Opublikowano
2019-04-25 13:19
Licencja
Wolna licencja

W Bredzie powstaje Muzeum-Memoriał gen. Maczka

W holenderskim mieście Breda powstaje Muzeum-Memoriał poświęcony gen. Stanisławowi Maczkowi – właśnie wybrano firmę odpowiedzialną za budowę obiektu. Breda została w 1944 r. wyzwolona przez polską 1 Dywizję Pancerną, dowodzoną właśnie przez Maczka.


gen. maczek Generał Stanisław Maczek w 1944 r. (Centralne Archiwum Wojskowe, domena publiczna). W październiku ubiegłego roku dowiedzieliśmy się, że Muzeum-Memoriał w Bredzie powstanie przy współpracy z Muzeum Historii Polski – instytucja ta ma być współtwórcą wystawy stałej, będąc odpowiedzialna m.in. za zebranie materiałów archiwalnych czy przygotowanie multimedialnych programów. Stosowne porozumienie w tej sprawie podpisano 25 października.

Na początku tego roku potwierdzono z kolei, że udało się zebrać fundusze na budowę – niebagatelną kwotę 1,8 mln euro. Dzięki temu w okolicy Polskiego Honorowego Cmentarza Wojskowego przy Ettensebaan w Bredzie powstanie nowoczesny budynek – przeszklony parterowy pawilon z otwartą przestrzenią podzieloną na dwie części: wystawienniczo-kinową i edukacyjną. Obiekt będzie miał ok. 500 m².

W ostatnich dniach podpisana została umowa z firmą Winters bouw & ontwikkeling, która będzie odpowiedzialna za budowę. Przedsiębiorstwo z Bredy zostało wybrane spośród trzech potencjalnych wykonawców. Prace mają zakończyć się według planów na 75. rocznicę wyzwolenia Bredy – ta zaś przypada w końcówce października.

Generał Stanisław Maczek (1892-1994) brał udział w obu wojnach światowych, wojnie polsko-ukraińskiej i wojnie polsko-bolszewickiej. Wśród licznych wyróżnień uhonorowano go m.in. Orderem Orła Białego i Krzyżem Kawalerskim Orderu Virtuti Militari. Po zakończeniu II wojny światowej zamieszkał na emigracji w Edynburgu, gdzie pracował m.in. jako barman. Tam też zmarł w wieku 102 lat, został jednak pochowany w Bredzie.

1 Dywizja Pancerna dowodzona przez gen. Maczka wyzwoliła Bredę spod niemieckiej okupacji 29 października 1944 r. po dwóch dniach walk. W mieście do dziś znajduje się polski cmentarz wojenny, kultywowana jest też pamięć o polskich żołnierzach.

Stanisław Maczek - bohater opluty przez komunistów

Był jednym z najlepszych polskich generałów walczących w II wojnie światowej. Po jej zakończeniu nie tylko nie miał czego szukać nad Wisłą, ale został odsądzony od czci i wiary. Dopiero u schyłku życia Stanisław Maczek doczekał się należnych honorów.Czytaj dalej...

Źródła: muzhp.pl, polonia.nl, bredavandaag.nl, Bredavandaag na YouTube

Polecamy e-book: „Polowanie na stalowe słonie. Karabiny przeciwpancerne 1917 – 1945”

Autor: Łukasz Męczykowski
Tytuł: „Polowanie na stalowe słonie. Karabiny przeciwpancerne 1917 – 1945”

Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]

ISBN: 978-83-934630-9-1

Stron: 123

Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

7,9 zł

(e-book)
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: Jk |

Troche to zenujace.A gdzie byly wladze Holandii i Bredy jak general myl szklanki i biedowal razem z rodzina......Odpowiedz

Gość: mac ap |

@ Gość: Jk
Odbudowywały swój zniszczony kraj. A co sobie myślałeś?Odpowiedz
Paweł Czechowski

Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org