Zapowiedzi imprez historycznych (12.01.2017)

opublikowano: 2017-01-12 15:17
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu najciekawszych nadchodzących wydarzeń historycznych wybranych subiektywnie przez redakcję portalu Histmag.org. W najbliższym czasie warto wybrać się na ciekawe historyczne imprezy w Krakowie, Warszawie i Rybniku!
REKLAMA

„Warszawskie pojedynki, napady i morderstwa” – spacer w Warszawie

Foto.Wars i Warszawy historia ukryta zapraszają w niedziele 15 stycznia o godzinie 11:05 na spacer, który prześnienie uczesników do czasów zawiłych intryg Pani Wisnowskiej, pokaże ciemną stronę „Najjaśniejszej Drugiej Rzeczypospolitej „ oraz przypomni przestępczą Warszawę początków Polski Ludowej. Zbiórka pod Budynkiem TVP na Placu Powstańców Warszawy.

Napady, morderstwa, pojedynki- ciemna strona wielkiego miasta, które pod koniec XIX wieku nie różniło się niczym od londyńskich dzielnic biedy, dobrze znanych nam z opowiadań o Sherlocku Holmesie czy Kubie Rozpruwaczu.

Na spacerze można dowiedzieć się m.in.:

  • dlaczego Jerzy Paramonov zabił milicjanta na służbie?
  • gdzie doszło do najbardziej zychwałego napadu w Warszawie lat 60tych?
  • kto skradł życie „Wisienki”?
  • czy w Warszawie straszy?
  • co łączy Warszawę z Londynem?

Spacer poprowadzi historyk i przewodnik warszawski Adrian Sobieszczański.

Spacer organizowany na zasadach dobrowolnego napiwku.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

„ Maczanka krakowska, czyli Kraków od kuchni” – spotkanie w Krakowie

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza w niedziele 15 stycznia dzieci w wieku 6–9 lat na warsztaty Maczanka krakowska, czyli Kraków od kuchni w ramach cyklu Akademia Małego Odkrywcy. Warsztaty odbywają się o godz. 11.00 i 15.00 w Pałacu Krzysztofory.

Krakowskim obwarzankiem zajadał się już król Władysław Jagiełło i jego żona, królowa Jadwiga, a ulubioną przekąską dorożkarzy z Rynku był prototyp hamburgera, czyli krakowska maczanka. Nie są to jednak jedyne przysmaki, z których słynie nasze miasto i których spróbujemy podczas kulinarnego spotkania. Na zajęciach dowiemy się również jakie potrawy stanowiły podstawę tradycyjnej krakowskiej kuchni oraz poznamy dawne obyczaje związane z biesiadowaniem.

Prowadzenie: Klaudia Kaczmarczyk, Halszka Paszkowska-Tekieli

Wstęp: 5 zł od osoby. Obowiązuje rezerwacja miejsc: [email protected] lub 12 426 50 60.

Akademia Małego Odkrywcy to program dedykowany wszystkim głodnym wiedzy i wrażeń małym odkrywcom oraz ich rodzicom, którzy w aktywny i twórczy sposób pragną poznawać Kraków, wyrastając tym samym na prawdziwych znawców, a zarazem miłośników jego dziejów i kulturowego dziedzictwa. Podobnie jak Krzysztoforek i Dorotka – bohaterowie muzealnego czasopisma „Krzysztoforek” – którzy wspólnie z dziećmi uczestniczą w zajęciach.

Więcej informacji na stronie Muzeum.

„Historia magistra vitae est?” – cykl spotkań w Rybniku

Muzeum w Rybniku, zaprasza na inaugurację projektu „Historia magistra vitae est?”. Pierwsze spotkanie odbędzie się w środę 18 stycznia o godz. 17.30 w Muzeum w Rybniku.

Na projekt składa się cykl spotkań mi wykładów poświęconych historii Śląska i Rybnika. Pierwsze spotkanie pt.: „Dole i niedole rybnickich burmistrzów. Przypadek Antoniego Żelasko” przygotowała i przedstawi dr Barbara Kalinowska-Wójcik.

Wstęp wolny

Kolejne spotkania planowane są w dniach:

  • 1 lutego, godz. 17.30 – Dr Bogdan Kloch, „Szlachta podrybnickich miejscowości w świetle nowych badań”
  • 15 lutego, godz. 17.30 – dr hab. Halina Dudała, „Chałwa, kawa, książka, klatka dla kanarków... Życie codzienne nowożytnego duchowieństwa na Górnym Śląsku”

Nowy cykl seminariów bliskowschodnich w Krakowie

Seminarium stanowi platformę wymiany wyników badań i doświadczeń badaczy zajmujących się szeroko pojętą problematyką państw Orientu. Jest to okazja do inspirujących naukowych dyskusji dotyczących Bliskiego Wschodu. Spotkania dotyczą społeczeństw i historii Turcji, Iranu, Izraela i państw arabskich. Poruszane są różne problemy badawcze związane z tym obszarem od starożytności aż do czasów współczesnych. Uczestnicy seminarium będą mieli sposobność do wymiany poglądów oraz wzajemnego poznania się naukowców z różnych ośrodków naukowych w kraju i za granicą, zajmujących się rozmaitymi dziedzinami obszaru MENA (Middle East and North Africa).

REKLAMA

Jednym z celów przedsięwzięcia jest pokazanie młodym badaczom, w szczególności historykom, że warto różnorakie zagadnienia badać w ujęciu interdyscyplinarnym, korzystając z osiągnięć innych nauk. Spotkania seminaryjne będą nie tylko zróżnicowane tematycznie, ale także w zakresie formuły. Przewidywane są wykłady eksperckie specjalistów krajowych i zagranicznych, jak również panele dyskusyjne czy prezentacja dorobku młodych badaczy.

  • Prof. dr hab. Artur Patek wygłosi wykład: Izrael – kraj imigrantów
  • Dr Magdalena Pycińska wygłosi wykład: Rozwój palestyńskiej tożsamości narodowej
  • Mgr Michał Buśko wygłosi wykład: Jerozolima miasto podzielone

Prof. dr hab. Artur Patek - Zakład Historii Powszechnej Najnowszej Instytutu Historii UJ, zainteresowania badawcze: Bliski Wschód w XX wieku; Palestyna w okresie mandatu brytyjskiego ze szczególnym uwzględnieniem nielegalnej imigracji żydowskiej (alija bet); Polacy w Ziemi Świętej w XX wieku; Polacy w Rosji i ZSRR; Żydowski Obwód Autonomiczny w ZSRR (Birobidżan).

Dr Magdalena Pycińska - Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, zainteresowania badawcze: UJ, zainteresowania badawcze: problematyka procesów narodotwórczych, teorie nacjonalizmu, przemiany religijne we współczesnym świecie, zagadnienia asymilacji kulturowej i wielokulturowości, historia myśli społecznej i politycznej, teorie kultury, historia Bliskiego Wschodu, polityczne aspekty islamu, prawo muzułmańskie oraz idea państwa muzułmańskiego

Mgr Michał Buśko - Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, redaktor naczelny i współtwórca serwisu bliskiwschod.pl. Doktorant na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Zainteresowania badawcze: zagadnienie konfliktu izraelsko-palestyńskiego, z naciskiem na problematykę Jerozolimy.

Koordynator seminarium: Mgr Karolina Wanda Olszowska ( [email protected])

„Sprzeczne narracje. Historia powojennej Polski” – konferencja naukowa w Warszawie

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie serdecznie zaprasza na konferencję naukowo-edukacyjną pt. „Sprzeczne narracje. Historia powojennej Polski”. Sesja odbędzie się w dniach 19–20 stycznia (czwartek, piątek) w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia”, przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.

Konferencja ma być odzewem na niewiedzę i merytoryczne zamieszanie dotyczące faktów i ocen ważnych wydarzeń Polski powojennej, jak i życiorysów ważnych postaci. Poruszone zostaną tematy do dziś istotne, zarazem często drażliwe, funkcjonujące niejednokrotnie (co nie znaczy zawsze) w przestrzeni medialnej i świadomości społecznej w dwóch sprzecznych narracjach, z których jedna została podważona na gruncie naukowym, mimo to bywa traktowana jako prawdziwa i obowiązująca. Zajmiemy się między innymi odpowiedziami na pytania: Czy w Polsce tużpowojennej mieliśmy do czynienia z wojną domową, czy nową okupacją? Czy Wojciech Jaruzelski był bardziej karierowiczem, czy człowiekiem o rozdartym życiorysie i sumieniu? Kim naprawdę jest Lech Wałęsa? Czy w PRL dokonał się skok cywilizacyjny? Czy stan wojenny był mniejszym złem? Czy istniała alternatywa dla Polski Ludowej?

Konferencja kierowana jest przede wszystkim do studentów i uczestników życia publicznego, w tym ludzi mediów, będzie jednak mieć charakter otwarty.

Więcej informacji i dokładny program można znaleźć na stronie IPN.

Polecamy e-book Pawła Rzewuskiego „Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”:

Paweł Rzewuski
„Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
109
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-6-0

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone