XXVII Targi Książki Historycznej w Warszawie – przegląd stoisk
Zobacz też:
- XXVII Targi Książki Historycznej w Warszawie w obiektywie Histmag.org!
- Targi Książki Historycznej w Warszawie 2018 [PROGRAM, GODZINY OTWARCIA, SPIS WYSTAWCÓW]!
- Targi Książki Historycznej w Warszawie 2018 [IMPREZY TOWARZYSZĄCE]!
- 10 książek, na które warto zwrócić uwagę na XXVII Targach Książki Historycznej w Warszawie!
NARODOWE CENTRUM KULTURY (8)
Na stoisku Narodowego Centrum Kultury warto zwrócić uwagę na kilka interesujących książek. Andrzej Pawlik, przedstawiciel Centrum, szczególnie poleca trzy książki. Pierwsza to Prymasostwo polskie. Instytucja, prymasi, dokumenty, czyli książka o polskim prymasostwie i jego przedstawicielach powstała z okazji jubileuszu 600-lecia prymasostwa w Polsce. Poza tym Bez ostatniego rozdziału. Wspomnienia z lat 1939-1946 gen. Władysława Andersa oraz Civis bonus Kaspra Siemka, czyli traktat polityczno-prawny siedemnastowiecznego myśliciela, wydany pierwszy raz w Krakowie w 1632 r.
WYDAWNICTWO RM (13)
Będąc na Targach Książki Historycznej w Warszawie warto też zajrzeć na stoisko Wydawnictwa RM. Tu zaś wśród wielu książek szczególnie można polecić serię Kieszonkowa Historia. To przystępna i rzetelna seria książek historycznych przedstawiająca wiele ciekawych tematów. Jej główną ideą jest to, żeby wszystkie przedstawiane historie zmieścić w wygodnym dla Czytelnika kieszonkowym formacie - poleca serię Aleksandra Żdan z wydawnictwa. Olga Łęcka dodatkowo wskazuje na dwie inne ciekawe książki. To Pantera. Legendarny czołg, czyli historia najlepszego niemieckiego czołgu II wojny światowej wraz z opisem prototypów i zdjęciami czołgu oraz skierowana dla najmłodszych pięknie ilustrowana książka Polska. Dzieje mężnego narodu.
NAPOLEON V (15)
Wszyscy miłośnicy historii wojskowości na stoisku wydawnictwa Napoleon V znajdą wiele książek, które mogą ich zainteresować. Poprosiliśmy Dariusza Marszałka z wydawnictwa o wskazanie najciekawszych z nich. Zdecydowanie polecił trzy. To Wojna krymska 1853-1856. Ostatnia krucjata, czyli pierwsza od dawna praca na ten temat w języku polskim, Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim, czyli opis życia (także powojennego) kilkudziesięciu polskich sportowców, w tym medalistów olimpijskich, biorących udział w Powstaniu Warszawskim oraz Dwunastu odważnych. Odtajniona historia konnych żołnierzy, czyli historia niezwykłej misji amerykańskich komandosów w czasie wojny w Afganistanie, na której podstawie ostatnio powstał fabularny film.
WYDAWNICTWO REPLIKA (18)
Na stoisku wydawnictwa Replika można znaleźć wiele ciekawych książek. Przedstawiciel wydawnictwa Tomasz Specyał szczególnie poleca trzy z nich. Po pierwsze Z ludem wielkopolskim przeciw zaborcom, czyli wydane przy okazji 100 rocznicy Powstania Wielkopolskiego wspomnienia Wojciecha Jedliny-Jacobsona, jednego z liderów powstania w północnej części kraju – nie tylko Wielkopolski. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na książki Życiorys własny przestępcy Urke Nachalika i Dziecięcy płacz Richarda C. Lucasa.
WYDAWNICTWO ASTRA (36)
Będąc na Targach warto również odwiedzić stoisko Wydawnictwa Astra. Jacek Małkowski, przedstawiciel wydawnictwa, szczególnie poleca książki Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie, czyli przewodnik po średniowiecznym mieście i codziennym życiu jego mieszkańców wraz z wizualizacją samego miasta, Krucjaty. Arabska Perspektywa, czyli spojrzenie na krucjaty i rekonkwistę bazujące na arabskich źródłach oraz książkę Piastowie. Walka o tron.
Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!
Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!
Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://sklep.histmag.org/
WYDAWNICTWO MIEJSKIE POSNANIA (37)
Ciekawe książkowe propozycję znajdziemy też na stoisku Wydawnictwa Miejskiego Posnania. Wśród nich wyróżnić można przede wszystkim 1918. Od rewolucji do powstania. Ten tom Kroniki Miasta Poznania został poświęcony historii zwycięskiego powstania wielkopolskiego dla uczczenia 100. rocznicy tego wydarzenia i stulecia polskiej niepodległości - mówi Gerard Kościelski z Wydawnictwa. Poleca również wciągający komiks dla młodzieży Dziś Powstanie. Opowieść graficzna o Powstaniu Wielkopolskim oraz książkę Legendy Poznania przedstawiającą poznańskie legendy w kontekście historycznym.
ZYSK I S-KA WYDAWNICTWO (45)
Na stoisku Wydawnictwa Zysk i s-ka warto zwrócić uwagę na kilka ciekawych książek. Z pewnością godną polecenia książką jest kolejny tom cyklu Jerzego Besali Alkoholowe dzieje Polski. Czasy Wielkiej Wojny i II Rzeczpospolitej. Do sięgnięcia po tę książkę zachęca Konrad Urbański, przedstawiciel wydawnictwa. Książka przedstawia „piciorysy” wielu postaci z czasów II RP. Autor przy jej pisaniu korzystał z wielu pamiętników i innych źródeł z epoki tworząc pracę, która mimo swojej objętości bardzo dobrze się czyta, ze względu na świetny język i styl. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na książki Co się stało w 1018 roku? Przemysława Urbańczyka i Kossakowie. Biały mazur.
WYDAWNICTWO CM (47)
Na stoisku Wydawnictwa CM wzrok przykuwa kilka książek. W oczy rzuca się na pewno pozycja 2 x Warszawa. Przewodnik z 1893 i 2015 r., czyli pierwszy przewodnik po Warszawie, który zawiera dwie części: z 1893 r., napisaną pod zaborem carskim, i nawiązującą do niej część z 2015 r. Bardzo ciekawa jest również seria Tajemnicze Miasto. Spacery po Warszawie, która w intrygujący sposób przedstawia ciekawe historie z wielu warszawskich dzielnic. Polecamy oczywiście również dwie książki napisane przez naszych, histmagowych autorów, czyli Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego Marka Telera i Polacy na krańcach świata: XIX wiek Mateusza Będkowskiego.
OFICYNA WYDAWNICZA RYTM (56)
Na stoisku Oficyny Wydawniczej Rytm można znaleźć wiele ciekawych książek. Dorota Świderek, przedstawicielka wydawnictwa na Targach szczególnie poleca książki Bezpieka. Zbrodnia i kara?, czyli historię powstania i upadku Urzędu Bezpieczeństwa, Szpiegowskie intrygi, czyli fascynujący zbiór tajemnych akcji służb specjalnych z całego świata oraz Wielcy Polacy na Kresach, czyli bogato ilustrowane dzieło o najsłynniejszych Polakach, dla których Kresy były kolebką i „najściślejszą ojczyzną”.
WYDAWNICTWO TRIGLAV (66)
Wśród targowych stoisk wyróżnia się małe stoisko Wydawnictwa Triglav. Nie tylko ze względu na wczesnośredniowieczne stroje Wystawców, ale również ze względu na wielki róg, czy słowiańską biżuterię. Oczywiście sercem stoiska są książki. Igor Górewicz z wydawnictwa zwraca uwagę na dwie ciekawe propozycje. Pierwsza to Słowiańskie zaświaty. Wierzenia, wizje i mity Pawła Szczepanika, czyli pierwsza taka książka, której autor w sposób naukowy i syntetyczny podejmuje niełatwą próbę zgłębienia wiedzy na temat słowiańskich zaświatów widzianych przez pryzmat nielicznych źródeł pisanych, ale także źródeł folklorystycznych, językoznawczych i bezcennych źródeł archeologicznych. Druga polecana pozycja to stylizowana na współczesny katalog mody Moda wikingów. Stroje skandynawskie we wczesnym średniowieczu, która pozwala dogłębnie zweryfikować naszą wiedzę na ten temat. Jak mówi przedstawiciel wydawnictwa można się przekonać na ile poprawnie i wiernie są przedstawiane w popkulturze stroje wikingów, chociażby w popularnym serialu.
Kup e-booka „Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego” :
WYDAWNICTWO ISKRY (74)
Będąc na Targach warto również odwiedzić obszerne stoisko Wydawnictwa Iskry. Z wielu książek, które można tam znaleźć przedstawicielka wydawnictwa Agnieszka Dziewulska poleca szczególnie dwie: świetną i interesującą książkę Marusza Urbanka Profesor Weigl i karmiciele wszy oraz Polski El Greco. Ekstaza św. Franciszka. Niezwykła historia odkrycia i ocalenia obrazu Katarzyny J. Kowalskiej, czyli historyczny reportaż przedstawiający zadziwiającą historię odkrycia w Polsce dzieła wielkiego artysty z Toledo.
WYDAWNICTWA UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO (81)
Na stoisku Wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego Beata Jankowiak-Konik, przedstawicielka UW zwraca uwagę szczególnie na dwie książki będące równocześnie pracami habilitacyjnymi ich autorów. To będąca ważnym głosem w dziedzinie teorii i metodologii badań nad pogromami książka Przemoc antyżydowska i wyobrażenia społeczne. Pogrom białostocki 1906 roku Artura Markowskiego oraz interesująca szczególnie w kontekście 500-lecia reformacji książka Reformacja w Polsce a dziedzictwo Erazma z Rotterdamu Macieja Ptaszyńskiego, w której autor prezentuje dzieje reformacji w Królestwie Polskim w latach 1518–1566. Warto też dokładnie przejrzeć kartony z tanimi książkami, gdyż można w nich znaleźć naprawdę ciekawe propozycje w bardzo dobrych cenach.
SALON KSIĄŻKI INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ (84)
Na obszernym stoisku Salonu Książki Instytutu Pamięci Narodowej wzrok przyciąga seria albumów dotyczących Ojców Niepodległości. Cykl przedstawia nie tylko sylwetki Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego, ale także Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, czy gen. Józefa Hallera. Oprócz nich Tomasz Czopowicz z Wydawnictwa IPN poleca szczególnie książkę Anatomia strachu. Sowietyzacja obwodu lwowskiego 1944–1953. To bardzo wartościowa praca naukowa. Przybliża problematykę, która rzadko jest poruszana, czyli historię radykalnych przemiany, które miały miejsce na terenie obwodu lwowskiego już w okresie powojennym na drodze procesu wszechobecnej sowietyzacji - mówi. Warto też zwrócić uwagę na grę planszową „Niepodległa” wydaną przez IPN na 100-lecie odzyskania Niepodległości. To pierwsza gra kooperacyjna tego wydawnictwa, a więc taka, w której gracze nie grają przeciwko sobie, a współpracują ze sobą żeby osiągnąć cel. Tym celem jest oczywiście odzyskanie przez Polskę niepodległości.
WYDAWNICTWO NAUKOWE UNIWERSYTETU MIKOŁAJA KOPERNIKA (85)
Pierwszą rzeczą, która przyciąga wzrok na stoisku Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika jest wyeksponowany dyplom dla nagrodzonej tegoroczną nagrodą KLIO książki Dyskurs polityczny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Pojęcia i idee autorstwa Anny Grześkowiak-Krwawicz. Samą książkę można oczywiście nabyć na stoisku. Oprócz tego Marcin Lutomierski, przedstawiciel UMK poleca szczególnie książkę Przemysława Urbańczyka Bolesław Chrobry – lew ryczący, czyli nowe spojrzenie na życie i panowanie Bolesława Chrobrego pełne odważnych hipotez i zaskakujących tez.
KSIĘŻY MŁYN DOM WYDAWNICZY (86)
Na stoisku Domu Wydawniczego Księży Młyn warto zwrócić szczególną uwagę na kilka książek. Po pierwsze Teresa Łozowska, przedstawicielka Wydawnictwa wskazuję na książkę Budujemy drugą Polskę. Wielkie inwestycje PRL-u, która, jak mówi, opowiada o inwestycjach, które znacznie odmieniły polski krajobraz w czasach PRL. Warto też polecić książki z cyklu sekrety, a szczególnie dwie z nich: „Sekrety Lwowa” i „Sekrety rosyjskich carów” oraz książkę Tysiąc szkół na Tysiąclecie. Szkoły Tysiąclecia - architektura, propaganda, polityka Krzysztofa Wałaszewskiego.
Polecamy e-book Aleksandry Niedźwiedź – „Z czego się śmiano w średniowieczu?” :
Książkę można też kupić jako audiobook, w cenie 11,90 zł.
MUZEUM HISTORII POLSKIEGO RUCHU LUDOWEGO (88)
Zwiedzając targowe stoiska warto zajrzeć na stoisko Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Tutaj wzrok przyciąga ciekawa pozycja Z sołtysem i wójtem przez wieki. Opowieść o dziejach urzędu sołtysa i wójta w Polsce, Jej autor barwnie i w atrakcyjnej językowo formie, prezentuje frapujące niekiedy spojrzenie na dzieje wsi przez pryzmat sołtysów i wójtów. Książka obejmuje okres od powstania państwa polskiego do czasów najnowszych. Mariusz Kwiatkowski, przedstawiciel Muzeum, poleca również książkę Walka zbrojna i działalność polskiego ruchu oporu w świetle dokumentów niemieckich 1939-1945, czyli wybór w dużej części niepublikowanych dotąd źródeł niemieckich dotyczących tytułowej problematyki.
KRYTYKA POLITYCZNA (95)
Na stoisku Krytyki Politycznej warto zwrócić szczególną uwagę na trzy książki. Pierwszą z nich jest Wiek Skrajności. Spojrzenie na krótkie XX stulecie Erica Hobsbawma. Książkę warto polecić, jako swoisty suplement do świetnej trylogii o XIX wieku tego samego autora - zachęca do lektury Bartłomiej Modzelewski z Krytyki Politycznej. - Hobsbawm pokazuje jak zmieniało się społeczeństwo i gospodarka na przestrzeni XX wieku oraz jak zmieniła się polityka chociażby po powstaniu nowych państw. Drugą interesującą książką jest Anioł w domu, mrówka w fabryce. To książka, która pokazuje życie kobiet robotnic pracujących w wielkich fabrykach na ziemiach polskich do powstania II RP. Coraz częściej pamięta się o sufrażystkach i kobietach uczestniczących w polityce i walczących o swoje prawa. Wciąż zapominamy jednak o robotnicach i ich życiu. Ta książka jest właśnie o nich - zachęca do lektury Modzelewski. Trzecią książką, która warto polecić jest Ina Benita. Za wcześnie na śmierć Piotra Gacka.
WYDAWNICTWO CAPITAL (102)
Bogusław Koraś z Wydawnictwa Capital zwrócił moją uwagę na parę książek z oferty wydawnictwa. Po pierwsze nowe wydanie Dziejów Polski Feliksa Konecznego, będąca jedną z najciekawszych i najbardziej przystępnych pozycji książkowych opisujących dzieje naszego kraju. Przedstawiciel wydawnictwa Capital poleca też książkę Leszka Żebrowskiego O najnowszej historii Polski 1939-1989. Szkice i artykuły, jako pozycję, która pokazuje nowe, często niepopularne i zdecydowanie niepoprawnie polityczne, spojrzenie na wojenne i powojenne losy Polski.
MÓWIĄ WIEKI (105)
Na stosiku Czasopisma Mówią Wieki warto przede wszystkim zainteresować się tegorocznymi specjalnymi wydaniami Mówią Wieki, czyli numerami 550-lecie Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej wydanego z okazji przypadającej w tym roku rocznicy oraz numerem Polskie Dziedzictwo za granicą poświęconym opiece nad tytułowymi śladami polskiego dziedzictwa poza granicami naszego kraju. Mateusz Borucki, przedstawiciel czasopisma poleca także dostępną na stoisku książkę Michała Kopczyńskiego Historia gospodarcza ciała. Studia z dziejów biologicznego standardu życia na ziemiach polskich.
ALMA-PRESS (109)
Na stoisku Alma-Press warto zwrócić szczególną uwagę na dwie książki. Jedna z nich to „Najsłynniejsze lotniskowce. Ilustrowana historia” Davida Rossa. To bogato ilustrowana książka, która przedstawia 52 najsłynniejsze lotniskowce w historii. Jedyna tego typu pozycja dla miłośników militariów. - poleca Marcin Domański. Na tym stoisku warto również zwrócić szczególną uwagę na serię opisującą różne rzeczy (maszyny, okręty, substancje), które zmieniły bieg historii.