Wybrano zwycięski projekt pomnika Bitwy Warszawskiej

Nie będzie łuku triumfalnego. Pomnik Bitwy Warszawskiej będzie miał stosunkowo ascetyczną i nowoczesną formę. To strzelisty, skręcony przeciwnie do ruchu wskazówek zegara obelisk, u którego podłoża zostanie umieszczona fontanna. Został zaprojektowany przez Mirosława Nizio z Nizio Design International Warszawa.

W konkursie wzięło udział aż 84 projekty. O wynikach konkursu poinformowano w czwartek, 27 lutego. Teraz czas na przystąpienie do realizacji przedsięwzięcia. Inwestorem pomnika będzie Społeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. Pomnik stanie w Warszawie, w rejonie placu Na Rozdrożu.

Dlaczego wybrano akurat ten projekt?

Marlena Happach, przewodnicząca sądu, architekt, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, czytając uzasadnienie wyboru podkreśliła, że:

„Pracę uznano za najlepszą ze względu na wartości artystyczne i czytelność ideową symbolicznego przekazu. Zaproponowana forma upamiętnienia umiejętnie podkreśla cywilizacyjną a nie tylko militarną rolę bitwy warszawskiej. Wertykalny gnomon w połączeniu z koncentryczną formą platformy dla elementów wodnych dobrze wpisują się w kontekst placu, w którego gwiaździstej formie zaakcentowana jest jednocześnie osiowość. Prosta forma obelisku dzięki skręceniu zyskuje nowe możliwości interpretacji i oddaje powagę zwycięstwa. Historyczny triumf znajduje swoje widoczne miejsce w panoramie miasta. Zakomponowana woda i zieleń tworzą przy tym przyjazną przestrzeń miejską, gdzie po prostu chce się chodzić. Koncepcja jest otwarta na nowe możliwości i uzupełnienia funkcji.”

Prace biorące udział w konkursie zostały zaprezentowane na wystawie pokonkursowej. Można je będzie oglądać od 2 do 6 marca w pawilonie Zodiak, pasaż Wiecha.

Koncepcja pomnika nie przypadła jednak do gustu internautom. Podkreślają, że betonowa bryła nie będzie pełniła funkcji, jakie powinna. Przede wszystkim miała przypominać o wydarzeniach określonych mianem „Cudu nad Wisłą”, które rozegrały się w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku, w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Tymczasem skromny pomnik wygląda jak wiele innych postumentów. Wirtualni komentatorzy zwrócili także uwagę w mediach społecznościowych na fakt, że projekt ten przypomina „The Object” Led Zeppelin z 1976.

Źródła:

www.um.warszawa.pl, www.tvp.info, www.warszawa.naszemiasto.pl

Polecamy e-book Jakuba Jędrzejskiego – „Hetmani i dowódcy I Rzeczpospolitej”

Jakub Jędrzejski
„Hetmani i dowódcy I Rzeczpospolitej”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 160
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-31-0

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Magdalena Mikrut-Majeranek
redaktor naczelna
redakcja@histmag.org
telefon: 796 418 763
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy