Wincenty Witos urodził się w Wierzchosławicach. Teraz powstał tam szlak historyczny śladami trzykrotnego premiera RP

opublikowano: 2023-11-24 10:17
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Wierzchosławice to niewielka wieś w Małopolsce o średniowiecznym rodowodzie. W 1874 roku urodził się tam Wincenty Witos, działacz ruchu ludowego pełniący trzykrotnie funkcję premiera Rzeczypospolitej Polskiej. W listopadzie 2023 roku w miejscowości otwarty został szlak historyczny „Śladami Wincentego Witosa – Ojca Polskiej Niepodległości z Wierzchosławic”.
REKLAMA
Uroczystość 25-lecia działalności politycznej Witosa w Wierzchosławicach, 30 kwietnia 1933.

Wincenty Witos od najmłodszych lat był związany z Wierzchosławicami. W tutejszym przysiółku Dwudniaki przyszedł na świat 21 stycznia 1874 roku. Ochrzczono go w kościele parafialnym pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia w Wierzchosławicach. W rodzinnej miejscowości chodził do szkoły, a także zdobywał szlify jako polityk. Sprawował nawet funkcję wójta Wierzchosławic. Tam też został pochowany w 1945 roku.

Szlak historyczny śladami Witosa

Szlak historyczny „Śladami Wincentego Witosa - Ojca Polskiej Niepodległości z Wierzchosławic” został uroczyście otwarty 11 listopada 2023 roku podczas Gminnego Dnia Niepodległości. W wydarzeniu udział wziął m.in. Marek Steindel, prawnuk Wincentego Witosa. Inicjatorami przedsięwzięcia były dwie instytucje: Muzeum Wincentego Witosa oraz Gminne Centrum Kultury.

Jego ideą jest przybliżanie wszystkim zainteresowanym historii gminy Wierzchosławice i postaci jej najsłynniejszego mieszkańca, Wincentego Witosa, poprzez ukazywanie miejsc z nim związanych. Pierwszymi uczestnikami szlaku byli uczniowie szkół podstawowych z terenu Gminy Wierzchosławice – napisali przedstawiciele wierzchosławickiego muzeum w mediach społecznościowych.

Na szlaku znajdują się następujące punkty:

  • Stary Dom Witosa,
  • Zagroda Wincentego Witosa,
  •  Młyn,
  • Dom Ludowy,
  • Kaplica cmentarna,
  • Uniwersytet Ludowy (obecnie Centrum Kultury Wsi Polskiej).

Wspomniane obiekty oznakowano jednolitymi tablicami uzupełnionymi zarówno o archiwalne fotografie, jak i opisy historii konkretnego miejsca.

Źródła:

www.kultura.wierzchoslawice.pl,

www.eska.pl,

www.facebook.com/muzeumtarnow.witos,

www.it.tarnow.pl

Polecamy e-book Mateusza Rutkowskiego pt. „Wojna o młodych. Kościół i komuniści w walce o religię w szkołach średnich 1945–1961”:

Mateusz Rutkowski
„Wojna o młodych. Kościół i komuniści w walce o religię w szkołach średnich 1945–1961”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
80
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-61-7
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone