Opublikowano
2018-06-02 19:09
Licencja
Wolna licencja

Wojna dwóch Piastów: konflikt polsko-głogowski o Wschowę

(strona 2)

20 sierpnia 1385 roku na przedpolach Głogowa, w pobliżu osady Wietszyce, stanęło naprzeciw siebie rycerstwo polskie oraz wojska księstwa głogowskiego. Bitwa zakończyła się zwycięstwem oddziałów śląskich, choć nie wygrały one wojny o przygraniczną Wschowę. Dlaczego doszło do tego konfliktu?


Strony:
1 2

Henryk VII Rumpold (aut. Irena Bierwiaczonek, domena publiczna). Już dwa lata później polskie oddziały, szukające odwetu za głogowską napaść na Wielkopolskę, idąc w stronę Głogowa robiły dokładnie to samo, paląc i grabiąc tym razem śląskie wsie. Obie więc armie pustoszyły spore połacie ziem przeciwnika. Zbliżające się do stołecznego Głogowa wojska z Wielkopolski, nie napotykając wcześniej większego oporu ze strony śląskich rycerzy, dotarły na pola pod Wietszycami. Tutaj dalszy ich pochód powstrzymały jednak oddziały Henryka Rumpolda. Nie znamy dokładnych danych dotyczących wielkości obu armii, jednak bitwa musiała być na owe czasy znacząca. 20 sierpnia 1385 roku w tym nadodrzańskim starciu rycerstwo polskie poniosło klęskę i „wielkie” straty, co zmusiło znaczną ich część do panicznej ucieczki przez Odrę. Książę głogowski triumfował. W trakcie starcia głogowianie mieli zdobyć tyle kosztowności złupionych na ziemi śląskiej, że po ich zebraniu Henryk Rumpold, w podzięce za zwycięstwo, zdecydował się ufundować w Głogowie tuż przy Odrze na Ostrowie Tumskim kościół pw. Św. Jerzego – patrona rycerstwa.

Najstarszy z synów Żelaznego nie dawał za wygraną i podjął się jeszcze jednej próby – tym razem w 1391 roku. Niestety dla niego, ofensywa ta również zakończyła się fiaskiem. Henryk Rumpold charakteryzował się sporą otyłością, przez co często chorował a szczególnie upodobała go sobie poważna choroba nóg, która objawiała się puchnięciem oraz otwartymi i nie gojącymi się ranami. Miał też ciągłe problemy finansowe, które zmuszały go do wyprzedaży swoich dóbr książęcych. Mimo tego ocenia się go jako dobrego gospodarza. Wschowy zdobyć mu się nie udało, do historii przeszedł jednak tym, że pokonał wojska polskie pod Wietszycami.

Bitwa pod Wietszycami (wg Henryka Rusewicza).

Dopiero w 2010 roku na polach pomiędzy tą wsią a rzeką Odrą odbyła się pierwsza rekonstrukcja tej średniowiecznej bitwy, w której naprzeciw siebie stanęli rycerze śląscy i polscy. Rok później inscenizację z powodzeniem powtórzono, a obie te imprezy ściągnęły liczne grono nie tylko średniowiecznych rekonstruktorów, ale przede wszystkim zainteresowanych mieszkańców regionu. Od 2012 roku jednak coroczne obchody rocznicy starcia pod Wietszycami już się nie odbywają. Wielka to szkoda, ponieważ warto popularyzować nie tylko samą bitwę, ale też temat XIV-wiecznych zatargów księstwa głogowskiego z Królestwem Polskim o sporne tereny ziemi wschowskiej.

„Korona królów” – serial TVP o ostatnich Piastach

„Korona królów” to serial historyczny TVP, którego głównym bohaterem jest Kazimierz Wielki. Z czego zasłynął król Kazimierz, a z czego jego ojciec Władysław Łokietek? Czy na polskim tronie zasiadała poganka? Jak wyglądało drzewo genealogiczne Piastów? Tego wszystkiego dowiesz się z naszych artykułów!Czytaj dalej...

Bibliografia:

 • Źródła:
  • Długosz Jan, Roczniki czyli Kroniki Sławnego Królestwa Polskiego. Księga IX: 1300-1370, Warszawa 2009.
  • Długosz Jan, Roczniki czyli Kroniki Sławnego Królestwa Polskiego. Księga X: 1370-1405, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2009.
  • Sprungala Martin, Kronika Wschowy (Chronik der Stadt Fraustadt), Towarzystwo Przyjaciół Sławy, Sława 2016.
 • Opracowania:
  • Bunar Piotr, Sroka Stanisław, Słownik wojen, bitew i potyczek w średniowiecznej Polsce, Universitas, Kraków 2004.
  • Chutkowski Janusz, Dzieje Głogowa, t.1, Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Legnica 1991.
  • Czapliński Marek, Kaszuba Elżbieta, Wąs Gabriela, Żerelik Rościsław, Historia Śląska, Wydawnictwo Uniwersytet Wrocławskiego, Wrocław 2002.
  • Jurek Tomasz, Dziedzic Królestwa Polskiego. Książę Głogowski Henryk (1274-1309), Avalon, Kraków 2006.
  • Malepszak Stanisław, Bukówiec Górny – 800 lat dziejów, Komitet Obchodów 800-lecia Wsi Bukówiec Górny i 600-lecia Szkolnictwa w Bukówcu Górnym, Bukówiec Górny 2007.
  • Wieczorek Dariusz, Poczet piastowskich książąt Śląska Lubuskiego, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra 2004.
  • Wyrozumski Jerzy, Kazimierz Wielki, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1982.
  • Żukowski Robert, Rycerstwo polskie X-XV w., Oficyna Wydawnicza Volumen, Warszawa 1999.

Polecamy książkę Marka Telera – „Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego” :

Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego - okładka Marek Teler Autor: Marek Teler
Tytuł: „Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego”

Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org] i Wydawnictwo CM

ISBN: 978-83-65156-22-8 e-book / 978-83-66022-40-9 papier

Stron: 128 + 12 stron wkładki z ilustracjami

oprawa: miękka, wymiary książki: 147 × 210

Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

25 zł

(papier)

12,9 zł

(e-book)

Tekst ma więcej niż jedną stronę. Przejdź do pozostałych poniżej.
Strony:
1 2
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Dariusz Andrzej Czaja

37 lat, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie, historyk, regionalista, archiwista, działacz społeczny, dziennikarz. Ukończył szereg studiów podyplomowych, głównie z zarządzania, oraz wiele szkoleń związanych zarówno z oświatą jak i III sektorem.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org