Autor: Redakcja
Tagi: Newsy, Naukowcy, Polska, Sylwetki i biografie
Opublikowany: 2022-11-18 09:31
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Zmarł prof. Andrzej Marek Wyrwa, dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów

Profesor Andrzej Marek Wyrwa był historykiem i archeologiem. Specjalizował się w dziejach wczesnego średniowiecza, kulturze materialnej wczesnośredniowiecznej Polski oraz historii zakonu cysterskiego. Od 2008 roku kierował Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Zmarł w czwartek, 17 listopada 2022 roku, w wieku 67 lat.
REKLAMA
(fot. pixabay.com)

Profesor Andrzej Marek Wyrwa prowadził badania interdyscyplinarne nad przemianami osadniczo-kulturowymi i przyrodniczymi we wczesnośredniowiecznej Polsce i Europie, w tym badania specjalistyczne z zakresu nauk fizyko-chemicznych i przyrodniczych w powiązaniu z naukami historycznymi. Zajmował się także historią kultury materialnej i życia codziennego w Polsce średniowiecznej i nowożytnej, w tym w środowiskach zakonnych, ale prowadził także badania nad siecią klasztorów mniszych, kanoniczych i mendykanckich w Polsce i Europie, w tym szczególnie dzieje i kultura zakonu cystersów w Europie Środkowej i w Polsce.

Był też członkiem Rady Bibliotecznej w Bibliotece Głównej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w latach 2012- 2015 oraz kierownikiem Ekspedycji Archeologicznej „Łekno” w IH UAM.

O śmierci profesora poinformowali przedstawiciele Zakładu Historii Średniowiecznej, UAM w Poznaniu, pisząc:

Z ogromnym żalem informujemy, że dziś zmarł przedwcześnie prof. dr hab. Andrzej Marek Wyrwa, historyk i archeolog, badacz dziejów zakonu cystersów, przez lata kierujący ekspedycją zgłębiającą tajemnice klasztoru w Łeknie, dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, charyzmatyczny wykładowca i nasz serdeczny kolega z zakładu.

Profesora pożegnali także pracownicy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Przepełnieni smutkiem i poczuciem wielkiej straty informujemy, że dziś odszedł na wieczny spoczynek Dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Pan Profesor Andrzej Marek Wyrwa. Był wieloletnim szefem naszej instytucji uwielbianym przez współpracowników, a przede wszystkim dobrym i życzliwym człowiekiem. Będzie nam bardzo brakowało jego poczucia humoru, mądrości, wyrozumiałości i rzetelności. Rodzinie i Najbliższym z powodu bolesnej straty składamy szczere wyrazy współczucia - napisali na facebookowym profilu Muzeum Pierwszych Piastów przedstawiciele instytucji.

Źródła:

www.wnp.pl

www.poznan.wyborcza.pl

Polecamy e-book Mariusza Gadomskiego – „Kryminalne Wilno”

Mariusz Gadomski
„Kryminalne Wilno”
16,90 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 184
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-56-3
REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy