„Żeby nie było śladów” - film o sprawie Grzegorza Przemyka powalczy o Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji!

opublikowano: 2021-08-03 10:54
wolna licencja
poleć artykuł:
Grzegorz Przemyk, syn poetki Barbary Sadowskiej i Leopolda Przemyka, został pobity przez milicjantów, a w konsekwencji odniesionych obrażeń zmarł 3 dni przed swoimi 19 urodzinami. Świętowanie zdanej matury zakończyło się tragicznie. Jego pogrzeb przerodził się z kolei w manifestację antykomunistyczną. W 2016 roku Cezary Łazarewicz wydał książkę „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”, a kilka lat później na jej podstawie powstał scenariusz filmu fabularnego Jana P. Matuszyńskiego. Obraz ten niebawem trafi do polskich kin.
REKLAMA
Pogrzeb Grzegorza Przemyka (domena publiczna)

Zobacz także:

Śmierć Grzegorza Przemyka wstrząsnęła Polską w latach 80. XX wieku. Echa sprawy nie milkły przez wiele lat. Przypomnijmy, że od samego początku znani byli sprawcy pobicia nastoletniego poety. Jako, że był on synem poetki Barbary Sadowskiej, która wspierała podziemną „Solidarność”, Grzegorz stał się postacią-symbolem i niewinną ofiarą reżimu. Jego dzieje w przejmujący sposób opowiedział Cezary Łazarewicz w swoim reportażu. Teraz historia ta została przeniesiona na srebrny ekran.

Premiera filmu „Żeby nie było śladów” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, absolwenta i wykładowcy Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach planowana jest na jesień 2021 roku. Za produkcję odpowiada firma Aurum Film – Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham. To producenci „Bożego Ciała”, obrazu nominowanego do Oscara, a scenariusza napisała Kaja Krawczyk-Wnuk. W główne role wcielą się: Tomasz Ziętek i Sandra Korzeniak, a Grzegorza Przemyka zagra Mateusz Górski. W filmie wystąpią także tacy aktorzy jak: Jacek Braciak, Agnieszka Grochowska, Robert Więckiewicz, Aleksandra Konieczna i Tomasz Kot.

Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz francuski kanał telewizyjny ARTE, a koproducentami są CANAL+ Polska, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, a także zagraniczni partnerzy – Les Contes Modernes (Francja) i Background Films (Czechy).

Polski film na prestiżowym festiwalu

Film „Żeby nie było śladów” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego powalczy o nagrodę w Konkursie Głównym 78. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Ta najstarsza filmowa impreza na świecie odbędzie się w tym roku w dniach 1 - 11 września 2021 roku. Podczas wspomnianego festiwalu premierowo będzie można obejrzeć polską produkcję.

REKLAMA

W tym roku przewodniczącym jury głównego konkursu mianowano koreańskiego reżysera Joon-ho Bonga, który został uhonorowany Oscarem za film „Parasite”. W jury zasiądą także: Saverio Costanzo, Virginie Efira, Cynthia Erivo, Sarah Gadon, Alexander Nanau oraz Chloé Zhao. Gremium to przyzna nagrodę dla najlepszego filmu (Złoty Lew), nagrodę jury (Srebrny Lew), nagrodę za najlepszą reżyserię (Srebrny Lew), specjalną nagrodę jury, nagrodę za najlepszy scenariusz, Coppa Volpi dla najlepszego aktora i aktorki oraz nagrodę im. Marcello Mastroianniego dla najlepszego młodego talentu (aktora lub aktorki).

Oprócz polskiej produkcji w rywalizacji biorą udział dzieła obsypanych licznymi nagrodami reżyserów jak:

  • „Madres Paralelas”, reż: Pedro Almodovar
  • „Mona Lisa And The Blood Moon”, reż: Ana Lily Amirpour
  • „Un Autre Monde”, reż: Stéphane Brizé
  • „The Power Of The Dog”, reż: Jane Campion
  • „America Latina”, reż: Damiano D'Innocenzo , Fabio D'Innocenzo
  • „L'Evénement”, reż: Audrey Diwan
  • „Official Competition”, reż: Gaston Duprat, Mariano Cohn
  • „Il Buco”, reż: Michelangelo Frammartino
  • „Sundown”, reż: Michel Franco
  • „Illusions Perdues”, reż: Xavier Giannoli
  • „The Lost Daughter”, reż: Maggie Gyllenhaal
  • „Spencer”, reż: Pablo Larrain
  • „Freaks Out”, reż: Gabriele Mainetti
  • „Qui Rido Io”, reż: Mario Martone
  • „On The Job: The Missing 8”, reż: Erik Matti
  • „Captain Volkonogov Escaped”, reż: Natasha Merkulova, Aleksey Chupov
  • „The Card Counter”, reż: Paul Schrader
  • „The Hand Of God”, reż: Paolo Sorrentino
  • „La Caja”, reż: Lorenzo Vigas
  • „Reflection”, reż: Valentyn Vasyanovych

Źródła:

www.onet.pl, www.gazetakrakowska.pl, www.filmweb.pl, www.wprost.pl, www.writv.us.edu.pl, www.radiozet.pl

Polecamy e-book Mariusza Gadomskiego „Gdzie diabeł nie może. Morderczynie i filutki”

Mariusz Gadomski
„Gdzie diabeł nie może. Morderczynie i filutki”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
155
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-46-4
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone