Wybrano nowego papieża. To Amerykanin Robert Prevost

opublikowano: 2025-05-08, 17:13
wszelkie prawa zastrzeżone
Konklawe zakończone. Kolegium Kardynałów zdecydowało – Kościół katolicki ma 267. papieża. Nowym Biskupem Rzymu został Amerykanin Robert Prevost, który obrał imię Leon XIV.
reklama
Kaplica Sykstyńska (fot. Jean-Pol GRANDMONT)

Zobacz także:

Papież Franciszek zmarł 21 kwietnia 2025 roku, w wieku 88 lat. Funkcję Biskupa Rzymu sprawował przez 12 lat. Wraz z jego śmiercią rozpoczął się okres sede vacante („wakującego tronu”), kiedy Stolica Apostolska pozostaje bez papieża, a pełnia władzy przechodzi tymczasowo na Kolegium Kardynałów. Pogrzeb Ojca Świętego miał miejsce 26 kwietnia. Zgodnie z jego wolą, został pochowany w Bazylice Papieskiej Matki Bożej Większej, czyli najstarszej świątyni maryjnej w Rzymie. To miejsce wiecznego spoczynku jeszcze siedmiu innych papieży, a jako ostatni - przed Franciszkiem - został tam pochowany Klemens IX w 1669 roku.

Konklawe 2025 – obrady rozpoczęły się 7 maja

Po zakończeniu uroczystości pogrzebowych przyszedł czas na wyznaczenie daty konklawe. Gremium składa się z rekordowej liczby 133 kardynałów elektorów z całego świata, którzy w dniu śmierci papieża nie ukończyli 80. roku życia. To oni wybrali następcę papieża Franciszka.

Datę pierwszego dnia obrad wyznaczono na 7 maja. Dzień ten zainaugurowano w Bazylice św. Piotra mszą świętą Pro eligendo Romano Pontifice o godz. 10.00 odprawioną w intencji wyboru papieża.

O godz. 16.30 godz. kardynałowie elektorzy złożyli przysięgę, a następnie drzwi Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie tradycyjnie od 1492 roku obraduje konklawe, zostały zamknięte, aby mogli w spokoju oddać się głosowaniu przyszłego papieża. W jej wnętrzu ustawiono krzesła z wiśniowego drewna, które oznaczono imieniem i nazwiskiem kardynałów elektorów. Dodatkowo umieszczono tam także drewniane stoły, które nakryto beżowym suknem i bordowym atłasem. Natomiast urna, do której wkładano karty do głosowania, ustawiona została przed ołtarzem, tuż pod obrazem przedstawiającym Sąd Ostateczny.

reklama

Wybrano nowego papieża. Kim jest?

Głosowanie, które odbyło się w środę 7 maja wieczorem oraz dwa następne głosowania w czwartek 8 maja przed południem zakończyły się niepowodzeniem. Wieczorem tego dnia kardynałowie dokonali wyboru.

Finał obrad obwieścił biały dym wydobywający się z Kaplicy Sykstyńskiej. Nowym papieżem został Amerykanin Robert Prevost. Obrał imię Leon XIV.

Nazwisko nowego papieża zostało publicznie ogłoszono koło 30 minut po wyborze. Jak wygląda procedura po wyborze nowego papieża?

Papież Leon XIV – Robert Prevost

Zgodnie z tradycją najpierw zostaje zapytany, czy przyjmuje wybór i jakie obiera imię. Następnie odbiera pierwszy hołd od kardynałów, po czym przechodzi z Kaplicy Sykstyńskiej do jej zakrystii, tzw. pokoju łez. Tam czeka na niego biała sutanna i strój papieski: stuła, karmazynowa peleryna (mucet) oraz pozłacany pektorał (krzyż). Później na balkon bazyliki Świętego Piotra wychodzi kardynał protodiakon i ogłasza wiadomość o wyborze papieża słynnymi słowami „Habemus papam”, podając jego imię. Po tym nowy papież pokazuje się wiernym i udziela im błogosławieństwa.

Źródła:

Polecamy e-book Mateusza Będkowskiego pt. „Polacy na krańcach świata XX wiek. Część 2”:

Mateusz Będkowski
„Polacy na krańcach świata XX wiek. Część 2”
cena:
16,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
216
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-69-3
reklama
Komentarze
o autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2025 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone