Wendy Holden – „Wallis Simpson. Księżna” – recenzja i ocena

opublikowano: 2023-07-23 07:17
wolna licencja
poleć artykuł:
Amerykanka, dla której król Wielkiej Brytanii zrezygnował z tronu. W oczach rodziny królewskiej i opinii publicznej czarny charakter wielkiego skandalu. Książka Wendy Holden ukazuje odmienne oblicze Wallis Simpson.
REKLAMA

Wendy Holden – „Wallis Simpson. Księżna” – recenzja i ocena

Wendy Holden
„Wallis Simpson. Księżna”
nasza ocena:
7/10
cena:
44,99 zł
Tytuł oryginalny:
The Duchess
Wydawca:
HarperCollins Polska
Tłumaczenie:
Barbara Budzianowska-Budrecka
Rok wydania:
2023
Liczba stron:
480
Premiera:
14.06.2023
Format:
215x145 [mm]
ISBN:
978-83-276-8828-6
EAN:
9788327688286

Wallis Simpson stała się bohaterką jednego z największych skandali brytyjskiej monarchii, kiedy król Edward VIII zdecydował się abdykować, aby móc ją poślubić. Małżonkowie przez resztę życia spotykali się z ostracyzmem ze strony rodziny królewskiej, a Wallis została uznana za wyrachowaną manipulatorkę, która zniszczyła porządek życia Windsorów. Negatywny obraz Amerykanki utrwalił się w powszechnej świadomości, ale Wendy Holden w swojej najnowszej książce „Wallis Simpson. Księżna” przedstawia zgoła odmienny wizerunek bohaterki.

Wendy Holden to pochodząca z Londynu pisarka i dziennikarka, pracowała w redakcjach między innymi „The Sunday Times” czy „Tatler”. Jest autorką kilkudziesięciu książek, w tym powieści historycznych i biografii, polscy czytelnicy mogą znać ją z wydanej w tym roku „Królewskiej guwernantki”. Holden postanowiła kontynuować wątek brytyjskiej rodziny królewskiej w książce „Wallis Simpson. Księżna”, w której skupia się na jednej z bardziej kontrowersyjnych postaci w jej historii.

Historia rozpoczyna się w 1928 r., kiedy Wallis przeprowadza się ze swoim drugim mężem, Ernestem Simpsonem, ze Stanów Zjednoczonych do Londynu. Chronologiczna narracja przeplatana jest krótkimi rozdziałami ukazującymi bohaterkę podczas pogrzebu Edwarda VIII w 1972 r. W toku powieści poznajemy również wydarzenia z jej wcześniejszego życia, które autorka wykorzystuje do stworzenia pogłębionego obrazu osobowości i charakteru Wallis. Przyszła księżna Windsoru od momentu przybycia do Anglii pragnęła obracać się wśród elity i marzyła o luksusach, których jej mąż nie był w stanie zapewnić. Dzięki determinacji i odrobinie szczęścia nawiązuje znajomość z kochanką następcy tronu, Thelmą Furness, i otrzymuje zaproszenie do jego posiadłości w Windsorze, Fort Belvedere. Podczas spotkania z księciem, nazywanym przez bliskich Davidem, zawiązała się między nimi pewna nić porozumienia i w niedługim czasie Wallis i jej mąż stali się członkami najbliższego kręgu księcia.

REKLAMA

Marzenia bohaterki urzeczywistniły się, a przyjaźń z Davidem otworzyła jej drzwi do życia pełnego blichtru. Ich relacja stawała się coraz bliższa, aż w końcu nawiązali romans. W książce relacja ukazana jest jako bardzo intensywna, zwłaszcza ze strony księcia, Wallis natomiast była bardziej świadoma konsekwencji ewentualnego małżeństwa, na które naciskał David. W momencie, gdy został królem po śmierci ojca, Jerzego V, jego starania przybrały na sile, a wobec braku legalnych możliwości  zdecydował się abdykować. Wydarzenia przedstawione w powieści z perspektywy Wallis ukazują jej przerażenie wobec niechęci społeczeństwa oraz wątpliwości dotyczące związku z Windsorem i samego małżeństwa. Książka kończy się w momencie ogłoszenia abdykacji. Szkoda, że nie ukazano późniejszych losów pary, przez co nie przybliżono czytelnikom dalszych konsekwencji ich decyzji i życia Wallis jako księżnej.

„Wallis Simpson. Księżna” jest fabularyzowaną biografią, opartą na faktach (autorka korzystała z opracowań, a książka zawiera wybraną bibliografię), nie zawsze jednak ściśle się ich trzymającą. Pewne wątki z życia bohaterki, jak na przykład romanse, zostały pominięte, a inne, jak ubogie dzieciństwo czy samotność w latach szkolnych wyolbrzymiono. Wydaje się, że książka została napisana niejako, aby odczarować złą legendę Wallis Simpson, ale spowodowało to pewne wypaczenie jej postaci. Autorka ukazuje bohaterkę jako kobietę o słabszym charakterze niż wspominali ją bliscy, kładzie nacisk na ukazanie dobrych cech Wallis, jej empatii i ogromnego przywiązania do drugiego męża. Z pewnością nie można jednak książce odmówić dużego ładunku emocjonalnego, choć czasem może ocierać się on o melodramatyzm.

„Wallis Simpson. Księżna” to dobrze napisana zbeletryzowana biografia, mogąca być świetną lekturą dla zainteresowanych życiem Wallis Simpson oraz miłośników lżejszych pozycji o tematyce historycznej.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Wendy Holden „Wallis Simpson. Księżna” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Iwona Szymichowska
Absolwentka historii sztuki i studentka filologii germańskiej. Interesuje się sztuką dawną oraz popkulturą.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone