Autor: Nauka w Polsce
Tagi: Newsy, Książki, Polska
Opublikowany: 2022-11-27 10:55
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Warszawa: Zaprezentowano nowe wydanie „Geograficzno-politycznego atlasu Polski”

To publikacja pełna fascynujących zestawień i map. Służy debacie, rozmowie – mówił wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński podczas środowej prezentacji „Geograficzno-politycznego atlasu Polski” na Uniwersytecie Warszawskim. Jedyna w swoim rodzaju, bardzo pomysłowa - ocenił.
REKLAMA
(fot. FB Uniwersytet Warszawski)

Minister kultury i dziedzictwa narodowego powiedział, że atlas wpisuje się w kończące się w mijającym roku obchody stulecia niepodległości. Przypomniał, że projekt „Geograficzno-politycznego atlasu Polski” nawiązuje do prac jednego z najsłynniejszych polskich geografów prof. Eugeniusza Romera. 

„Geograficzno-statystyczny atlas Polski” stworzony przez Eugeniusza Romera w 1916 roku, był jednym z najważniejszych dokumentów, które umożliwiły powrót Polski na mapy świata po I wojnie światowej. Jego praca miała kluczowy wpływ na kształt granic niepodległego państwa po 1918 roku. Kierował geograficznym biurem delegacji polskiej podczas konferencji pokojowej w Paryżu i doradzał w trakcie rokowań kończących wojnę polsko-bolszewicką. Uczestniczył również w polskich przygotowaniach do plebiscytów na Warmii, Mazurach i Powiślu oraz na Górnym Śląsku.

Zwracając się do autorów atlasu wicepremier powiedział, że przygotowane przez nich publikacja służy nie tylko edukacji, ale również pasji do geografii i promowaniu Polski na świecie.

To projekt unikatowy, niezwykle fascynujący. Atlas jedyny w swoim rodzaju, bardzo pomysłowy, który zawiera setki map oraz najróżniejszych analiz historyczno-polityczno- geograficznych pokazanych w bardzo atrakcyjnej formie – ocenił wicepremier Gliński.

Zwrócił uwagę także na liczne nawiązania i analizy odnoszące się do współczesnej polityki międzynarodowej.

To publikacja pełna fascynujących zestawień i map. Służy debacie, rozmowie. Cieszę się, że mogliśmy wspólnie, łącząc wysiłki wybitnych polskich naukowców z funkcjonowaniem instytucji państwa polskiego, stworzyć tak wartościową publikację – podkreślił.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzy Nowak powiedział, że przykłada szczególną uwagę do towarzyszącego wydawnictwu konkursu dla uczniów VII i VIII klasy szkoły podstawowej oraz szkół średnich „GeoWycieczka. Odkryj na nowo swoją Małą Ojczyznę”. Zwracając się do zwycięzców powiedział, że jest pod wrażeniem jakości prac i podejściu do pracy badawczej. „Wierzycie, ze nauka i edukacja to dwa podejścia do rzeczywistości, które mogą torować Polakom drogę do przyszłości” – powiedział.

Pierwsze wydanie atlasu ukazało się w 2019 r. Wówczas zostało wyróżnione trzecim miejscem w kategorii atlasów podczas 29. International Cartographic Conference w Tokio. Nowej edycji towarzyszy projekt edukacyjny, którego głównym celem jest ukazanie dorobku cywilizacyjnego Polski. Na stronie https://atlas2020.uw.edu.pl można znaleźć m.in. bezpłatne, gotowe do pobrania mapy i opisy zagadnień geopolitycznych, scenariusze lekcji geograficzno-politycznych oraz zapoznać się z wieloma ciekawostkami o Polsce.

Projekt „Geograficzno-Politycznego Atlasu Polski. Polska w świecie współczesnym: Perspektywa 2022” został przygotowany przez Zakład Geografii Politycznej i Historycznej Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego na zlecenie Biura Programu „Niepodległa”. Sfinansowano go ze środków ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022. Atlas został objęty patronatem honorowym prezydenta RP Andrzeja Dudy.(PAP)

Źródło: naukawpolsce.pap.pl, autor: PAP - Nauka w Polsce, Michał Szukała

Polecamy e-book Mariusza Gadomskiego – „Kryminalne Wilno”

Mariusz Gadomski
„Kryminalne Wilno”
16,90 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 184
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-56-3
REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy