W 2021 roku w Poznaniu ruszy Centrum Szyfrów Enigma

opublikowano: 2020-07-13 11:43
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Latem 2021 roku pierwsi zwiedzający zobaczą w stolicy Wielkopolski Centrum Szyfrów Enigma. Centrum powstanie w tym samym miejscu Poznania, w którym pracowali słynni kryptolodzy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski.
REKLAMA

W czwartek władze miasta poinformowały o wydaniu pozwolenia na budowę i rozpoczęciu prac budowlanych. Jednocześnie trwają poszukiwania działającej repliki niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Centrum powstaje w ścisłym centrum miasta, w gmachu Collegium Martineum UAM. Jak przypomniał w czwartek na konferencji prasowej wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski, przed wojną w tym samym miejscu stał gmach, w którym działała filia wojskowego Biura Szyfrów. Pracowali w niej przyszli pogromcy Enigmy.

Wojskowa Enigma używana na froncie wschodnim, 1943 rok (fot. Grupp, ze zbiorów Bundesarchiv, Bild 101I-241-2173-09, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Germany).

„To będzie miejsce, które będzie opowiadało historię pracy całego zespołu ówczesnych kryptologów, będzie to też jednak opowieść o historii naszego miasta. Ma to być miejsce zaznajamiające młodych ludzi z matematyką i kryptologią. Mam nadzieję, że spotkamy się na otwarciu Centrum w przyszłym roku, przed sezonem letnim” – powiedział Mariusz Wiśniewski.

Jak dodał, historię kryptografii przybliży odwiedzającym Centrum nowoczesna, multimedialna ekspozycja. Chętni przejdą kurs szyfrowania, zdobędą wiedzę o dawnych metodach utajniania informacji i poznają historię powstania samej Enigmy. Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych: jedną z nich będzie odwzorowanie fragmentu wnętrza niemieckiego U-boota wraz z pomieszczeniami szyfranta i telegrafisty.

„Centrum przybliży także związek prac prowadzonych przez naszych kryptologów z odbywającą się właśnie rewolucją cyfrową. Poruszone zostaną zagadnienia takie, jak programowanie czy bezpieczeństwo w sieci. Obecnie staramy się również pozyskać replikę Enigmy. Jeżeli uda nam się znaleźć działający egzemplarz, z całą pewnością będzie on dużym atutem nowej atrakcji miasta" – powiedział Wiśniewski.

Za budowę Centrum Szyfrów Enigma odpowiedzialne jest konsorcjum firm: Atrem, Firma Budowlana Dota oraz New Amsterdam. Przez ostatnie tygodnie wykonawca prowadził na pierwszym piętrze gmachu Collegium Martineum UAM prace przygotowujące teren pod inwestycję.

Równolegle do robót budowlanych trwają prace związane z przygotowaniem multimedialnej ekspozycji. Realizacją tej części inwestycji zajmuje się firma New Amsterdam, która odpowiada m.in. za wykonanie wystawy w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz ekspozycji w Bletchley Park pod Londynem, czyli historycznej siedzibie brytyjskich kryptologów.

Partnerem inwestycji jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Prorektor poznańskiej uczelni prof. Tadeusz Wallas podkreślił, że UAM użyczył ponad 1 tys. mkw. pod przyszłe Centrum, a także zwiększył nakłady na remonty i unowocześnienie obiektu.

W ramach inwestycji zmodernizowane zostaną wnętrza gmachu. Oprócz ich nowej aranżacji i remontu instalacji zostanie również poprawiona jego dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Miasto Poznań wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza na zaprojektowanie i wybudowanie Centrum Szyfrów Enigma przeznaczyły blisko 30 mln zł. Inwestycja jest możliwa dzięki funduszom unijnym.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl, autor: Rafał Pogrzebny

POLECAMY

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://sklep.histmag.org/

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone