Umberto Eco – ,,Migracje i nietolerancja” – recenzja i ocena

opublikowano: 2020-07-22 05:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Zbiór czterech esejów, w których poruszone zostały palące problemy współczesnego świata. Umberto Eco przedstawił tematykę migracji i nietolerancji na rozmaitych płaszczyznach odnosząc się do ich występowania na różnych kontynentach, przede wszystkim w Europie. Jest to równocześnie jego nowoczesne spojrzenie na tytułowy temat badań.
REKLAMA

Umberto Eco – „Migracje i nietolerancja” – recenzja i ocena

Umberto Eco
„Migracje i nietolerancja”
nasza ocena:
8/10
cena:
25 zł
Wydawca:
Noir sur Blanc
Rok wydania:
2020
Okładka:
miękka
Liczba stron:
42
ISBN:
9788373926806

Umberto Eco był włoskim semiologiem, filozofem, mediewistą, badaczem kultury masowej autorem wielu felietonów i esejów. Jego opus magnum to powieść „Imię róży”, dzieło łączące w sobie elementy semiotyki, badań biblijnych, analizy kultury średniowiecza i teorii literatury. Książka ta uznana została za jedno z arcydzieł literackich XX wieku, a także zaliczona do grupy największych bestsellerów wszechczasów. Publikował liczne felietony oraz eseje dotyczące zagadnień semiotycznych, procesów komunikacji, estetyki, a także dowcipne prace ukazujące absurdy naszej codzienności.

Tomik „Migracje i nietolerancja” to zbiór tekstów z rozważaniami i wykładami autora. Dwa pierwsze eseje („Migracje trzeciego tysiąclecia” i „Nietolerancja”) pochodzą z roku 1997 (opublikowane wcześniej w tomie „Pięć pism moralnych”). Dwa kolejne („Nowy traktat w Nijmegen” oraz „Doświadczenia wzajemnej antropologii” ukazały się drukiem po raz pierwszy) powstały w latach 2011 i 2012. Wszystkie artykuły poruszają niezwykle aktualny i szeroko dyskutowany problem. Choć dwa z nich powstały przed rokiem 2000, nie straciły na ważności. Śmiało można połączyć je z omówieniem zagadnień bieżących i migracją ludności z Afryki i Bliskiego Wschodu do Europy w ostatnich kilku latach.

Autor starał się zaprezentować omawiane zagadnienie od podstaw, zaczynając od wyjaśnienia różnic między pojęciem migracji i imigracji. Następnie pogłębiając swoje rozważania przeszedł do tematyki nietolerancji podając przykłady rasizmu oraz antysemityzmu, aż po ukazanie wielostronnego myślenia na owe problemy, podkreślając jak ważne jest to kim jesteśmy i gdzie mieszkamy. Umberto Eco w jednym z esejów porusz także tematykę obserwacji kulturowej, akcentując wagę wzajemnego badania i kontroli kultur.

Niewątpliwą zaletą recenzowanego tomiku jest jego wartość filozoficzna oraz cenne spostrzeżenia i refleksje autora. Dodatkowym atutem są dwa eseje, które opublikowane zostały po raz pierwszy. Ładne wydanie książki (usztywniana okładka ze skrzydełkami, a także estetyczna szata graficzna) dodatkowo uatrakcyjnia wydanie. Również korekta edytorska oraz przekład Krzysztofa Żaboklickiego są bardzo dobre. Niepretensjonalny i błyskotliwy język pozwala dotrzeć do szerszego grona odbiorców.

Jedynym poważniejszym mankamentem książki jest jej długość. Tomik ma jedynie 42 strony, z czego główne eseje zaczynają się dopiero od strony 11. A więc długość najistotniejszego tekstu ma zaledwie 31 stron. Na dodatek zastosowano bardzo dużą czcionkę. Przeczytanie książki ze zrozumieniem może zająć 30-40 minut. Mimo naprawdę dużej przyjemności czytania lektury, esejów powinno być albo więcej, albo lepiej byłoby wydać je w pracy zbiorowej, jako artykuły. Czytanie ich w takiej formie pozostawia pewien niedosyt.

Mimo powyższej uwagi treść zawarta w tomiku pod względem merytorycznym jest na wysokim poziomie. Dzięki prostocie wydania dostępna jest ona dla każdego. I pomimo niewielkiej liczby stron gorąco polecam ją każdemu, przede wszystkim ze względu na aktualną tematykę i trudną, chociaż ważną problematykę.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Umberto Eco –,,Migracje i nietolerancja”!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Judyta Ostapiak-Jagodzińska
Doktor nauk humanistycznych. Archeolog i historyk sztuki. Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Polskiej Akademii Nauk. Z zamiłowania pasjonatka podróży. W ramach pracy doktorskiej prowadziła badania nad zagadnieniem obrazowania i technik zdobienia urn twarzowych z kultury pomorskiej. Interesuje się problematyką wizualizacji i obrazowania w pradziejach.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone