Ulicami Kairu przeszła procesja z mumiami 22 faraonów

opublikowano: 2021-04-04 17:36
wolna licencja
poleć artykuł:
W sobotę, 3 kwietnia, w Egipcie miała miejsce złota parada faraonów. Podczas uroczystej procesji przetransportowano 22 zmumifikowane szczątki faraonów z Muzeum Egipskiego, mieszczącego się przy placu Tahrir, do nowo otwartego Narodowego Muzeum Cywilizacji Egipskiej w Fustat w Kairze.
REKLAMA
Howard Carter przy sarkofagu Tutanchamona (domena publiczna)

Zobacz także:

Narodowe Muzeum Cywilizacji Egipskiej, jak wskazuje Waleed el-Batoutti, doradca Ministerstwa Turystyki i Starożytności, jest największą placówką archeologiczną na świecie. Od 3 kwietnia w jego zbiorach znajdą się najcenniejsze egipskie zabytki i dobra kultury, w tym mumie 18 królów i 4 królowych starożytnego Egiptu - m.in. faraonów Ramzesa II, Totmesa III oraz królowej Hatszepsut, Meritamen, żony króla Amenhotepa I i Ahmose-Nefertari.

Wspomniane mumie dawnych władców Egiptu przewieziono do nowego muzeum w minioną sobotę. Wszystkie transportowane były na specjalnie przygotowanych platformach. Trasa liczyła siedem kilometrów, a jej pokonanie zajęło ok. godziny. Wyjątkowa defilada była transmitowana przez telewizję. Jak podała telewizja BBC, mumie władców starożytnego Egiptu przewieziono zgodnie z chronologią ich panowania. Korowód otwierał samochód wiozący szczątki Sekenenre Tao II, czyli faraona XVII dynastii tebańskiej, panującego w XVI w. p.n.e., z kolei barwny pochód zamykał samochód z mumią Ramzesa IX, władającego Egiptem w XII wieku p.n.e.

REKLAMA

Jak podaje AFP, podczas procesji ulicami Kairu mumie umieszczone były w specjalnych pojemnikach wypełnionych azotem, tak aby warunki było podobne do tych panujących w muzealnych gablotach.

Z uwagi na obniżenie dziennej liczby przypadków zakażenia koronawirusem Egipt zdecydował się na poluzowanie obostrzeń sanitarnych. Pełna przepychu defilada to manifestacja tego, że w kraju jest już bezpiecznie. Osoby, które zdecydują się na odwiedzenie Egiptu, będą mogły zobaczyć mumie władców od 18 kwietnia, na wystawie w Królewskim Pokoju Mumii, który przypomina nieco Dolinę Królów w Luksorze. Egipskie władze uważają, że otwarcie nowego muzeum przyciągnie turystów i pomoże w uratowaniu egipskiej turystyki.

Źródła:

www.polsatnews.pl, www.rmf24.pl, www.wiadomosci.wp.pl, www.tvp.info, www.uk.sports.yahoo.com

Polecamy e-book Damiana Dobrosielskiego – „Kobieta w świecie Azteków”

Damian Dobrosielski
„Kobieta w świecie Azteków”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
62
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-25-9
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone