Zmarł noblista Kenzaburō Ōe. Japoński pisarz odszedł w wieku 88 lat

opublikowano: 2023-03-13 13:32
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Noblista Kenzaburō Ōe był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej literatury japońskiej. Pisarz zmarł 13 marca 2023 roku, w wieku 88 lat.
REKLAMA
Kenzaburō Ōe (fot. Hpschaefer)

Kenzaburō Ōe (1935-2023) był wybitnym japońskim pisarzem, autor między innymi powieści Kojinteki na taiken (Sprawa osobista, 1964), Man’en gannen no futtobōru (Futbol ery Manen, 1967), Sora no kaibutsu Aguii (Potwór z nieba Aguii, 1964), Kōzui wa waga tamashii ni oyobi (Powódź sięga mej duszy, 1973), Dōjidai gēmu (Gry symultaniczne, 1979)    Moeagaru midori no ki  (Gorejące zielone drzewo, 1995), Chūgaeri (Salto), Chenjiringu (lub Torikaeko – Odmieniec, 2000) oraz Ureigao no dōji (Chłopiec o ponurej twarzy, 2002). W 1994 roku został uhonorowany literacką Nagrodą Nobla. Był też aktywistą ruchu antynuklearnego.

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Kenzaburō Ōe. Ōe był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej literatury japońskiej. Jego twórczość była wielokrotnie nagradzana, w tym Nagrodą im. Akutagawy oraz Nagrodą Asahi. Jednak największym wyróżnieniem w jego karierze literackiej była otrzymana w 1994 roku Nagroda Nobla w dziedzinie literatury. Uzasadnienie Komitetu Noblowskiego brzmi: „Kenzaburō Ōe jest pisarzem, który z poetycką siłą tworzy wyobrażony świat, w którym życie i mit łączą się, tworząc niepokojący obraz dzisiejszej ludzkiej sytuacji”Kenzaburō Ōe był ważnym głosem w japońskiej kulturze. Pozostawił po sobie wielki wpływ na literaturę i intelektualną debatę w swoim kraju. Śmierć Ōe to straty dla wszystkich, którzy doceniali jego twórczość i zaangażowanie - czytamy w mediach społecznościowych Państwowego Instytutu Wydawniczego.  
-

Źródło:

www.ksiazki.wp.pl,

www.rmf24.pl,

Państwowy Instytut Wydawniczy

Polecamy e-book Izabeli Śliwińskiej-Słomskiej – „Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”

Izabela Śliwińska-Słomska
„Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
128
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-55-6
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone