Zapomniana zbrodnia. „Operacja polska” NKWD [Video]

opublikowano: 2021-08-12 09:13
wolna licencja
poleć artykuł:
Dlaczego Stalin podjął decyzję o przeprowadzeniu operacji polskiej w 1937 r., w ramach której represjonowano co najmniej 144 tysiące osób? Czy w jej ramach represjonowano tylko osoby polskiego pochodzenia? Dlaczego tak późno dowiedzieliśmy się o operacji polskiej? O tym między innymi posłuchacie w nowym odcinku Polihistora!
REKLAMA

„Polihistor” to cykl historyczny na kanale YT Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. W siódmym odcinku prowadzący program historyk Bartek Gajos rozmawia na temat „operacji polskiej" NKWD z dr. Maciejem Wyrwą z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, specjalistą zajmującym się represjami sowieckimi, w tym tematyką Zbrodni Katyńskiej.

„Dlaczego tak mało wiemy o tej operacji? Dlatego, że przede wszystkim późno dowiedzieliśmy się o samej operacji polskiej. To był '92 rok, to była praca historyków Stowarzyszenia Memoriał, którzy w końcu dostali się do archiwów sowieckich i tam odnaleźli stosowne dokumenty, które właśnie mówiły o operacji polskiej. Wcześniej słyszeliśmy o ofiarach wielkiego terroru. Zresztą ofiary wielkiego terroru były w dyskursie w Polsce zdominowane przez dyskurs na temat komunistów, którzy również byli represjonowani. Natomiast warto pamiętać, że w ramach operacji polskiej zaledwie 3% stanowili polscy komuniści” – tłumaczył dr Maciej Wyrwa, dodając w innym miejscu – „Do dnia dzisiejszego historycy, badacze spierają się na temat tego, co doprowadziło do tej kumulacji represji w latach "37-'38. Wymienia się czynniki wewnętrzne, czyli chęć zastąpienia starej elity bolszewickiej przez nowe elity, nowych ludzi, całkowicie podległych Stalinowi. Mówi się też o syndromie oblężonej twierdzy, czyli rozpoczęcia budowy komunizmu w jednym państwie, czyli wzmacnianie, tak naprawdę, społeczeństwa poprzez oczyszczanie z wrogich elementów.”

Cały materiał można zobaczyć poniżej:

Rozmowy można posłuchać również na:

Materiał został zrealizowany w ramach dodatku tematycznego do Histmag.org: „Historia, ale jaka? O Rosji analitycznie, a nie mistycznie”, zrealizowanego we współpracy z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone