W warszawskim Muzeum Narodowym ruszyła wystawa ,,Polska. Siła obrazu”

opublikowano: 2020-09-25 12:59
wolna licencja
poleć artykuł:
18 września w Muzeum Narodowym w Warszawie zainaugurowano wystawę ,,Polska. Siła obrazu”, która gromadzi obrazy największych polskich twórców XIX wieku. Odwiedzający będą mogli podziwiać dzieła Fałata, Matejki, Kossaków i wielu innych.
REKLAMA

Nowa ekspozycja muzeum to projekt organizowany we współpracy z Musée du Louvre-Lens, Muzeum Narodowym w Poznaniu i Instytutem Adama Mickiewicza, pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz ambasadora Francji w Polsce Frédérica Billeta. Jak podaje strona muzeum:

,,Ekspozycja >>Polska. Siła obrazu<< stanowi adaptację wystawy >>Pologne 1840–1918. Peindre l’âme d’une nation<< (>>Polska 1840–1918. Zobrazować ducha narodu<<), zorganizowanej we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza i prezentowanej do stycznia 2020 w filii Luwru w Lens. Sukces wystawy we Francji – duże zainteresowanie publiczności oraz szeroki odzew w mediach – stał się dla MNW zachętą do zorganizowania jej warszawskiej odsłony.”
Gmach Muzeum Narodowego w Warszawie (fot. Muzeum Narodowe w Warszawie, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported).

Celem ekspozycji jest pokazanie roli polskiego malarstwa w XIX wieku – jego wpływu na kształtowanie polskiej kultury, tworzenie narodowych mitów oraz budowanie świadomości narodowej Polaków. Twórcy wystawy chcą pokazać także znaczenie artysty w XIX wieku, który staje się duchowym przewodnikiem narodu będącego pod zaborami. Jak podkreślają kuratorki:,,Po utracie przez Polskę niepodległości sztuka stała się substytutem utraconej wolności, depozytariuszką dawnej potęgi państwa. Przekazywała ideę solidaryzmu narodowego oraz była skarbnicą wartości rodzimej kultury i ludowych wzorów. Pełniła funkcję kompensacyjną i rozrachunkową, apologetyczną i profetyczną”.

Kuratorzy wystawy wybrali dzieła najwybitniejszych polskich artystów tego okresu, takich jak Jan Matejko, Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Julian Fałat czy Juliusz i Wojciech Kossakowie. Jak podaje strona MNW, odwiedzający będą mogli podziwiać ponad 100 obrazów ze zbiorów własnych muzeum oraz ze zbiorów współpracujących przy ekspozycji placówek w tym: Muzeum Narodowego w Krakowie, Poznaniu, Muzeum Okręgowego w Toruniu, warszawskiego Zamku Królewskiego, krakowskiego Wawelu oraz zbiorów pochodzących z Fundacji Raczyńskich.

Wystawa została wzbogacona o cykl wykładów i warsztatów, wszelkie informacje odnośnie programu towarzyszącego dostępne są pod tym linkiem. Ekspozycja będzie dostępna do 20 grudnia 2020 roku.

Źródła: mnw.art.pl, culture.pl

Polecamy e-book Agnieszki Woch – „Geniusze, nowatorzy i skandaliści polskiej literatury. Od Przybyszewskiego do Gombrowicza”

Agnieszka Woch
„Geniusze, nowatorzy i skandaliści polskiej literatury. Od Przybyszewskiego do Gombrowicza”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
113
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-24-2
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Katarzyna Reszkowska
Studentka historii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Najbardziej interesuje się dwudziestoleciem międzywojennym, szczególnie kwestiami kulturalno-społecznymi. Pasjonatka seriali i brytyjskiej rodziny królewskiej.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone