Władysław Jagiełło: kim był założyciel dynastii Jagiellonów? [Podcast]

opublikowano: 2023-03-09 18:01
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Wprawiony polityk, wyrachowany strateg i pierwszy z dynastii, która rządziła Polską przez niemal dwa stulecia. Posłuchaj naszego podcastu i dowiedz się, jakim władcą był Władysław Jagiełło!
REKLAMA

Władysław Jagiełło urodził się na Litwie. Jego ojcem był książę Olgierd Giedyminowicz, zaś matką twerska księżniczka Julianna. Wśród badaczy nie ma konsensusu co do daty narodzin przyszłego króla. Dawniej przyjmowano, że był to 1352 rok, lecz obecnie wskazuje się raczej na lata 1362-1363. Niezależnie jednak od tego, którą datę przyjąć, to właśnie Jagiełłę ojciec widział w roli następcy tronu. Była to jednak kwestia problematyczna – na Litwie rządził Olgierd wraz ze swoim bratem Kiejstutem. Mimo że to ten pierwszy był wielkim księciem litewskim, to kwestia sukcesji wcale nie była oczywista.

Wolisz przeczytać? Cały artykuł znajdziesz tu:

Zobacz też:

Anna Cylejska – niepozorna żona Władysława Jagiełły

Jak wyglądało panowanie królowej Jadwigi?

Piotr Szafraniec: historia bohatera Korony Królów

Ulryk von Jungingen: wielki mistrz na polach Grunwaldu

Nasz kanał znajdziesz na:

Youtube Spotify Google Podcasts Apple Podcasts

Polecamy e-book Marcina Sałańskiego pt. „Wielcy polskiego średniowiecza”:

Marcin Sałański
„Wielcy polskiego średniowiecza”
cena:
Wydawca:
Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron:
71
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-09-9
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Jakub Jagodziński
Redaktor portalu Histmag.org. Doktor nauk humanistycznych w zakresie archeologii. Mediewista, etnolog i antropolog kultury. Pracownik Działu Naukowego Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Autor artykułów naukowych i monografii: „Goście, kupcy, osadnicy. Kontakty Słowian Zachodnich i Skandynawów w epoce wikingów”. Miłośnik podróżowania, odwiedził 40 państw na pięciu kontynentach.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone