Warszawskie Targi Książki – (nie)udana impreza?

opublikowano: 2010-05-17 22:51
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Niewielu odwiedzających, nieobecność kilku najważniejszych wystawców i pustki przed stoiskiem, przy którym książkę podpisywał Adam Michnik. Za nami Warszawskie Targi Książki.
REKLAMA
Niedziela na Warszawskich Targach Książki - fot. Łukasz Grzesiczak

Jak zapewnia kierownik Działu Promocji i PR PIW Agnieszka Ziębińska, najmocniej promowanymi przez to wydawnictwo pozycjami o historii były książka Justyny Olko „Meksyk przed konkwistą” oraz biografia Beethovena („Beethoven. Próba portretu duchowego”) pióra Adama Czartkowskiego. Książka o znanym muzyku ukazała się w serii „Biografie sławnych ludzi”. Wydawnictwo Rytm postawiło na książkę „Armia Stalina 1939-1941” autorstwa Czesława Grzelaka.

Komiks, sztuka Krakowa i wódka

Ciekawie było na stoisku Porozumienia Wydawców Książki Historycznej, na którym prezentowało swoje pozycje 18 oficyn (wśród nich m.in. Muzeum Niepodległości, Wydawnictwo TRIO, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Historii Polski, Veda). Na półkach najróżniejsze książki. Od antologii komiksów „Powstanie'44” przez „Sztuka krakowska po 1945 roku. Ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa” Marii Zientary po książkę „Od gorzałki do wódki. Zarys historii polskiej wódki” Leszka Wiwały. Mimo to złośliwi twierdzili – ze względu na dwie konkurencyjne imprezy – że Warszawskie Targi Książki były tak nieudane, iż najciekawszą książkę można było znaleźć na stoiskach antykwariuszy ustawionych na schodach między piętrami. Mnie zainteresowała pięknie wydany i zupełnie ładnie wyceniony zbiór aforyzmów Józefa Piłsudskiego (J. Piłsudski, „Maksymy. Idee, uwagi, myśli”, zebrał i wydał Ryszard Świętek, wyd. RSE Poland, Warszawa 2005).

Niewielu lubi mówić o liczbach

Wydawcy wiele mówili o swoich nowościach książkowych, a milczeli pytani o konkretne wyniki sprzedaży swoich bestsellerów. Może to służyć za kolejny argument na rzecz tezy, że tegoroczne targi nie należą do zbytnio udanych. Wyjątkiem był Rebis, który chwalił się sprzedażą swojej książki „Obcy element. Dramatyczne losy oficera KGB w walce o wyjaśnienie zbrodni katyńskiej” Olega Zakirova. – Sprzedaliśmy około 60 egzemplarzy tej książki. To dobry wynik dla autora, który nie ma jeszcze w Polsce renomy, nie jest tu dobrze znany – mówiła Daniela Skowronek z Działu Promocji tej oficyny.

Książki pod naszym patronatem mają się dobrze

Hitem Noir sur Blanc była książka Roberta Littela „Epigram na Stalina”, nad którą Histmag ma patronat medialny. – Książka ta została doskonale przyjęta przez czytelników oraz dziennikarzy i jest naszym targowym bestsellerem – przekonywała Joanna Górecka z Noir sur Blanc.

A w czwartek konkurencyjna impreza

W kuluarach wszyscy rozmawiali o sporze między organizatorami dwóch konkurencyjnych imprez targowych i oceniali organizację Warszawskich Targów Książki. - Mniejsza frekwencja nie była dla mnie zaskoczeniem. Jednak bardzo pozytywnie oceniam przygotowanie Warszawskich Targów Książki. Poza kiermaszem książek, organizator przygotował wiele imprez towarzyszących, w tym na przykład szkolenia dla wydawców o audiobookach, które było dla mnie bezcenne – twierdzi Joanna Górecka. - Rzeczywiście jest mniej wystawców i mniejsza publiczność. Jestem pewna, że wiele osób odwiedzając targi książki za tydzień zdziwi się, że Międzynarodowe Targi Książki miały konkurencję w postaci tej imprezy – twierdzi Daniela Skowronek z wydawnictwa Rebis.

Międzynarodowe Targi Książki zaczynają się w najbliższy czwartek w Pałacu Kultury i Nauki.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Łukasz Grzesiczak
Łukasz Grzesiczak – rocznik 1981. Absolwent filozofii UJ, próbuje skończyć bohemistykę na UJ. Przygotowuje doktorat o Europie Środkowej w Instytucie Politologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Pracował jako piarowiec kultury, asystent senatora oraz wydawca on-line w portalu społecznościowym. Czechofil, dziennikarz, recenzent kulturalny – obecnie współpracuje m.in. z tygodnikiem „Przegląd”, czeskim magazynem „Listy”, „Nową Europą Wschodnią”, „Witryną czasopism” i portalem „polis.edu.pl”. Publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Newsweeku”, „GW”, „Dzienniku Zachodnim”, „Twórczości” i „Lampie”. Jego proza ukazywała się na łamach „Pograniczy”. Tłumaczy z języka czeskiego i słowackiego. Uwielbia kawę, domino, Milana Kunderę i The Clash. Bloguje na http://kostelec.blox.pl

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone