Zabytkowa radiostacja nadała komunikat w wigilijny poranek

opublikowano: 2008-12-24 22:52
wolna licencja
poleć artykuł:
Zgodnie z planem, dzisiaj o godzinie 8.00 czasu UMT (9.00 czasu lokalnego obowiązującego w Polsce) miała miejsce specjalna transmisja z zabytkowej radiostacji znajdującej się w szwedzkiej miejscowości Grimeton. Wiadomość została wysłana alfabetem Morse’a na bardzo niskiej częstotliwości 17,2 kHz, za pomocą alternatora Alexandersona – jedynego działającego nadajnika tego typu, jaki przetrwał do naszych czasów.
REKLAMA

Zobacz też: Boże Narodzenie - historia i świąteczne tradycje

Urządzenie oddane do użytku osiemdziesiąt cztery lata temu zachowało pełną sprawność do dnia dzisiejszego. Chociaż wyszło już ze służby, to kilka razy do roku jest uruchamiane celem wysłania w eter okolicznościowego komunikatu.

O unikalności znajdującego się w Grimeton sprzętu świadczy nie tylko jego wiek, lecz także zasada działania. Fala nośna jest w nim generowana na drodze elektromechanicznej, a nie przy pomocy układu elektronicznego, jak ma to miejsce w nowocześniejszych konstrukcjach. Od lipca 2004 roku ten niepowtarzalny relikt wczesnej epoki radiokomunikacji znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Nadajnik w Grimeton (fot. Gunther Tschuch, źródło: Wikipedia, licencja: CC ASA 2,5).

Treść dzisiejszego wigilijnego komunikatu, jak nietrudno się domyślić, zawierała między innymi życzenia świąteczne i noworoczne, a także podstawowe informacje o instalacji znajdującej się w tej małej, szwedzkiej miejscowości.

Nieco historii

„Wielka radiostacja” została zbudowana w latach 1922-1924 celem zorganizowania efektywnej łączności transatlantyckiej. Umiejscowienie placówki w Grimeton nie było przypadkiem. Zadecydowała o tym między innymi topografia terenu, który, opadając w kierunku oceanu, był wolny od naturalnych przeszkód mogących tłumić emitowane fale radiowe. Alternator zaprojektowany przez szwedzkiego inżyniera mieszkającego w Ameryce, Ernesta Alexandersona został podłączony do imponującego systemu antenowego, złożonego z sześciu masztów (każdy o wysokości 127 metrów), między którymi rozpięto dwanaście miedzianych przewodów. Cała instalacja przetrwała do naszych czasów w stanie niemal nienaruszonym.

Antena nadajnika w Grimeton (fot. Gunnar Larsson, licencja: GNU FDL, źródło: szwedzka Wikipedia.

Niestety, takiego szczęścia nie miał jej polski odpowiednik – Nadawcza Radiostacja Transatlantycka Babice wybudowana w pobliżu Warszawy na początku lat dwudziestych XX wieku. Budynki oraz maszty antenowe wchodzące w jej skład zostały wysadzone 16 stycznia 1945 przez wycofującą się armię niemiecką.

Odbiorcy

Zakres fal bardzo długich (VLF) na którym operuje radiostacja w Grimeton nie jest już powszechnie stosowany w radiokomunikacji. Wciąż używa go m.in. wojsko do utrzymywania łączności z okrętami podwodnymi oraz nawigacji. Do kogo były więc adresowane życzenia wysłane w ten dość nietypowy sposób? Przede wszystkim do pasjonatów – radioamatorów i krótkofalowców, własnoręcznie budujących sprzęt odbiorczy i prowadzących nasłuch na tym paśmie.

Polski radioamator-krótkofalowiec, Jacek Lipkowski (SQ5BPF) na temat transmisji z Grimeton

Staram się odbierać transmisje Grimeton Radio/SAQ od 2006 roku. Jest to urządzenie, które stanowiło w swoim czasie szczytowe osiągniecie techniki, a obecnie jest jedynym takim zachowanym na świecie. Warto pamiętać, że jest to stacja bliźniacza do już nieistniejącej Radiostacji Transatlantyckiej w Babicach pod Warszawa.

Odbiór SAQ wymaga konstrukcji własnego (bardzo prostego) odbiornika, co jest dodatkowym źródłem satysfakcji.

Niestety odbiór tej stacji jest coraz trudniejszy z powodu coraz większego zaśmiecenia widma radiowego przez człowieka. Warto posłuchać radia (nie tylko SAQ), póki jeszcze nie utonęło ono w morzu zakłóceń.

Bibliografia

  1. Transmission on Christmas Eve, [na:] Radiostation Grimeton SAQ (dostęp 21.12.2008).
  2. Varberg Radio Stadion [na:] UNESCO World Heritage Centre (dostęp 21.12.2008).
  3. Grimeton – a heritage for humanisty [na:] http://www.grimetonradio.se (dostęp 21.12.2008).
  4. Marcin Łada, Aneta Kołaczyńska, Zapomniana rocznica, 21.12.2008 [na:] Gazeta Babicka online (dostęp 21.12.2008).

Zredagował: Kamil Janicki

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Marek Więcek
Student historii na Uniwersytecie Jagiellońskim, absolwent liceum ogólnokształcącego w podkrakowskich Krzeszowicach. Zainteresowania naukowe obejmują kwestie związane z historią mentalności, obyczajowości oraz religii, a także wpływem rozwoju techniki na zmiany cywilizacyjne. Zainteresowania niezwiązane ze studiowaną dziedziną to między innymi informatyka oraz nowe technologie.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone