Upadek imperium i początek nowego ładu - spotkanie z Dominicem Lievenem, laureatem konkursu Ambasador Nowej Europy 2018

Wybuch pierwszej wojny światowej oznaczał kres światowego porządku opartego na imperiach. Nacjonalizm rzucił im wyzwanie. Czy siły, które pchnęły świat w otchłań w 1914 roku wciąż oddziałują w XXI wieku? Dominic Lieven, wybitny brytyjski historyk, profesor Cambridge University, udowadnia, że tak. Spotkanie z profesorem odbędzie się we wtorek, 21 stycznia 2020, o godz. 17.00 w bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności, przy pl. Solidarności 1. Wstęp wolny.

Zobacz też:

Podczas wspomnianego spotkania prof. Dominic Lieven odbierze w bibliotece ECS nagrodę Ambasador Nowej Europy, przyznawaną corocznie za najlepszą publikację wydaną w języku polskim, która w sposób nowatorski przedstawia historyczne procesy lub aktualne doświadczenia Europejczyków, obserwowane z poziomu relacji społecznych i aktywności obywatelskich, zachodzących w obszarach kultury, edukacji, polityki i gospodarki.

Książka „W pożogę. Imperium, wojna i koniec carskiej Rosji”, która ukazała się w 2018 roku nakładem Wydawnictwa Akademickiego SEDNO, to pierwsza publikacja Dominica Lievena opublikowana w języku polskim. Autor w sposób nieszablonowy i wnikliwy przedstawia historię pierwszej wojny światowej z perspektywy rosyjskiej. Uwzględnia przy tym bardziej zagadnienia Europy Środkowo-Wschodniej, zwłaszcza kwestii niepodległości Ukrainy, niż działania na froncie zachodnim.

Jest to być może pierwsza anglosaska praca, która w sposób tak wyczerpujący opisuje początek dwudziestowiecznej Europy Wschodniej. Lieven słynie z tego, że nie ucieka w łatwe interpretacje. Przedstawiając szerszy kontekst wydarzeń, oddaje Rosji należne miejsce na polityczno-militarnej arenie sprzed stulecia i przesuwa historyczny środek ciężkości na wschód. Stawia tezę, że właśnie Rosja znajdowała się w centrum tego konfliktu. Dowodzi, że przemiany, do jakich dochodziło w niej w tym czasie, oddziaływały na stosunki w całej Europie, a pogoń za statusem europejskiego kraju i światowego mocarstwa odciskała się na Rosji.

Autor przeprowadził roczną kwerendę w rosyjskich archiwach wojskowych i dyplomatycznych. Kapituła Konkursu Ambasador Nowej Europy przyznając książce nagrodę główną w edycji za rok 2018, doceniła ogromną wartość historiograficzną książki. Zapraszamy na rozmowę z prof. Dominicem Lievenem. Spotkanie poprowadzi znawca tematyki wschodniej – Jan Tokarski.

Sprzedaż książki w cenie 55 złotych w trakcie spotkania, płatność tylko gotówką. Od 20 stycznia książka jest dostępna również w Museum Store w ECS, płatność gotówką i kartą.

Dominic Lieven (ur. 1952) - wybitny brytyjski historyk, profesor w Cambridge University (Trinity College) oraz członek British Academy i Royal Historical Society. Zajmuje się historią Rosji od czasów wojen napoleońskich do upadku imperium. Nie stroni od udziału w życiu politycznym. Przez osiem lat doradzał w sprawach zagranicznych Margaret Thatcher. Jego rozprawy historyczne były wyróżniane prestiżowymi nagrodami. Za „W pożogę. Imperium, wojna i koniec carskiej Rosji” otrzymał w 2016 roku nagrodę Instytutu Literatury Rosyjskiej RAN (Dom Puszkina), a trzy lata wcześniej – Order Przyjaźni od Władimira Putina. Mieszka w Japonii oraz Wielkiej Brytanii.

Jan Tokarski (ur. 1981) - eseista, historyk idei, członek redakcji „Przeglądu Politycznego”. Specjalizuje się w historii myśli liberalnej i konserwatywnej, a zwłaszcza tych nurtów, które nadały kształt ubiegłemu stuleciu. Opublikował: „Neokonserwatyści a polityka USA w nowym wieku” (2006), „Historie przyszłości. Wizje bolszewizmu w Rosji 1917–1921” (2012), „Czas zwyrodniały” (2014), „Obecność zła. O filozofii Leszka Kołakowskiego” (2016), „Zderzenia” (2018).

Polecamy książkę Marka Telera – „Zapomniani artyści II Rzeczypospolitej”

Marek Teler
„Zapomniani artyści II Rzeczypospolitej”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org] i Wydawnictwo CM
Okładka: miękka
Liczba stron: 264
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-30-3 e-book / 978-83-66371-35-4 papier

Książkę można też kupić jako e-book, w cenie 14,90 zł. Przejdź do możliwości zakupu e-booka!

Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy