Autor: Dariusz Wierzchoś
Tagi: Internet, Newsy, Historia społeczna, II wojna światowa, Polska, Ameryka Północna
Opublikowany: 2009-09-03 08:36
Licencja: wolna licencja

Weterani w przestrzeni wirtualnej

Jedna z najstarszych organizacji kombatanckich w USA – Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Stanach Zjednoczonych (SWAP) – postanowiła udostępnić audiowizualną część swych archiwów. Zainteresowani mogą, za pośrednictwem profilu w serwisie You Tube, obejrzeć relacje członków organizacji, którzy byli świadkami pierwszych dni II wojny światowej. Wśród nagrań można znaleźć także wspomnienia Sybiraków. Wielu z nich uciekając przed atakiem wojsk niemieckich znalazło się na terenach zajętych po 17 września 1939 roku przez Armię Czerwoną.
REKLAMA

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż członkowie SWAP postanowili opowiedzieć swoje przeżycia Amerykanom. W związku z tym nagrane wcześniej wspomnienia zostały przetłumaczone na język angielski i zdubbingowane przez profesjonalnych aktorów (zobacz). Nagrania w wersji polskiej są dostępne w osobnym profilu (zobacz).

Jedno z nagrań przygotowanych przez SWAP

Wspomnienia członków SWAP zamieszczone w sieci, są niewątpliwie cennym źródłem dla nauczycieli historii, miłośników i pasjonatów. Idealnie wpisują się również w obchody 70 rocznicy II wojny światowej.

Zobacz też

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Dariusz Wierzchoś
Doktor nauk humanistycznych, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (Zakład Historii Krajów Europy Środkowo-Wschodniej) oraz Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów. Specjalista w zakresie historii najnowszej Ukrainy i Rosji. Autor książki „Generał Piotr Wrangel - Działalność polityczna i wojskowa w latach rewolucji i wojny domowej w Rosji”. oraz rozdziału „Krym. Od Scytów do Rosjan” w książce „Źródła Nienawiści: Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” pod redakcją Kamila Janickiego.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy