Ulicami Kairu przeszła procesja z mumiami 22 faraonów

W sobotę, 3 kwietnia, w Egipcie miała miejsce złota parada faraonów. Podczas uroczystej procesji przetransportowano 22 zmumifikowane szczątki faraonów z Muzeum Egipskiego, mieszczącego się przy placu Tahrir, do nowo otwartego Narodowego Muzeum Cywilizacji Egipskiej w Fustat w Kairze.

Howard Carter przy sarkofagu Tutanchamona (domena publiczna)

Zobacz także:

Narodowe Muzeum Cywilizacji Egipskiej, jak wskazuje Waleed el-Batoutti, doradca Ministerstwa Turystyki i Starożytności, jest największą placówką archeologiczną na świecie. Od 3 kwietnia w jego zbiorach znajdą się najcenniejsze egipskie zabytki i dobra kultury, w tym mumie 18 królów i 4 królowych starożytnego Egiptu - m.in. faraonów Ramzesa II, Totmesa III oraz królowej Hatszepsut, Meritamen, żony króla Amenhotepa I i Ahmose-Nefertari.

Wspomniane mumie dawnych władców Egiptu przewieziono do nowego muzeum w minioną sobotę. Wszystkie transportowane były na specjalnie przygotowanych platformach. Trasa liczyła siedem kilometrów, a jej pokonanie zajęło ok. godziny. Wyjątkowa defilada była transmitowana przez telewizję. Jak podała telewizja BBC, mumie władców starożytnego Egiptu przewieziono zgodnie z chronologią ich panowania. Korowód otwierał samochód wiozący szczątki Sekenenre Tao II, czyli faraona XVII dynastii tebańskiej, panującego w XVI w. p.n.e., z kolei barwny pochód zamykał samochód z mumią Ramzesa IX, władającego Egiptem w XII wieku p.n.e.

Jak podaje AFP, podczas procesji ulicami Kairu mumie umieszczone były w specjalnych pojemnikach wypełnionych azotem, tak aby warunki było podobne do tych panujących w muzealnych gablotach.

Z uwagi na obniżenie dziennej liczby przypadków zakażenia koronawirusem Egipt zdecydował się na poluzowanie obostrzeń sanitarnych. Pełna przepychu defilada to manifestacja tego, że w kraju jest już bezpiecznie. Osoby, które zdecydują się na odwiedzenie Egiptu, będą mogły zobaczyć mumie władców od 18 kwietnia, na wystawie w Królewskim Pokoju Mumii, który przypomina nieco Dolinę Królów w Luksorze. Egipskie władze uważają, że otwarcie nowego muzeum przyciągnie turystów i pomoże w uratowaniu egipskiej turystyki.

Źródła:

www.polsatnews.pl, www.rmf24.pl, www.wiadomosci.wp.pl, www.tvp.info, www.uk.sports.yahoo.com

Polecamy e-book Damiana Dobrosielskiego – „Kobieta w świecie Azteków”

Damian Dobrosielski
„Kobieta w świecie Azteków”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 62
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-25-9

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy