Zapomniana zbrodnia. „Operacja polska” NKWD [Video]

Dlaczego Stalin podjął decyzję o przeprowadzeniu operacji polskiej w 1937 r., w ramach której represjonowano co najmniej 144 tysiące osób? Czy w jej ramach represjonowano tylko osoby polskiego pochodzenia? Dlaczego tak późno dowiedzieliśmy się o operacji polskiej? O tym między innymi posłuchacie w nowym odcinku Polihistora!

„Polihistor” to cykl historyczny na kanale YT Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. W siódmym odcinku prowadzący program historyk Bartek Gajos rozmawia na temat „operacji polskiej" NKWD z dr. Maciejem Wyrwą z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, specjalistą zajmującym się represjami sowieckimi, w tym tematyką Zbrodni Katyńskiej.

„Dlaczego tak mało wiemy o tej operacji? Dlatego, że przede wszystkim późno dowiedzieliśmy się o samej operacji polskiej. To był '92 rok, to była praca historyków Stowarzyszenia Memoriał, którzy w końcu dostali się do archiwów sowieckich i tam odnaleźli stosowne dokumenty, które właśnie mówiły o operacji polskiej. Wcześniej słyszeliśmy o ofiarach wielkiego terroru. Zresztą ofiary wielkiego terroru były w dyskursie w Polsce zdominowane przez dyskurs na temat komunistów, którzy również byli represjonowani. Natomiast warto pamiętać, że w ramach operacji polskiej zaledwie 3% stanowili polscy komuniści” – tłumaczył dr Maciej Wyrwa, dodając w innym miejscu – „Do dnia dzisiejszego historycy, badacze spierają się na temat tego, co doprowadziło do tej kumulacji represji w latach "37-'38. Wymienia się czynniki wewnętrzne, czyli chęć zastąpienia starej elity bolszewickiej przez nowe elity, nowych ludzi, całkowicie podległych Stalinowi. Mówi się też o syndromie oblężonej twierdzy, czyli rozpoczęcia budowy komunizmu w jednym państwie, czyli wzmacnianie, tak naprawdę, społeczeństwa poprzez oczyszczanie z wrogich elementów.”

Cały materiał można zobaczyć poniżej:

Rozmowy można posłuchać również na:

Materiał został zrealizowany w ramach dodatku tematycznego do Histmag.org: „Historia, ale jaka? O Rosji analitycznie, a nie mistycznie”, zrealizowanego we współpracy z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy