Wizerunek katedry w Gnieźnie został zastrzeżony. Jej fotografowanie w celach komercyjnych wymaga zgody kurii.

opublikowano: 2019-06-19 09:50
wolna licencja
poleć artykuł:
Zdjęcia drzwi gnieźnieńskich trafią już tylko do prywatnego albumu. Nie można ich udostępniać. Dlaczego? Wykonywanie zdjęć wybranych obiektów sakralnych w celach innych niż pamiątkowe wymaga zgody kurii, a ta zastrzegła wizerunek jednej z najcenniejszych polskich świątyń. Jeżeli chcemy czerpać korzyści z publikacji zdjęcia, musimy za to zapłacić.
REKLAMA
Konfesja św. Wojciecha z 1915 roku (domena publiczna)

Kuria Gnieźnieńska wyjaśnia, że wizerunek Katedry Gnieźnieńskiej, Drzwi Gnieźnieńskich, konfesji św. Wojciecha wraz z prezbiterium, kielichów romańskich oraz tzw. Złotego Kodeksu Gnieźnieńskiego zostały zarejestrowane jako graficzny znak towarowy przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej z pierwszeństwem od dnia 4 grudnia 2017 roku w następujących klasach towarowych i usługowych klasyfikacji nicejskiej: (16) dla materiałów drukowanych; materiałów piśmienniczych i wyposażenia edukacyjnego; (35) dla usług reklamowych, marketingowych i promocyjnych; publikowania online dla celów reklamowych; (41) dla usług wydawniczych i reporterskich; usług edukacyjnych - organizowania konferencji, wystaw i konkursów; usług w zakresie wystaw i prezentacji w celach edukacyjnych, kulturalnych, religijnych; publikowania online. W związku z powyższym, w/w wizerunki zostały objęte, na gruncie ustawy z dnia 30 czerwca 2000 roku Prawo własności przemysłowej, prawem ochronnym dla znaków towarowych.

Archidiecezja Gnieźnieńska jest uprawniona do graficznego znaku towarowego, dlatego też przysługuje jej prawo do wyłącznego używania wymienionych powyżej wizerunków w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Zatem jeżeli wykonamy zdjęcie w celach zarobkowych bez zgody Archidiecezji Gnieźnieńskiej, możemy spodziewać się tego, że otrzymamy monit w sprawie uiszczenia odpowiedniej zapłaty. Jaki jest koszt sfotografowania gnieźnieńskich zabytków sakralnych? Ceny ustalane są według obowiązujących stawek Urzędu Patentowego RP.

Kuria Metropolitalna w Gnieźnie podkreśla jednak, że wykonywanie zdjęć w/w zabytkom w celach pamiątkowych, rodzinnych wycieczek i prywatnych albumów jest nadal możliwe.

Przypomnijmy, że podobnym zakazem objęte jest np. rozprowadzanie i udostępnianie nocnych zdjęć paryskiej wieży Eiffla. Oczywiście najsłynniejszy zabytek Francji można fotografować w świetle dnia i wykonywać panoramy ze szczytu wieży, jednakże już nocne zdjęcia są zabronione. Należy wyjaśnić, że od 1985 roku oświetlenie wieży objęte jest prawami autorskimi autora instalacji. Aby móc wykonać zdjęcie i i je udostępnić, należy zapłacić Société d'Exploitation de la Tour Eiffel, towarzystwu, które opiekuje się wieżą, za specjalne zezwolenie.

Źródło:

www.moje-gniezno.pl, www.gniezno.naszemiasto.pl

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone