Wendy Holden – „Królewska guwernantka” – recenzja i ocena

opublikowano: 2023-04-16 07:34
wolna licencja
poleć artykuł:
Kobieta, która wychowała przyszłą królową i odeszła w zapomnieniu. Przez lata towarzyszyła brytyjskiej rodzinie królewskiej w najbardziej prywatnych momentach. Jak skromna nauczycielka ze Szkocji stała się guwernantką księżniczek i dlaczego utraciła swoją pozycję?
REKLAMA

Wendy Holden – „Królewska guwernantka” – recenzja i ocena

Wendy Holden
„Królewska guwernantka”
nasza ocena:
8/10
cena:
44,99 zł
Tytuł oryginalny:
The Governess
Wydawca:
HarperCollins Polska
Tłumaczenie:
Alina Patkowska
Rok wydania:
2023
Okładka:
miękka
Liczba stron:
544
Premiera:
22.03.2023
Format:
210x160
ISBN:
978-83-276-8851-4
EAN:
9788327688514

Brytyjska rodzina królewska nieodmiennie fascynuje rzesze ludzi i jest najpopularniejszym rodem panującym w Europie. W XXI wieku może wydawać się tworem przestarzałym i niepasującym do współczesnego świata, jednak pomimo wielu przeciwników wciąż pozostaje symbolem Wielkiej Brytanii. Życie rodziny królewskiej rządzone przez protokoły i tradycję, owiane jest tajemnicą, ponieważ „royalsi” rzadko wypowiadają się na temat prywatnych spraw. Tym większą uwagę przyciągają skandale z jej członkami w roli głównej, których nie brakowało w czasie panowania królowej Elżbiety II. Pomimo powstania niezliczonych książek, opracowań naukowych, filmów i seriali, historia Windsorów jest tak bogata i interesująca, że trudno się dziwić powstawaniu wciąż nowych publikacji na jej temat.

Jedną z nich jest „Królewska guwernantka” autorstwa brytyjskiej pisarki i dziennikarki Wendy Holden, wydana przez HarperCollins, skupiająca się na dzieciństwie i młodości przyszłej królowej Elżbiety. Książka powstała na podstawie wspomnień prawdziwej guwernantki księżniczki, Marion Crawford, zatytułowanych „The Little Princesses” i wydanych w 1950 roku, ponadto autorka recenzowanej publikacji wspierała się także innymi źródłami na temat historii rodziny królewskiej oraz etykiety i zwyczajów panujących na dworze.

„Królewska guwernantka” opowiada o losach Marion Crawford, zwanej przez rodzinę królewską „Crawfie”. Była nauczycielką Elżbiety i Małgorzaty przez szesnaście lat, odeszła ze służby z wszelkimi honorami należnymi długoletnim pracownikom dworu, a jednak rodzina królewska wkrótce zerwała z nią kontakt i nie przysłała nawet wieńca na jej pogrzeb. Powodem popadnięcia w niełaskę miało być opublikowanie przez nią książki o swoich słynnych pracodawcach i podopiecznych, co uznano za wysoce niewłaściwie. Pisanie na temat rodziny królewskiej odradzała jej w listach sama królowa Elżbieta. „The Little Princesses” cieszyły się krótkotrwałym zainteresowaniem, o Marion szybko zapomniano i w większości opracowań na temat młodości królowej Elżbiety wzmianki o niej są bardzo lakoniczne. Wendy Holden w recenzowanej powieści chce przywrócić pamięć o byłej guwernantce, a także niejako ją zrehabilitować i przedstawić możliwość, że to Marion mogła być stroną, która została źle potraktowana.

REKLAMA

Marion poznajemy w momencie, gdy w rodzinnej Szkocji kształci się, aby zostać nauczycielką. W 1932 roku wyznawała bardzo nowoczesne poglądy, była feministką, sympatyzowała z ruchami lewicowymi. Pragnęła nauczać w dzielnicach biedoty, jednak życie postawiło przed nią szansę nauczania księżniczki Yorku, Elżbiety. Przyjęła pracę, widząc ją jako możliwość uświadomienia młodych arystokratek na temat życia zwykłych ludzi i pokazania im realnego świata. Zadanie bardzo trudne w obliczu niezwykłego przepychu, protokołu i tradycji, które wyraźnie odróżniały rodzinę królewską od reszty społeczeństwa. Książka ukazuje kilkanaście lat z życia guwernantki, podczas których była świadkiem śmierci króla, abdykacji Edwarda VIII i objęcia tronu przez Jerzego VII. Z biegiem czasu przywiązała się do rodziny, pokochała księżniczki Elżbietę i Małgorzatę jak własne dzieci, których sama nie doczekała, poświęcając się całkowicie swoim podopiecznym. Przyzwyczaiła się do zasad i zwyczajów, które początkowo traktowała jako przestarzałe i niedorzeczne. Tym boleśniejsze było dla niej odejście, które jednak musiało nadejść, kiedy księżniczki weszły w dorosłość. Relacje między nimi nie były już takie jak dawniej, Marion czuła się niedoceniana i ignorowana, co wykorzystał jej mąż zachęcając ją do opublikowania książki, która ostatecznie przypieczętowała zerwanie więzów z rodziną królewską.

„Królewska guwernantka” skupia się na osobie tytułowej bohaterki, obserwujemy Windsorów jej oczyma. Duża część książki skupia się na życiu prywatnym Marion, jej przemyśleniach, rozterkach i uczuciach. Wiadomości na ten temat autorka opiera w dużej mierze na autobiografii Marion, stąd wierność w przedstawieniu jej poglądów i charakteru. Najważniejsze wydarzenia w życiu monarchii ukazane są z jej perspektywy, dlatego mamy wgląd w prywatne przeżycia i zachowania bohaterów. Poznanie losów brytyjskiej rodziny królewskiej „od kuchni” jest z pewnością niezwykle interesujące, choć przedstawienie jej członków i ich charakterów miejscami jest mocno przerysowane. Czytając książkę na pewno należy pamiętać, że jest to powieść, w której oparta na faktach historia jest w dużej mierze fabularyzowana, zwłaszcza we fragmentach dotyczących intymnych momentów z życia Windsorów.

„Królewska guwernantka” przedstawia losy kobiety, która przez kilkanaście lat towarzyszyła przyszłej królowej Elżbiecie II. Wendy Holden opierając się na wspomnieniach głównej bohaterki i opracowaniach, dotyczących opisywanych osób i wydarzeń, ukazała je w formie powieści, którą bardzo dobrze się czyta, a zgłębianie tajemnic rodziny królewskiej widzianej oczami nieszablonowej guwernantki może sprawić dużą przyjemność nie tylko wielbicielom „royalsów”.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Wendy Holden „Królewska guwernantka” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Iwona Szymichowska
Absolwentka historii sztuki i studentka filologii germańskiej. Interesuje się sztuką dawną oraz popkulturą.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone