W planie lekcji uczniów szkół średnich pojawi się nowy przedmiot. To edukacja obywatelska

opublikowano: 2024-06-12 10:18
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W roku szkolnym 2025/2026 szykują się duże zmiany. W planie lekcji pojawią się nowe przedmioty. Jednym z nich będzie edukacja obywatelska. 20 czerwca w formule online w godz. 9.00-13.00 odbędzie się wysłuchanie publiczne dotyczące tego przedmiotu. To początek procesu pracy zespołu ekspertek i ekspertów, którym Ministerstwo Edukacji Narodowej powierzyło opracowanie projektu podstawy programowej tego przedmiotu.
REKLAMA
 (fot. StockSnap, Pixabay)

Zobacz także:

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji Narodowej we wrześniu 2025 roku uczniowie szkół średnich będą uczyli się nowego przedmiotu. Mowa o edukacji obywatelskiej. Będzie on prowadzony w klasach drugich szkół ponadpodstawowych w wymiarze dwóch godzin w tygodniu w liceach ogólnokształcących i technikach oraz przez jedną godzinę lekcyjną w szkołach branżowych. Tym samym nastąpi rezygnacja z przedmiotu historia i teraźniejszość. Początkowo wskazywano, że zmiany będą obowiązywały od września 2024 roku. Ministerstwo zdecydowało się przeprowadzić szerokie konsultacje w tej sprawie.

Edukacja obywatelska - nowy przedmiot w szkole od roku szkolnego 2025/2026

Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem nowego przedmiotu. Ważnym elementem będzie wysłuchanie publiczne. Odbędzie się 20 czerwca w formule online w godzinach od 9.00 do 13.00. Aby wziąć w nim udział, należy wypełnić formularz rejestracyjny, który znajduje się TUTAJ!

 Wysłuchanie otworzą przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Instytutu Badań Edukacyjnych. Po oficjalnym otwarciu głos zostanie oddany uczestniczkom i uczestnikom – każdy będzie mógł w wyznaczonym czasie (takim samym dla wszystkich) zgłosić się do zabrania głosu i przedstawić swoje postulaty i rekomendacje.

Zaproszenie do udziału w wysłuchaniu kierowane jest szczególnie do nauczycielek i nauczycieli wiedzy o społeczeństwie oraz historii i    teraźniejszości, a także do młodych ludzi ze szkół średnich i świeżych absolwentów tych placówek.  

REKLAMA

Co więcej, wysłuchaniu będą przysłuchiwać się przedstawicielki i przedstawiciele zespołu opracowującego podstawę programową przedmiotu edukacja obywatelska, a zgłoszone postulaty zostaną wykorzystane w pracach nad założeniami i projektem podstawy programowej.

Dla zespołu opracowującego podstawę programową szczególnie cenne będę uwagi dotyczące: 

  • zakresu wiedzy, która powinna być uwzględniona w podstawie programowej,
  • zakresu umiejętności obywatelskich, które powinny być kształtowane    na tym przedmiocie,
  • sposobów realizacji przedmiotu, w tym metod nauczania i oceniania.  

Jak podał portal partycypacjaobywatelska.pl, zadaniem związanym ze stworzeniem podstawy programowej edukacji obywatelskiej zajmie się zespół pod kierunkiem doktora Jędrzeja Witkowskiego, a grupę ekspertów i ekspertek tworzą: Urszula Małek, nauczycielka historii, hit, wos; dr Kamil Paździora, nauczyciel historii; dr Olga Napiontek, Fundacja Civis Polonus; Anna Rabiega, OKE Wrocław; Olga Wasilewska, Instytut Badań Edukacyjnych, dr hab. Łukasz Zamęcki, Uniwersytet Warszawski i dr hab. Marcin Zaremba, Uniwersytet Warszawski.

Inne nowe przedmioty, które pojawia się w szkołach w 2025 roku

Od 1 września 2025 roku w planie lekcji pojawią się liczne zmiany. Oprócz edukacji obywatelskiej wprowadzony zostanie także przedmiot edukacja zdrowotna, która zastąpi wychowanie do życia w rodzinie. W ramach lekcji uczniowie będą uczyli się m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej. W planach są też obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy w sposób dostosowany do możliwości dzieci w tym wieku w ramach edukacji wczesnoszkolnej – edukacji przyrodniczej. Przeznaczone będą dla uczniów z klas I-III szkoły podstawowej.

Źródło:

www.infor.pl,

www.gov.pl,

www.partycypacjaobywatelska.pl

Polecamy e-book Weroniki Kulczewskiej-Rastaszańskiej pt. „Sto lat Nosferatu. Historia wampirów na ekranie”:

Weronika Kulczewska-Rastaszańska
„Sto lat Nosferatu. Historia wampirów na ekranie”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
131
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-60-0
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone