Uratuj historię, aby nie zniknęła wraz z człowiekiem!

opublikowano: 2024-04-12 05:00— aktualizowano: 2024-04-23 05:00
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W szufladach, na strychach, w piwnicach, a często tylko w pamięci naszej lub naszych bliskich kryją się wspomnienia, ważne dla wspólnej wiedzy o świecie minionym. Historii nie tworzą tylko politycy, decydenci, wielkie wydarzenia – składają się na nią przede wszystkim losy pojedynczych osób, świadków przeszłości. Do Archiwum Fundacji Ośrodka KARTA wciąż trafiają nowe dokumenty i zdjęcia, nad którymi nieustannie pracujemy, aby opowieść w nich zawarta została ocalona. W ten sposób każdego dnia ratujemy historie, aby nie zniknęły wraz z człowiekiem.
REKLAMA

Chcemy, aby te Archiwa były dalej żywe. Po ich opracowaniu przygotowujemy dla Was niezwykłe książki. Wybieramy najlepsze fragmenty, szukamy unikalnych zdjęć, łączymy je w całość. Tak przygotowane publikacje trafiają do księgarni, a potem do Was. Dziękujemy, że w ten sposób pomagacie w ocaleniu historii osób, których już nie ma.

Książki, które wyrosły z naszych zbiorów i pozwalają poznać losy pojedynczych osób, to między innymi:

Polacy na Wschodzie. Historie mówione, red. Dominik Czapigo

Historie Polaków mieszkających za wschodnią granicą Polski opowiedziane ich własnymi głosami. Książka stanowi montaż fragmentów wybranych z relacji nagranych w jednym z największych w Polsce projektów dokumentacyjnych historii mówionej – w latach 2006–11 podczas wyjazdów do Białorusi, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Rosji, Rumunii, Ukrainy. Zespołowi dokumentalistów związanych z Archiwum Historii Mówionej Ośrodka KARTA i Domu Spotkań z Historią udało się zapisać i zarchiwizować historie blisko 1100 osób, zeskanować ponad 4000 zdjęć oraz dokumentów z albumów rodzinnych rozmówców.

Trochę szczęścia Tadeusz Bukowy

Tadeusz Bukowy (ur. 1929) – łącznik Armii Krajowej, aresztowany w Samborze przez Sowietów 9 maja 1945, przechodzi przez kolejne więzienia, kolonię karną dla niepełnoletnich, obozy pracy na Uralu i w Kazachstanie, przymusowe osiedlenie w Kraju Krasnojarskim. W swoich wspomnieniach pokazuje bezwzględny system sowieckich represji i wyniszczającej pracy, trudną codzienność oraz specyficzne stosunki społeczne panujące w więzieniach i łagrach. Mimo okrutnego losu, jaki go spotkał, przez całą dziesięcioletnią tułaczkę w Związku Radzieckim zachował optymizm i wiarę w ludzi.

Bunty w łagrach, red. Agnieszka Knyt

Pierwsza antologia świadectw Polaków, którzy do sowieckich łagrów trafili po 1944 roku z powodu przynależności do podziemia niepodległościowego i zbuntowali się tam w warunkach – wydawałoby się – uniemożliwiających jakikolwiek opór. O łagrowym życiu i buncie opowiadają współorganizatorzy, uczestnicy i świadkowie powstań w łagrach Workuty, Norylska i Kingiru w 1953 i 1954 roku. Dzięki relacjom więźniów, nagrywanych jeszcze w latach 90., możemy poznać „z pierwszej ręki” historię dotąd prawie nieznaną.

Ja, piszący o tym… Kronika wsi Pomygacze Michał Więcko

Ta prowadzona przez niemal 50 lat kronika białostockiej wsi to jedyny w swoim rodzaju taki zapis historii lokalnej. Opowiada m.in. historię Pomygaczy od XIV wieku, podaje wierzenia ludowe, miejscowe obyczaje, gwarę, opisuje codzienne życie mieszkańców i jej Autora. Michał Więcko – chłop, filozof samouk, ludowiec, społecznik – był również postacią nietuzinkową. Spis jego zasług dla lokalnej społeczności zająłby wiele stronic, dość że otrzymał za nie 17 odznaczeń państwowych, w tym jedno z najwyższych – Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski.

Kupując u nas wspierasz działania Fundacji Ośrodka KARTA https://ksiegarnia.karta.org.pl/

DLACZEGO WARTO WSPIERAĆ FUNDACJĘ OŚRODKA KARTA?

  • Jako pierwsi w Polsce upowszechniliśmy jednostkową perspektywę widzenia przeszłości
  • Prowadzimy największe, niezależne archiwum społeczne w kraju
  • Gromadzimy, zabezpieczamy i upowszechniamy historię XX wieku
  • Uruchomiliśmy aktywność różnych środowisk i pokoleń na rzecz pamięci historycznej
  • Publikujemy w kwartalniku „Karta” i książkach oparte na materiałach źródłowych świadectwa historyczne, które uzupełniają i scalają historię naszego regionu
  • Wypracowaliśmy koncepcję pozaszkolnej edukacji historycznej
  • Wprowadziliśmy do prawa i życia publicznego archiwistykę społeczną
  • Zajmujemy się historią w taki sposób, że przeszłość staje się źródłem zrozumienia, buduje wspólnotę obywatelską i wspiera pojednanie

Uważamy, że historie zawarte w świadectwach pozostawionych przez pojedyncze osoby nie mogą zginąć. Działalność prowadzimy z myślą o młodszych pokoleniach, tak aby mogły one zdobyć wiedzę o przeszłości. Upowszechniamy nasze zasoby w taki sposób, żeby stały się one podstawą zrozumienia procesów historycznych, ponieważ jesteśmy głęboko przekonani, że historia nie może być narzędziem manipulacji.

Uratuj historię, aby nie zniknęła wraz z człowiekiem i przekaż 1,5% Fundacji Ośrodka KARTA

Nasz numer KRS 0000119146 https://procent.karta.org.pl/

Fundacja Ośrodka KARTA to organizacja pożytku publicznego, powstała na bazie doświadczeń zespołu i zbiorów zgromadzonych przez podziemne pismo „Karta” (powołane w pierwszych tygodniach stanu wojennego, 4 stycznia 1982 roku).

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone