Autor: Michał Świgoń
Tagi: Recenzje, Historia gospodarki, Historia wojskowości, Gry, Wczesne średniowiecze, Skandynawia, Europa
Opublikowany: 2011-03-20 20:44
Licencja: wolna licencja

Wikingowie (gra planszowa)

Średniowiecze. Grupy wikingów wyruszają na podbój dziewiczych terenów, zakładając nowe osady. Dzięki grze planszowej "Wikingowie" weźmiemy w tym udział!
REKLAMA

Zobacz też: Wikingowie i ich podboje

50 zł
Wydawca: MindOK
Gatunek: gry planszowe

Rozgrywka składa się z 6 rund, podczas każdej z nich gracze wybierają wyspy, które chcą zasiedlić, oraz jednostki osadników: arystokratów, wojowników, zwiadowców, złotników, rybaków oraz żeglarzy. Nasze osady mogą być atakowane przez najeźdźców, przed którymi należy się bronić. Po zakończeniu poszczególnych rund, gracze otrzymują złoto i punkty zwycięstwa. Wygrywa osoba, która zgromadzi najwięcej tych ostatnich.

Porównując tę rozgrywkę z klasycznymi grami komputerowymi, klimatem bardzo przypomina ona serię „Settlers” – wykonana jest ładnie i solidnie, rysunki nieodłącznie przypominały mi tę grę komputerową. W przeciwieństwie do większości wieloosobowych planszówek, w wersji podstawowej gry bardzo słabo zaznaczony jest element rywalizacji i interakcji między biorącymi udział w rozgrywce – gracze skupiają się przede wszystkim na rozbudowie i zasiedleniu własnego terytorium. Zmieniają ten stan rzeczy dodatkowe zasady wraz ze specjalnymi żetonami, stanowiące zaawansowaną wersję „Wikingów”. To bardzo dobre rozwiązanie, sprawiające, że mamy właściwie do czynienia z dwoma grami w cenie jednej, bez konieczności dokupywania specjalnego dodatku. Po żmudnym opanowaniu zasad (na początek czułem się raczej odstraszony ich zawiłością), z czasem rozgrywka zaczyna toczyć się całkiem przyjemnie i przynosi sporo radości.

"Wikingowie" nie posiadają wielkich walorów edukacyjnych (no, może poza koniecznością nauki szybkiego liczenia złota i punktów zwycięstwa ;)), jednak w grę gra się przyjemnie. Polecam ją przede wszystkim tym graczom, którzy od konfrontacji z innymi bardziej cenią spokojną rywalizację. Pozostałym najpewniej rozgrywka szybko się nudzi. Dodatkowy punkt recenzowana pozycja otrzymała za... bardzo niską cenę. 50 zł za taką planszówkę to naprawdę niewiele.

Grę do recenzji udostępnił sklep: Rebel.pl. Dziękujemy!

Zobacz też:

Recenzja w języku angielskim

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy