Opublikowano
2018-11-28 12:00
Licencja
Wolna licencja

Włodzimierz Borodziej, Maciej Górny – „Nasza wojna. Tom II. Narody 1917-1923” – recenzja i ocena

Kolejna część interesującej pracy Włodzimierza Borodzieja i Macieja Górnego. Autorzy po raz kolejny udowadniają, że o dziejach Wielkiej Wojny można mówić w sposób nieszablonowy.


Włodzimierz Borodziej, Maciej Górny – „Nasza wojna. Tom II. Narody 1917-1923” – recenzja i ocena

Włodzimierz Borodziej, Maciej Górny – „Nasza wojna. Narody 1917-1923. Tom 2” – okładka Tytuł: „Nasza wojna. Narody 1917-1923. Tom 2”
Autorzy: Włodzimierz Borodziej, Maciej Górny
Liczba stron: 400
Wydawca: W.A.B.
Format: 14.2 × 20.2 cm
ISBN: 978-83-280-0940-0
Typ okładki: twarda
Cena okładkowa: 44,99 zł
Kup ze zniżką!


Ocena naszego recenzenta: 9/10
(jak oceniamy?)
Inne recenzje książek historycznych

W tytułowych, pozornie trochę nieoczywistych ramach chronologicznych, przedstawiono problem kształtowania się państw narodowych, które pojawiły się w miejsce imperiów. O znaczeniu podjętych tu rozważań niech świadczy fakt, że imperia upadły, a państwa narodowe wciąż stanowią podstawę polityki XXI wieku.

De Gaulle na wojnie polsko-bolszewickiej

Czytaj dalej...

Książka podejmuje problem upadku europejskich mocarstw, w którym z dzisiejszej perspektywy można dopatrywać się zalążka późniejszego postępu polaryzacji społecznej i narodowej oraz radykalizacji ruchów politycznych, które w konsekwencji wprowadziły państwa autorytarne, legitymizując okrutne rządy bolszewików w Rosji i nazistów w Niemczech. Autorzy książki rozpatrują problemy powstających i zmieniających się państw na wielu płaszczyznach. W interesujący sposób charakteryzują skomplikowaną sieć przyczyn i skutków poszczególnych wydarzeń w perspektywie długiego trwania.

Publikacja składa się z trzech części (Giganci i Pigmeje, Kalejdoskop, Mafie), które podzielone zostały na rozdziały. Autorzy dotarli do licznych źródeł w formie relacji, listów, zapisków i wspomnień, a także bogatej literatury, na którą złożyły się opracowania polskie i zagraniczne. Uwagę zwraca wykorzystanie także mniej popularnych w Polsce publikacji czeskich, litewskich czy serbskich. W książce podjęte zostają próby odpowiedzi na pytania związane z polityką i psychologią wojny, z tożsamością klasową, sympatiami, ale także osobistymi odczuciami uczestników wojny i ich życiem codziennym na froncie i poza nim. Pozwala to czytelnikowi spojrzeć na wojnę z perspektywy dramatu jej uczestników. Autorzy logicznie przedstawiają ciąg wydarzeń i skutków. Często pozornie nieistotne zdarzenia zmieniały, na zasadzie efektu motyla, bieg wydarzeń w Europie.

Andrzej Chwalba: wyobrażamy sobie, że pierwsza wojna światowa była mało znacząca

Czytaj dalej...

Jest to książka naukowa, z czym wiąże się zastosowanie pełnego aparatu przyjętego dla publikacji akademickich. Mając na względzie charakter publikacji należy pochwalić Autorów za bardzo przystępny język. Zachowując odpowiedni balans między terminami naukowymi oraz licznymi faktami i datami, a niemal literacką narracją dotyczącą tragedii wojny Włodzimierz Borodziej i Maciej Górny z pewnością powiększą grono czytelników. Bogata kwerenda widoczna jest także przy doborze ilustracji uzupełniających tekst, niejednokrotnie nadających mu dodatkową głębię.

Na szczególną uwagę zasługuje rozdział trzeci pierwszej części dotyczący tzw. wojen narodów, które po 1917 roku zbierały w Europie Środkowo-Wschodniej śmiertelne żniwo. Pozwala on zrozumieć tożsamość ludzi biorących udział w walkach, tak innych od konfliktu mocarstw, który zaczął się trzy lata wcześniej. Autorzy rysują ogólny obraz wszechobecnej biedy, chaosu i niejednorodnego umundurowania armii, by po drugiej stronie rozważań usytuować los cywili, których trapił problem głodu, chorób i uchodźstwa.

Koniec świata dżentelmenów. Wielka Brytania przed I wojną światową

Czytaj dalej...

Wiele z podejmowanych problemów dotyka genezy wciąż aktualnych problemów: prawa kobiet (i szerzej ich pozycji w społeczeństwie), rasizmu, czy skrajnych ruchów politycznych. Są to problemy, z którymi od około stu lat Europa zmaga się w mniejszym lub większym stopniu, radząc sobie z nimi z lepszym lub gorszym skutkiem.

Nie znalazłem żadnych merytorycznych nieścisłości, treść jest wolna od skrótów myślowych czy uproszczeń. Tym bardziej w obliczu atrakcyjnego wydania książki nieco zaskakują literówki, a raczej ich liczba. Symptomatyczne, że pierwsza pojawia się już na pierwszej stronie: „sięod”. Ktoś mógłby uznać to za nadgorliwość z mojej strony, jednak przy publikacjach tak ważnych i tak dobrych zarówno pod względem treści jak i jakości samego wydania, czytelnik mógłby oczekiwać staranniejszej pracy redakcyjnej. Nie zaburza to jednak w żaden sposób ładunku merytorycznego recenzowanej książki.

Rozejm bożonarodzeniowy: chwila wspólnoty w okopach I wojny światowej

Czytaj dalej...

„Nasza wojna” Włodzimierza Borodzieja i Macieja Górnego zaciekawi wszystkich pasjonatów historii I wojny światowej. Wydaje się być także doskonałą propozycją dla studentów, dla których mogłaby stanowić obowiązkową monografię w ramach zajęć akademickich. To niewątpliwie ważne źródło inspiracji dla wszystkich zainteresowanych historią XX wieku. Gorąco polecam!

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Włodzimierza Borodzieja i Macieja Górnego – „Nasza wojna. Tom II. Narody 1917-1923” bezpośrednio w salonach Empik, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:


Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: erazmT |

jednak jedna uwaga językowa: niezwykle często w książce pojawia się termin "warlord" aż za często, co czasem może irytować czytelnika... najwyraźniej taka maniera autorów, ale poza tym książka świetna i niebywale ciekawa.Odpowiedz
Jakub Jagodziński

Archeolog, etnolog, antropolog kultury, doktorant Polskiej Akademii Nauk. Naukowo zajmuje się zagadnieniem wczesnośredniowiecznych relacji słowiańsko-skandynawskich i problematyką związaną z procesami globalizacyjnymi. Miłośnik podróżowania, prowadzi stronę www.brokeontheroad.pl

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org