W Bredzie powstaje Muzeum-Memoriał gen. Maczka

opublikowano: 2019-04-25 11:19
wolna licencja
poleć artykuł:
W holenderskim mieście Breda powstaje Muzeum-Memoriał poświęcony gen. Stanisławowi Maczkowi – właśnie wybrano firmę odpowiedzialną za budowę obiektu. Breda została w 1944 r. wyzwolona przez polską 1 Dywizję Pancerną, dowodzoną właśnie przez Maczka.
REKLAMA
Generał Stanisław Maczek w 1944 r. (Centralne Archiwum Wojskowe, domena publiczna).

W październiku ubiegłego roku dowiedzieliśmy się, że Muzeum-Memoriał w Bredzie powstanie przy współpracy z Muzeum Historii Polski – instytucja ta ma być współtwórcą wystawy stałej, będąc odpowiedzialna m.in. za zebranie materiałów archiwalnych czy przygotowanie multimedialnych programów. Stosowne porozumienie w tej sprawie podpisano 25 października.

Na początku tego roku potwierdzono z kolei, że udało się zebrać fundusze na budowę – niebagatelną kwotę 1,8 mln euro. Dzięki temu w okolicy Polskiego Honorowego Cmentarza Wojskowego przy Ettensebaan w Bredzie powstanie nowoczesny budynek – przeszklony parterowy pawilon z otwartą przestrzenią podzieloną na dwie części: wystawienniczo-kinową i edukacyjną. Obiekt będzie miał ok. 500 m².

W ostatnich dniach podpisana została umowa z firmą Winters bouw & ontwikkeling, która będzie odpowiedzialna za budowę. Przedsiębiorstwo z Bredy zostało wybrane spośród trzech potencjalnych wykonawców. Prace mają zakończyć się według planów na 75. rocznicę wyzwolenia Bredy – ta zaś przypada w końcówce października.

Generał Stanisław Maczek (1892-1994) brał udział w obu wojnach światowych, wojnie polsko-ukraińskiej i wojnie polsko-bolszewickiej. Wśród licznych wyróżnień uhonorowano go m.in. Orderem Orła Białego i Krzyżem Kawalerskim Orderu Virtuti Militari. Po zakończeniu II wojny światowej zamieszkał na emigracji w Edynburgu, gdzie pracował m.in. jako barman. Tam też zmarł w wieku 102 lat, został jednak pochowany w Bredzie.

1 Dywizja Pancerna dowodzona przez gen. Maczka wyzwoliła Bredę spod niemieckiej okupacji 29 października 1944 r. po dwóch dniach walk. W mieście do dziś znajduje się polski cmentarz wojenny, kultywowana jest też pamięć o polskich żołnierzach.

Źródła: muzhp.pl, polonia.nl, bredavandaag.nl, Bredavandaag na YouTube

Polecamy e-book: „Polowanie na stalowe słonie. Karabiny przeciwpancerne 1917 – 1945”

Łukasz Męczykowski
„Polowanie na stalowe słonie. Karabiny przeciwpancerne 1917 – 1945”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
123
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-9-1
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone