Wystawa główna Muzeum II Wojny Światowej – pierwsze spojrzenie
Zobacz też: Muzeum II Wojny Światowej: polska historia na wysokim poziomie
Dziś po raz pierwszy otworzyły się podwoje Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, prezentując zaproszonym gościom wystawę główną w stanie bliskim skompletowania. Prof. Piotr Maciej Majewski, zastępca dyrektora Muzeum, określił stopień przygotowania wystawy na 75 procent.
Sama ekspozycja robi ogromne wrażenie. Pod względem wizualnym bardzo przypomina to, co można zobaczyć w Europejskim Centrum Solidarności czy Muzeum Powstania Warszawskiego, z tą jednak różnicą, że jest to przestrzeń o wiele większa i bogatsza w eksponaty. W salach znajdują się liczne materiały multimedialne, audiowizualne i graficzne, jak również przedmioty zabytkowe zgromadzone w trakcie lat funkcjonowania Muzeum. To placówka, przez którą nie da się przejść szybkim krokiem. Już powierzchowny rzut oka pozwala stwierdzić wyraźnie, że zarzuty o rzekome pomijanie historii Polski w narracji Muzeum, są całkowicie chybione. Polski i Polaków jest w tym Muzeum dużo.
Chyba najbardziej zapadającą w pamięć częścią ekspozycji są pamiątki po ludziach, którzy mieli nieszczęście być świadkami i uczestnikami strasznych wojennych wydarzeń. Ciężki karabin maszynowy czy czołg przyciągają wzrok, jednak nie niosą ze sobą takiego ładunku emocjonalnego. Tymczasem dziecięce buciki, list do rodziny spisany na chusteczce czy stopione szkło z Hiroszimy – to eksponaty o niezwykłej mocy.
Wystawa była by jeszcze wspanialsza, gdyby gościom pokazano ją w całości. Niestety, jak wiemy, z powodu sporów Muzeum z Ministerstwem może w ogóle do tego nie dojść, jako że wystawa zostanie ukończona ok. 31 stycznia, natomiast 1 lutego ma dojść do przekształcenia (jak mówi Ministerstwo) lub likwidacji (jak twierdzi wielu pasjonatów) Muzeum, i związanej z tym modyfikacji wystawy. Los dodał do dzisiejszej prezentacji wystawy element dramatyzmu, gdyż decyzja dotycząca przyszłości Muzeum zapadnie... jutro, przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.
Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!
Polecamy e-booka „Z Miodowej na Bracką”:
Polecamy e-book Michała Beczka – „Wikingowie na Rusi”
Książka dostępna również jako audiobook!