Opublikowano
2011-02-14 22:40
Licencja
Wolna licencja

Wiesław Zdziabek - „Polacy na frontach II Wojny światowej u boku sojuszników” – recenzja i ocena

Coraz częściej polscy uczniowie szukają informacji poza ofertą szkoły, sięgając do różnego rodzaju ściąg i poradników. Jedni czynią to z chęci poszerzenia swej wiedzy, inni chcąc uciec od nudnych, w ich mniemaniu, podręczników. Omawiana praca skierowana jest przede wszystkim do pierwszej grupy.


Autor: Wiesław Zdziabek
Tytuł: „Polacy na frontach II Wojny światowej u boku sojuszników”
Wydawnictwo: Wydawnictwo eMPi²
Data wydania: 2010
ISBN: 978-83-86421-94-7
Oprawa: miękka
Stron: 140
Cena: ok. 24,00 zł

Ocena naszego recenzenta: 7/10
(jak oceniamy książki?)

„Polacy na frontach…” to niewielka książka, niejako wprost skrojona na miarę młodszego czytelnika. Liczy zaledwie 140 stron, całość urozmaicono zaś 30 fotografiami, przedstawiającymi najważniejsze postaci, sprzęt oraz rekonstruktorów ubranych w mundury z epoki. W publikacji znajduje się również kilka użytecznych tabel i map. Książka, będąca częścią serii „Biblioteczki historycznej eMPi²” została podzielono na sześć rozdziałów poświęconych Wojsku Polskiemu we Francji i Wielkiej Brytanii, a także formowaniu armii Andersa i Berlinga oraz I Korpusowi Polskiemu, nieco bardziej ogólnie również lotnictwu i marynarce wojennej.

Sprostanie zadaniu zawarcia w niewielkim poradniku wszystkich informacji dotyczących udziału polskich żołnierzy w walkach na frontach II wojny światowej byłoby niemożliwe, stąd zrozumiała wydaje się ostra selekcja, jaką przeprowadził tu Zdziabek. Ograniczył się do najważniejszych umów, bitew i wydarzeń, wykazując ponadto znaczną troskę o niezamieszczenie w swej pracy ani jednego zbędnego słowa. Jeśli wziąć pod uwagę napływające zewsząd informacje o wzrastającej wśród dzieci i młodzieży niechęci do książek, strategię tą można uznać za w pełni uprawnioną. Podejście to bywa tu jednak zwodnicze, autor gdzieniegdzie niepotrzebnie oszczędza frazy, nie wymieniając np. pełnych nazw większości polskich dywizjonów lotniczych utworzonych w Wielkiej Brytanii.

Wyraźnym uchybieniem pracy jest przeoczenie kilku detali niezauważalnych dla przeciętnego ucznia, jednak łatwych do wychwycenia dla historyka. Zdziabek dołączył tu, niestety, do szeregu autorów, dobrze orientujących się w historii działań politycznych i militarnych, popełniających jednak irytujące błędy w terminologii związanej z wojskowością. Zamiast o myśliwcu z napędem rakietowym Me-163, czy też dwusilnikowym odrzutowcu Me-262, w książce możemy przeczytać o myśliwcu odrzutowym „Me-363”, natomiast działo przeciwpancerne 45mm Zdziabek nazywa po prostu „armatką”; co więcej 1. Dywizja Pancerna dowodzona przez generała Maczka bywa określana skrótem ”1 DP”, oznaczającym przecież dywizję piechoty. Autor dokonuje także dość nietrafionego porównania pomiędzy skutecznością tzw. „Cyrku Skalskiego” (Polish Fighting Teram – Polski Zespół Myśliwski), a innymi brytyjskimi dywizjonami myśliwskimi. Jak powszechnie wiadomo, jednostka ta powstała poprzez wybór najlepszych polskich pilotów myśliwskich z całych Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, więc zestawianie jej z przeciętnym dywizjonem, formowanym przecież w zupełnie inny sposób, jest zupełnie nie na miejscu. Kolejne nieścisłości pojawiają się również w opisach broni strzeleckiej, jednak są to na tyle nieistotne dla szkolnego czytelnika detale, że można je w ostateczności zaakceptować.

„Polacy na frontach…” to zwarty i zwięzły poradnik dla uczniów gimnazjów i liceów szukających książki, mogącej pomóc im w usystematyzowaniu wiedzy na temat II wojny światowej. Nie jest on pozbawiony pewnych usterek, nie sygnalizuje też wszystkich ważnych zagadnień, jednak w pracy mającej być swego rodzaju wprowadzeniem do epoki, tego rodzaju zawężenie opisywanego materiału wydaje się być zrozumiałe.

Korekta: Wioleta Mierzejewska


Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Łukasz Męczykowski

Doktor nauk humanistycznych, specjalizacja historia najnowsza powszechna. Absolwent Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Miłośnik narzędzi do rozbijania czołgów i brytyjskiej Home Guard. Z zawodu i powołania dręczyciel młodzieży szkolnej na różnych poziomach edukacji. Obecnie poszukuje śladów Polaków służących w Home Guard.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org