Autor: Redakcja
Tagi: Wydarzenia, Historia społeczna, Książki, 1945-1989, Polska
Pierwsza publikacja: 2021-02-22 06:01, aktualizacja: 2021-03-01 08:18
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Już dziś spotkanie autorskie online z autorem książki „Mróz, głód i wszy. Życie codzienne Wyklętych”!

Jak naprawdę wyglądały codziennie warunki bytowania Wyklętych? Gdzie kwaterowali, jak odpoczywali i jak wyglądały codzienne obowiązki żołnierzy podziemia antykomunistycznego? Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy na spotkanie autorskie ze Stanisławem Płużańskim, autorem książki „Mróz, głód i wszy. Życie codzienne Wyklętych”!

1 marca o 18.00 na naszym profilu na YouTube odbędzie się spotkanie autorskie, którego gościem będzie Stanisław Płużański – autor książki „Mróz, głód i wszy. Życie codzienne Wyklętych”. Spotkanie poprowadzi dr Magdalena Mikrut-Majeranek – kulturoznawca i zastępca redaktora naczelnego portalu.

„Mróz, głód i wszy. Życie codzienne Wyklętych” to pierwsza książka traktująca o codzienności bytowania żołnierzy podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej. Opowiada o jednostkach działających w ramach obozu poakowskiego, narodowego, jak i stanowiących niezależne oddziały wojskowe. Czytelnik poznaje ekstremalne warunki życia partyzantów, ich ubiór, wyżywienie, możliwości dbania o higienę osobistą i zdrowie. Gdzie kwaterowali, jak odpoczywali, jak wyglądały codzienne obowiązki oraz standardowy harmonogram dnia – co ciekawe, bardzo zbliżony do siebie w większości oddziałów.

Autor opisuje też problem dyscypliny w poszczególnych oddziałach. Nie omija niesubordynacji, grabieży czy uzależnienia od alkoholu – skupiając się na sposobie egzekwowania prawa przez dowódców i efektach walki o utrzymanie wojskowej karności w jednostce.

Unikatowa książka Stanisława Płużańskiego powstała w oparciu o bogaty materiał źródłowy: wywiady z żyjącymi żołnierzami, źródła archiwalne, wydane dokumenty i wspomnienia. Autorowi udało się przeprowadzić 14 rozmów z żyjącymi żołnierzami. Ich historia zaczyna się jeszcze w 1944 roku, koniec następuje dopiero w 1963 roku wraz ze śmiercią ostatniego z żołnierzy wyklętych Józefa Franczaka ps. „Lalek”.

Uwaga: ze względu na problemy techniczne, transmisja na żywo będzie dostępna tylko na YouTube. Zostanie jednak równocześnie udostępniona na Facebooku, Twitterze i portalu Histmag.org.

Gość spotkania

Stanisław Płużański (ur. 1994) – ukończył historię na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z kwartalnikiem „Wyklęci” i magazynem „Koncept”. Jest działaczem Fundacji „Łączka”. Zajmuje się badaniem podziemia antykomunistycznego, jest autorem książki „Mróz, głód i wszy. Życie codzienne Wyklętych”.

Zapraszamy także do dołączenia do wydarzenia na Facebooku: LINK

Książkę „Mróz, głód i wszy. Życie codzienne Wyklętych” zamówicie pod tym linkiem.

Polecamy również pozostałe książki, które Wydawnictwo Fronda ma w swojej ofercie.

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy