Zmarł prof. Andrzej Marek Wyrwa, dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów

opublikowano: 2022-11-18 09:31
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Profesor Andrzej Marek Wyrwa był historykiem i archeologiem. Specjalizował się w dziejach wczesnego średniowiecza, kulturze materialnej wczesnośredniowiecznej Polski oraz historii zakonu cysterskiego. Od 2008 roku kierował Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Zmarł w czwartek, 17 listopada 2022 roku, w wieku 67 lat.
REKLAMA
(fot. pixabay.com)

Profesor Andrzej Marek Wyrwa prowadził badania interdyscyplinarne nad przemianami osadniczo-kulturowymi i przyrodniczymi we wczesnośredniowiecznej Polsce i Europie, w tym badania specjalistyczne z zakresu nauk fizyko-chemicznych i przyrodniczych w powiązaniu z naukami historycznymi. Zajmował się także historią kultury materialnej i życia codziennego w Polsce średniowiecznej i nowożytnej, w tym w środowiskach zakonnych, ale prowadził także badania nad siecią klasztorów mniszych, kanoniczych i mendykanckich w Polsce i Europie, w tym szczególnie dzieje i kultura zakonu cystersów w Europie Środkowej i w Polsce.

Był też członkiem Rady Bibliotecznej w Bibliotece Głównej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w latach 2012- 2015 oraz kierownikiem Ekspedycji Archeologicznej „Łekno” w IH UAM.

O śmierci profesora poinformowali przedstawiciele Zakładu Historii Średniowiecznej, UAM w Poznaniu, pisząc:

Z ogromnym żalem informujemy, że dziś zmarł przedwcześnie prof. dr hab. Andrzej Marek Wyrwa, historyk i archeolog, badacz dziejów zakonu cystersów, przez lata kierujący ekspedycją zgłębiającą tajemnice klasztoru w Łeknie, dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, charyzmatyczny wykładowca i nasz serdeczny kolega z zakładu.
-

Profesora pożegnali także pracownicy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Przepełnieni smutkiem i poczuciem wielkiej straty informujemy, że dziś odszedł na wieczny spoczynek Dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Pan Profesor Andrzej Marek Wyrwa. Był wieloletnim szefem naszej instytucji uwielbianym przez współpracowników, a przede wszystkim dobrym i życzliwym człowiekiem. Będzie nam bardzo brakowało jego poczucia humoru, mądrości, wyrozumiałości i rzetelności. Rodzinie i Najbliższym z powodu bolesnej straty składamy szczere wyrazy współczucia - napisali na facebookowym profilu Muzeum Pierwszych Piastów przedstawiciele instytucji.
-

Źródła:

www.wnp.pl

www.poznan.wyborcza.pl

Polecamy e-book Mariusza Gadomskiego – „Kryminalne Wilno”

Mariusz Gadomski
„Kryminalne Wilno”
cena:
16,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
184
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-56-3
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone