Wielkanoc przez wieki i w różnych kulturach: żandary, pisanki i inne tradycje – Sebastian Adamkiewicz w „Wieczorze” Radia dla Ciebie

opublikowano: 2021-04-08 12:43
wolna licencja
poleć artykuł:
Gościem audycji „Wieczór” Radia dla Ciebie był Sebastian Adamkiewicz, współpracownik portalu Histmag.org i pracownik Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Opowiadał o pochodzeniu świąt wielkanocnych oraz o tradycjach szlacheckich związanych z tymi świętami. Posłuchajcie!
REKLAMA
Pisanki z Wołynia. Fot. Luba Petrusha, udostępniono na licencji CC BY-SA 2.5

Gdy słyszymy słowo „staropolski”, to przed oczyma naszej wyobraźni stają magnackie pałace i dworki, kolorowe kontusze oraz biesiady obficie zastawiane i zakrapiane. Za czasów największej świetności I Rzeczpospolitej szlachta miała klawe życie pod znakiem złotej wolności. Czym różniło się staropolskie świętowanie Wielkanocy od współczesnego? Czy wątek świąt zmartwychwstania pojawiał się przed narodzinami Chrystusa? Odpowiedzi na te pytania udzielił w wywiadzie Sebastian Adamkiewicz – współpracownik Histmag.org, pracownik Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi oraz autor e-booka „Zrozumieć Polskę szlachecką”.

Całej audycji możesz posłuchać tutaj: LINK

Tradycje szlacheckie – zobacz też:

Polecamy e-book Anny Wójciuk – „Jedz, pij i popuszczaj pasa. Staropolskie obyczaje i rozrywki”

Anna Wójciuk
Jedz, pij i popuszczaj pasa. Staropolskie obyczaje i rozrywki
cena:
11,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
115
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-41-9
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone