Violetta Wiernicka – „Polacy, którzy zadziwili Rosję” i David Charlwood – „Rok 1920”

opublikowano: 2020-11-18 06:15
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Książka „Polacy, którzy zadziwili Rosję” Violetty Wernickiej to zaskakujący opis złożonych dziejów Polaków za wschodnią granicą w okresie zaborów. Z kolei „Rok 1920” Davida Charlwooda to przegląd najważniejszych wydarzeń politycznych od stycznia 1920 roku do zimy 1920-21, dokonany z perspektywy Anglosasa.
REKLAMA
Violetta Wiernicka
„Polacy, którzy zadziwili Rosję”
cena:
39,90 zł
Wydawca:
Bellona
Okładka:
miękka
Liczba stron:
384
Format:
135×215 mm
EAN:
9788311158634

Czy to prawda, że prawdziwy Polak patriota mógł znaleźć się w Rosji tylko jako więzień polityczny lub pozbawiony tronu monarcha? Prawdziwa historia naszych rodaków w tym kraju jest znacznie bardziej złożona.

W okresie zaborów w Imperium Rosyjskim mieszkało nawet kilka milionów Polaków. Wielu z nich miało tak wyróżniające się osiągnięcia w nauce, technice, sztuce czy medycynie, że sami Rosjanie nazywają ten okres polskim.

Nasi rodacy z sukcesem rządzili miastami i guberniami. Polacy pozostali we wdzięcznej pamięci obywateli Związku Radzieckiego i Rosji, którzy fundowali ku ich czci tablice pamiątkowe i pomniki, nazywali ich imionami wieli instytucji i nawet miejscowości. Niestety dzieje mieszkających w Imperium Polaków nie są znane w ich ojczyźnie – a szkoda, bo jest czym się szczycić!

Książkę „Polacy, którzy zadziwili Rosję” zamówicie pod tym linkiem

David Charlwood
„Rok 1920. Świat po Wielkiej Wojnie”
cena:
39,90 zł
Wydawca:
Bellona
Okładka:
twarda
Liczba stron:
360
Format:
170×240 mm
EAN:
9788311159853

„Rok 1920. Świat po Wielkiej Wojnie” Davida Charlwooda to przegląd najważniejszych wydarzeń politycznych od stycznia 1920 roku do zimy 1920-21, dokonany z perspektywy Anglosasa.

Fakty podawane są niczym wydarzenia w rasowym kryminale - czytelnik nie może się doczekać ciągu dalszego i odpowiedzi na pytanie "co będzie dalej". Oczywiście niby wiemy co się wydarzy, bo to przecież historia prawdziwa, ale sposób narracji przyjęty przez autora - plastyczny, żywy, pełen emocji oddanych poprzez cytaty - wciąga czytelnika i skutecznie przytrzymuje jego uwagę. Jest kilka najważniejszych punktów zapalnych, jak Waziristan, Palestyna, Niemcy, Irlandia, front polsko-bolszewicki. Śledzimy ich losy na tle całej skomplikowanej szachownicy powojennego układu sił. W tym tyglu niby wykuwa się ład pod opieką Ligi Narodów, ale tak naprawdę ścierają się interesy poszczególnych państw. Czy da się utrzymać pokój? A jeśli tak, to jakimi środkami i na jak długo? Komentarz autora bywa raczej dyskretny, ale dowcipny i dosadny.

Książkę „Rok 1920. Świat po Wielkiej Wojnie” zamówicie pod tym linkiem

Polecamy również pozostałe książki, które Wydawnictwo Bellona ma w swojej ofercie.

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone