Autor: Tomasz Leszkowicz
Tagi: Internet, Newsy, Pamięć zbiorowa i polityka historyczna, II wojna światowa, Polska
Opublikowany: 2015-06-17 09:35
Licencja: wolna licencja

Użytkownicy Wykop.pl walczą z „polish death camps”

Grafiki wiralowe, plakaty, billboardy – to pomysł użytkowników serwisu społecznościowego Wykop.pl na akcję przypominającą, że nie istniało coś takiego jak „polskie obozy koncentracyjne”, a winę za zbrodnie II wojny światowej ponoszą Niemcy.
REKLAMA

Ponieważ w zagranicznych mediach coraz częściej słychać określenie „polskie obozy zagłady”, postanowiliśmy zawalczyć o dobre imię naszych dziadków i przypomnieć kto naprawdę te obozy na polskiej ziemi budował. Chcemy wywiesić w wielu miastach w Polsce i zagranicą plakaty i bilbordy, które przypomną, kto tak naprawdę był wtedy katem, a kto tylko ofiarą – piszą o inicjatywie Wykopowicze.

Partnerem akcji jest Fundacja Tradycji Miast i Wsi, która formalnie prowadzi zbiórkę pieniędzy na sfinansowanie projektu. Jak informują organizatorzy, w chwili obecnej udało się zebrać na ten cel kilka tysięcy złotych. Inicjatywę wspiera także administracja portalu Wykop.pl.

Aktualnie trwają dyskusje organizacyjne i wymiana pomysłów oraz ofert pomocy ze strony członków społeczności Wykop.pl. Zapowiedziano także konkurs na najlepszą koncepcję graficzną billboardów. Planowane jest też stworzenie strony internetowej, która informowałaby o zbrodniach niemieckich w czasie II wojny światowej.

Informacje i dyskusje o akcji śledzić można na Wykop.pl pod hashtagiem #zbieramynabillboard. Pieniądze na realizację inicjatywy wpłacać można na konto:

Fundacja Tradycji Miast i Wsi

ul. Handlowa 5, 43-230 Goczałkowice

16 1090 1740 0000 0001 2088 2593 (BZ WBK)

Tytułem: Dar na cele statutowe - bilbordy.

Więcej o inicjatywie: „Polskie obozy śmierci”. Internauci mają dosyć fałszowania historii

Poniżej kilka projektów grafik przygotowanych przez internautów (źródło: Wykop.pl):

Przypominamy także o grafice, przygotowanej kilka miesięcy temu przez Związek Strzelecki „Strzelec” Organizację Społeczno-Wychowawczą i blog „Mąka z Lodem” i odnoszącej się do tej samej problematyki:

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Legionów Polskich 41/101
96-300 Żyrardów
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy