Walt Disney – animacjami wychował pokolenia, lecz jego życie wzbudza kontrowersje [Video]

opublikowano: 2024-02-19 16:03
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Na jego bajkach wychowują się kolejne pokolenia, jednak w historii samego Walta Disneya jest wiele mrocznych epizodów. Na temat życia pioniera animacji powstało wiele legend. Czy któreś z nich mają w sobie cząstkę prawdy? Na to pytanie odpowiadają twórcy kanału „Tak było, nie zmyślam!”.
REKLAMA

Dawno, dawno temu... tak chciałoby się zacząć historię życia Walta Disneya. Jego życie bardziej jednak przypominało dramat niż bajkę.

Przyszły pionier animacji filmowej urodził się 5 grudnia 1901 r. w Chicago. Już od najmłodszych lat przejawiał artystyczny temperament oraz talent do rysowania. Po powrocie z Francji, gdzie pod koniec I wojny światowej służył w Czerwonym Krzyżu, Disney dostał pracę w agencji reklamowej w Kansas City. Tam pierwszy raz zetknął się z animacją.

Zafascynowany nową techniką podjął współpracę z miejscowym teatrem, w którym wyświetlano kreskówki jego własnej produkcji. W 1923 r. Walt i jego brat, Roy założyli w Los Angeles wytwórnię Walt Disney Studios. Wielkim przełomem w twórczości Disneya okazała się wykreowana w 1928 r. postać Myszki Miki, która szybko stała się światową sensacją. Walt zadziwił wszystkich po raz kolejny w 1937 r., kiedy na ekrany kin wszedł pełnometrażowy, animowany film „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Projekt, który miał pogrążyć całe studio, okazał się wielkim finansowym i kulturalnym sukcesem. 

Do końca życia Disney przesuwał granicę opowiadania historii przy pomocy animacji i rozrywki, lecz w jego życiu nie brakowało kontrowersji. Walt został oskarżony o antysemityzm i pronazistowskie sympatie. Miał być także agentem FBI i szpiegować komunistów w Hollywood. Kontrowersyjna jest nawet sprawa jego śmierci. Wciąż popularna legenda mówi, że Disney został zamrożony i spoczywa w komorze kriogenicznej w podziemiach pierwszego Disneylandu, gdzie czeka, aż wynalezione zostanie lekarstwo na raka.

Skąd wzięły się te historie i czy jest w nich ziarno prawdy? Dowiecie się z najnowszego odcinka projektu „Tak było, nie zmyślam!”.

Zobacz film tutaj:

Chcesz poznać więcej fascynujących historii?

Zobacz playlistę kanału „Tak było, nie zmyślam!” 

Polecamy e-book Weroniki Kulczewskiej-Rastaszańskiej pt. „Sto lat Nosferatu. Historia wampirów na ekranie”:

Weronika Kulczewska-Rastaszańska
„Sto lat Nosferatu. Historia wampirów na ekranie”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
131
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-60-0
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone