Warszawa: Zaprezentowano nowe wydanie „Geograficzno-politycznego atlasu Polski”

opublikowano: 2022-11-27 10:55
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
To publikacja pełna fascynujących zestawień i map. Służy debacie, rozmowie – mówił wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński podczas środowej prezentacji „Geograficzno-politycznego atlasu Polski” na Uniwersytecie Warszawskim. Jedyna w swoim rodzaju, bardzo pomysłowa - ocenił.
REKLAMA
(fot. FB Uniwersytet Warszawski)

Minister kultury i dziedzictwa narodowego powiedział, że atlas wpisuje się w kończące się w mijającym roku obchody stulecia niepodległości. Przypomniał, że projekt „Geograficzno-politycznego atlasu Polski” nawiązuje do prac jednego z najsłynniejszych polskich geografów prof. Eugeniusza Romera. 

„Geograficzno-statystyczny atlas Polski” stworzony przez Eugeniusza Romera w 1916 roku, był jednym z najważniejszych dokumentów, które umożliwiły powrót Polski na mapy świata po I wojnie światowej. Jego praca miała kluczowy wpływ na kształt granic niepodległego państwa po 1918 roku. Kierował geograficznym biurem delegacji polskiej podczas konferencji pokojowej w Paryżu i doradzał w trakcie rokowań kończących wojnę polsko-bolszewicką. Uczestniczył również w polskich przygotowaniach do plebiscytów na Warmii, Mazurach i Powiślu oraz na Górnym Śląsku.

Zwracając się do autorów atlasu wicepremier powiedział, że przygotowane przez nich publikacja służy nie tylko edukacji, ale również pasji do geografii i promowaniu Polski na świecie.

To projekt unikatowy, niezwykle fascynujący. Atlas jedyny w swoim rodzaju, bardzo pomysłowy, który zawiera setki map oraz najróżniejszych analiz historyczno-polityczno- geograficznych pokazanych w bardzo atrakcyjnej formie – ocenił wicepremier Gliński.

Zwrócił uwagę także na liczne nawiązania i analizy odnoszące się do współczesnej polityki międzynarodowej.

To publikacja pełna fascynujących zestawień i map. Służy debacie, rozmowie. Cieszę się, że mogliśmy wspólnie, łącząc wysiłki wybitnych polskich naukowców z funkcjonowaniem instytucji państwa polskiego, stworzyć tak wartościową publikację – podkreślił.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzy Nowak powiedział, że przykłada szczególną uwagę do towarzyszącego wydawnictwu konkursu dla uczniów VII i VIII klasy szkoły podstawowej oraz szkół średnich „GeoWycieczka. Odkryj na nowo swoją Małą Ojczyznę”. Zwracając się do zwycięzców powiedział, że jest pod wrażeniem jakości prac i podejściu do pracy badawczej. „Wierzycie, ze nauka i edukacja to dwa podejścia do rzeczywistości, które mogą torować Polakom drogę do przyszłości” – powiedział.

Pierwsze wydanie atlasu ukazało się w 2019 r. Wówczas zostało wyróżnione trzecim miejscem w kategorii atlasów podczas 29. International Cartographic Conference w Tokio. Nowej edycji towarzyszy projekt edukacyjny, którego głównym celem jest ukazanie dorobku cywilizacyjnego Polski. Na stronie https://atlas2020.uw.edu.pl można znaleźć m.in. bezpłatne, gotowe do pobrania mapy i opisy zagadnień geopolitycznych, scenariusze lekcji geograficzno-politycznych oraz zapoznać się z wieloma ciekawostkami o Polsce.

Projekt „Geograficzno-Politycznego Atlasu Polski. Polska w świecie współczesnym: Perspektywa 2022” został przygotowany przez Zakład Geografii Politycznej i Historycznej Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego na zlecenie Biura Programu „Niepodległa”. Sfinansowano go ze środków ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022. Atlas został objęty patronatem honorowym prezydenta RP Andrzeja Dudy.(PAP)

Źródło: naukawpolsce.pap.pl, autor: PAP - Nauka w Polsce, Michał Szukała

Polecamy e-book Mariusza Gadomskiego – „Kryminalne Wilno”

Mariusz Gadomski
„Kryminalne Wilno”
cena:
16,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
184
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-56-3
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone