Wielka Sobota na regionalną nutę, czyli święcenie pokarmów w tradycyjnych strojach na Rozbarku i w Radzionkowie ZDJĘCIA

opublikowano: 2023-04-09 10:12
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W Wielką Sobotę święci się zarówno ogień, wodę, jak i wielkanocne pożywienie. W kościele tego dnia odprawia się liturgię światła, liturgię chrztu i liturgię mszalną. W wielu miejscowościach przywrócono zwyczaj święcenia pokarmów na wielkanocny stół w tradycyjnych, regionalnych strojach. Zobaczcie, jak wygląda to w bytomskim Rozbarku i w Radzionkowie.
REKLAMA
(fot. M. Mikrut-Majeranek)

Wielka Sobota 2023 w bytomskim Rozbarku

O zwyczaju praktykowanym w parafii św. Jacka w bytomskim Rozbarku pisaliśmy już na łamach portalu Histmag. Tradycję tę przywrócono w 2012 roku dzięki staraniom ówczesnego proboszcza ks. Tadeusza Palucha oraz Adama Mankiewicza i Piotra Mankiewicza, założyciela i właściciela Muzeum Chleba i Ciekawostek z Radzionkowa. W tym roku tradycji stało się zadość. Zrezygnowano jednak z kazania po śląsku, do którego wygłaszania zwykle zapraszano ks. Roberta Chudobę z Gliwic.

Zobaczcie, jak wyglądała Wielka Sobota 2023 na Rozbarku

Wielka Sobota 2023 w Radzionkowie

Tradycję święcenia pokarmów na wielkanocny stół w strojach regionalnych od kilku lat praktykują także mieszkańcy Radzionkowa z parafii św. Wojciecha, łącznie z burmistrzem (od 2006 roku) Gabrielem Toborem,  który przełożył Nowy Testament na śląski. Tłumaczenia dokonał na podstawie Biblii Jakuba Wujka, a całość wydał w 2017 r. własnym sumptem. 

Zobaczcie, jak wyglądała Wielka Sobota w Radzionkowie!

Tradycyjne święcenie w strojach regionalnych odbywa się także w innych górnośląskich parafiach. W związku z obecnie panującą tendencją do budowania lokalnej tożsamości w oparciu o historię i tradycję, staje się ono coraz popularniejsze. 

Polecamy e-book: „Czerwone mundury. Armia Brytyjska w czasach wojny o niepodległość USA”

Michał Rastaszański
„Czerwone mundury. Armia Brytyjska w czasach wojny o niepodległość USA”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
89
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-59-4
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone