o przepisy zakazujące propagowania nazizmu.

Źródła

Zobacz też

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Waldemar Kowalski
Magister historii (specjalność – historia wojskowości) na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Absolwent podyplomowego Studium Bezpieczeństwa Narodowego na Uniwersytecie Warszawskim. Były członek redakcji "Histmag.org". Główne zainteresowania: wojskowość, militaria, religie, filozofia, stosunki międzynarodowe.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy