Autor: Daria Czarnecka
Tagi: Recenzje, Historia polityczna, Historia społeczna, Książki, XIX wiek, I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne, Europa Wschodnia
Opublikowany: 2018-10-05 08:00
Licencja: wolna licencja

Dominic Lieven – „W pożogę. Imperium, wojna i koniec carskiej Rosji” – recenzja i ocena

Czy Brytyjczycy potrafią pisać o historii Rosji? Dominic Lieven udowadnia, że tak!
REKLAMA

Dominic Lieven – „W pożogę. Imperium, wojna i koniec carskiej Rosji” – recenzja i ocena

Dominic Lieven
„W pożogę. Imperium, wojna i koniec carskiej Rosji”
Ocena: 10
55 zł
Wydawca: Wydawnictwo Akademickie Sedno
Okładka: miękka
Liczba stron: 380
Premiera: 2018-09-05
Format: 17.2x16.4
ISBN: 9788379630448

Wielka Wojna ukazywana jest zazwyczaj jako wynik reakcji Austro-Węgier na zamach w Sarajewie oraz efekt powiązanego systemu sojuszy wojskowo-dyplomatycznych. Tak samo rewolucja rosyjska zdaje się być skutkiem I wojny światowej.

Dominic Lieven jest brytyjskim historykiem, profesorem w Cambridge University, członkiem British Academy oraz Royal Historical Society. Co ciekawe pochodzi z arystokratycznej rodziny Baltendeutschów – von Lieven. W stulecie wybuchu Matki Stulecia napisał książkę, w której skupił się na badaniu roli, jaką odegrała w tym wydarzeniu carska Rosja. Skupiając się na latach 1904-1920 pokazuje czytelnikowi, jak bardzo rewolucja roku 1905, klęska pod Cuszimą, wojna bałkańska oraz I wojna światowa splotły się w tragiczny dla carskiego reżimu węzeł.

Wyszedł od przyczyn ogólnych, to znaczy kryzysu imperiów w Europie Środkowo-Wschodniej, coraz większej świadomości narodowej poszczególnych ludów będących częściami składowymi ogromnych organizmów państwowych. Omówił przyczyny szczegółowe, jakimi są ambicje i kompetencje poszczególnych aktorów wydarzeń budując w ten sposób obraz Europy pędzącej ku przepaści. Zaangażowanie w konflikty oraz próba utrzymania przez carat roli Żandarma Europy doprowadziły do katastrofy. Próba obrony swojej dotychczasowej pozycji, tożsamości i interesów na jaką zdecydowała się Rosja staje się jaśniejsza, jeśli zostaje ujęta w szerokim kontekście ówczesnej sytuacji geopolitycznej.

Choć książka oryginalnie adresowana była do zachodnioeuropejskiego czytelnika, to jednak zaskakuje głębokim zrozumieniem nie tylko faktów historycznych, ale również rosyjskiej mentalności. Wydaje mi się, że jest to pierwsza anglosaska książka, która opisuje historię Europy Wschodniej w sposób głęboko kompetentny. Zapewne duży wpływ na to miała roczna kwerenda, którą przeprowadził Lieven w rosyjskich archiwach wojskowych i dyplomatycznych oraz imponująca liczba wykorzystanej literatury rosyjskiej.

REKLAMA

Dzienniki i wspomnienia carskich dyplomatów, polityków oraz urzędników pozwoliły autorowi na wnikliwe odmalowanie nastrój, nacisków oraz oczekiwań na podstawie których Rosja podjęła decyzję o zaangażowaniu w wojnę. Co ciekawe nie odstręczyło jej nawet ryzyko, że konflikt przerodzi się w nową wojnę trzydziestoletnią i zniszczy całą Europę. Wyliczenia skupiały się na udowodnieniu, że Niemcom nie wystarczy zasobów do prowadzenia dłuższych działań zbrojnych.

Obecnie na rynku księgarskim pojawia się bardzo wiele książek analizujących przypadki konkretnych państw czy społeczeństw. Często jednak brakuje w nich umiejscowienia wydarzeń w szerokim, globalnym kontekście. Wybuch Wielkiej Wojny to nie tylko kalkulacje Rosji, Niemiec czy Austro-Węgier. To splot geopolityki, w której wszyscy aktorzy starali się przede wszystkim zapewnić dobrą sytuację samym sobie. Niestety, doprowadziło to do katastrofy.

„W pożogę. Imperium, wojna i koniec carskiej Rosji” Dominica Lievene jest pracą świetnie napisaną. Przystępny język, bardzo jasny i klarowny wywód oraz wielka wiedza autora powodują, że pomimo dużego ciężaru gatunkowego podejmowanego tematu po prostu dobrze się ją czyta. Należy podkreślić, że jest w tym również zasługa tłumacza. Zdecydowanie książka zainteresuje zarówno znawcę tematu, jak i czytelnika mniej zorientowanego w temacie.

Recenzowana pozycja jest ze wszech miar godna polecenia. Znacząco wybija się in plus na tle rocznicowych wydań, które wprost wylewają się z księgarskich półek.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Dominica Lievena – „W pożogę. Imperium, wojna i koniec carskiej Rosji” w księgarni Prus24.pl, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawnictwa lub w innych sklepach internetowych!

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Daria Czarnecka
Socjolog i historyk, laureatka Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2012. Bibliofil nie nadający się już do leczenia. Z zamiłowaniem i pasją zajmująca się historią II wojny światowej i militariami, dodatkowo specjalistka od ludobójstwa (w teorii, nie w praktyce) i ścigania zbrodniarzy wojennych.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy