Zderzenie mocarstw: wojny polsko-tureckie w latach 1416-1598 na mapie! [Video]

opublikowano: 2021-02-26 19:31
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Imperium Osmańskie i Rzeczpospolita toczyły wiele wojen, które wywarły istotny wpływ na kształt mapy politycznej Europy. Materiał z kanału „Yan Xishan 閻錫山” przedstawia przebieg starć polsko-osmańskich w XV i XVI wieku. Zapraszamy do oglądania!
REKLAMA

Zapoczątkowane przez Osmana I w 1299 roku Imperium Osmańskie prędko stało się siłą mogącą stanowić realne zagrożenie w Europie. Tymczasem unia polsko-litewska zainicjowana w 1385 w Krewie stworzyła więź między dwoma krajami, która okazała się kluczowa przy wojnach zarówno z mocarstwami europejskimi, jak i z nowym przeciwnikiem – Imperium Osmańskim.

Wejście Rzeczpospolitej w konflikt z Turcją nastąpiło w roku 1415 roku podczas wojny węgiersko-tureckiej. Konflikty zbrojne między Koroną a Imperium Osmańskim trwały aż do 1699 roku. Motywy poszczególnych bitew różniły się, znacząco zmieniał się także układ sił sojuszniczych.

Materiał z kanału Yan Xishan 閻錫山 drobiazgowo przedstawia etapy wojny polsko-tureckiej oraz liczne zmiany na mapie politycznej Europy i Azji Mniejszej w latach 1416-1598.

Na mapach użyta została następująca legenda:

  • kolorem najciemniejszym zaznaczone są tereny rządzone bezpośrednio przez dane państwo,
  • kolorem o ton jaśniejszym zaznaczone są tereny zależne, lenna, wasale etc. Jednakże kraje, które pomimo statusu wasala traktowane były jako niezależne państwa, nie są pokazane jako wasale.
  • kolejnym kolorem jaśniejszym oznaczone są tereny okupowane przez dane państwo,
  • najjaśniejszym kolorem zaznaczone są dopiero co zdobyte tereny.

Więcej w materiale z kanału Yan Xishan 閻錫山:

Wojny polsko-tureckie – zobacz też:

Polecamy e-book Marka Groszkowskiego „Batoh 1652 – Wiedeń 1683. Od kompromitacji do wiktorii”

Marek Groszkowski
„Batoh 1652 – Wiedeń 1683. Od kompromitacji do wiktorii”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
117
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-7-7
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Julia Obrycka
Dział promocji i reklamy Histmag.org, obecnie studentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Logistyka i administrowanie w mediach. W historii najbardziej interesuje ją aspekt społeczno-gospodarczy. Lubi gry video, muzykę oraz czytanie książek na czytniku.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone