Autor: Magdalena Mikrut-Majeranek
Tagi: Newsy, Sylwetki i biografie, Historia współczesna, Wyspy Brytyjskie
Opublikowany: 2021-04-09 14:37
Licencja: wolna licencja

Zmarł książę Filip, mąż królowej Elżbiety II

Książę Filip zmarł w piątek, 9 kwietnia 2021 roku, w wieku 99 lat. Był najdłużej żyjącym małżonkiem władcy w historii imperium brytyjskiego, a także najstarszym współmałżonkiem monarchy Wielkiej Brytanii.

Książę Filip w 1982 roku (fot. Hans van Dijk / Anefo - Nationaal Archief, CC BY-SA 3.0)

Zobacz także:

Książę Filip urodził się 10 czerwca 1921 roku i za parę miesięcy świętowałby swoje setne urodziny. Niestety, nie doczekał ich. Zmarł nad ranem w dniu 9 kwietnia 2021 roku. O jego śmierci poinformował pałac Buckingham.

Z głębokim smutkiem Jej Królewska Mość ogłosiła śmierć swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości, księcia Filipa, księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość zmarła spokojnie dziś rano w zamku Windsor - poinformował pałac Buckingham.

Stan zdrowia księcia Filipa od dłuższego czasu nie był najlepszy. Przypomnijmy, że w 2017 roku zdecydował, że wycofa się z życia publicznego i od tego czasu rzadko był widywany podczas oficjalnych uroczystości. Ostatni raz pokazał się publicznie w lipcu zeszłego roku. Miało to miejsce przy okazji przekazania ceremonialnej roli szefa The Rifles, pułku piechoty brytyjskiej armii, w ręce swojej synowej, księżnej Kamili.

Z uwagi na szlachetny wiek, książę borykał się z wieloma problemami zdrowotnymi. W 2018 roku trafił do szpitala imienia Króla Edwarda VII w Londynie, gdzie przeszedł operację wymiany stawu biodrowego. Operacja zakończyła się sukcesem. Kolejna hospitalizacja miała miejsce w lutym tego roku. Tym razem przyczyną pobytu w lecznicy była operacja serca. Na początku marca przeniesiono go ze Szpitala Króla Edwarda VII do Szpitala św. Bartłomieja.

Książę Edynburga został dziś przeniesiony ze Szpitala Króla Edwarda VII do Szpitala św. Bartłomieja, gdzie lekarze będą kontynuować jego leczenie z powodu infekcji, a także podejmą badania i obserwację pod kątem wcześniej istniejącej choroby serca. Książę nadal czuje się dobrze i reaguje na leczenie, ale oczekuje się, że pozostanie w szpitalu co najmniej do końca tygodnia" - pisano wówczas w komunikacie pałacu Buckingham.

Książę opuścił szpital 16 marca 2021 roku, a 28-dniowa hospitalizacja należała do najdłuższych w jego życiu. Choroba jednak nie ustąpiła, a książę zmarł dziś o poranku.

Kondolencje złożyli już przedstawiciele Ambasady RP w Londynie.

Przypomniano też, że książę Filip posiadał także pewien związek z Polską. Otóż, w 1975 roku zainaugurował Mistrzostwa w Jeździe Konnej, które odbywały się w Sopocie.

Z kolei w 1993 roku książę uczestniczył w ponownym pogrzebie generała Władysława Sikorskiego, który miał miejsce w Krakowie.

Źródła:

The Royal Family, Polish Embassy UK, www.businessinsider.com.pl, www.tvn24.pl

Kup koszulkę z Elżbietą I:

Cena koszulki (dostępna wyłącznie wersja damska) wynosi 34,99 zł.

Kup koszulkę, wesprzyj nasz portal!

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy