Opublikowano
2013-07-13 11:58
Licencja
Wolna licencja

Ziemia bogata w odkrycia

Jerozolima po raz kolejny ujawnia przed archeologami ślady przeszłości. Najnowszym znaleziskiem jest fragment inskrypcji z czasów króla Salomona – to najstarszy odkopany w tej okolicy zapis w piśmie alfabetycznym.


Wykopaliska archeologiczne w rejonie Wzgórza Świątynnego (fot. Thomazzo, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution 3.0 Unported). Grupa naukowców z Uniwersytetu Hebrajskiego, kierowana przez dr Eliat Mazar odnalazła w pobliżu Wzgórza Świątynnego odłamek ceramiki datowany na X w. p.n.e. Widniejąca na nim inskrypcja składa się z siedmiu liter owijających się dookoła szyi ceramicznego naczynia. Znaczenie tych znaków pozostaje na razie zagadką. Archeolodzy przypuszczają, że inskrypcja miała określać zawartość naczynia bądź imię jego właściciela. Zgodnie z ustaleniami badaczy napis reprezentuje wczesną formę języka Kananejczyków.

Archeolodzy pracujący na obszarze otaczającym Jerozolimę nie mogą narzekać na nudę. W lutym zeszłego roku na pobliskich Wzgórzach Racheli poczynili pierwsze kroki, aby móc przywrócić do życia wspaniały ogród królewski z czasów Pierwszej Świątyni. Pół roku później odkryli w niedalekim Bet Szemesz pieczęć, datowaną na XII w. p.n.e. Przedstawia ona scenę walki mężczyzny z lwem, sugerującą, że to ilustracja biblijnej opowieści o Samsonie, który miał pokonać bestię gołymi rękami. To samo stanowisko archeologiczne przyniosło kilka miesięcy później kolejne znalezisko. Natrafiono na pozostałości świątyni z XI w. p.n.e., noszące znamiona walk między Filistynami, Kananejczykami i Izraelitami. Badania wykazały, że obiekt sakralny przechodził z rąk do rąk i został zbezczeszczony przez Filistynów, którzy zamienili go w chlew – schemat dość dobrze nam znany z czasów późniejszych.

Te i inne wykopaliska prowadzone są za zgodą Urzędu Starożytności Izraela, Zarządu Parków Narodowych i Rezerwatów Przyrody w Izraelu oraz Towarzystwa Rozwoju Jerozolimy Wschodniej.

Źródło: livescience.com (1, 2, 3, 4)

Zobacz też:

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Julita Kamionowska

Studentka historii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią XIX wieku, szczególnie dziejami ziem polskich, litewskich i rosyjskich. Poza historią pasjonuje się też sportem (zwłaszcza skokami narciarskimi i lekkoatletyką).

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org