Opublikowano
2008-02-26 14:54
Licencja
Wolna licencja

Zmarła prof. Maria Jaczynowska

W wieku 80 lat zmarła Maria Jaczynowska, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, badacz historii starożytnego Rzymu, autorka kilku klasycznych opracowań poświęconych tematyce antycznej.


Urodziła się 17 lutego 1928 roku w Kutnie. W czasie wojny była członkinią Szarych Szeregów, brała udział w powstaniu warszawskim jako sanitariuszka. Studia historyczne rozpoczęła w 1946 roku w Łodzi, zakończyła pięć lat później na Uniwersytecie Warszawskim, na którym się również doktoryzowała w 1958 roku. Od 1955 roku związana z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, habilitowała się tam w 1965 roku, od 1976 roku była profesorem nadzwyczajnym, a od 1984 zwyczajnym tej uczelni. W latach 1976 – 1978 dyrektor Instytutu Historii i Archiwistyki UMK. Od 1998 roku na emeryturze. W początku lat sześćdziesiątych przebywała na stypendium we Francji, była członkinią „Society for the Promotion of Roman Studies” oraz Międzynarodowego Komitetu „Association Internationale d'Épigraphie Grecque et Latine”, pracowała na uniwersytecie w Paryżu oraz w Institute of Classical Studies w Londynie.

Zainteresowania badawcze Marii Jaczynowskiej koncentrowały się wokół historii społecznej i religii Rzymu. W dorobku profesor Jaczynowskiej znajdowało się 76 pozycji, spośród których najważniejsze to Religie świata rzymskiego i Dzieje Imperium Romanum. Profesor – jako długoletni dydaktyk – byłą współautorką dwóch podręczników akademickich do historii starożytnej: Historia starożytna (wraz z Danutą Musiał i Markiem Stępniem – tzw. „Trojaczki”) oraz powszechnie używanej, mimo upływu czasu, Historii starożytnego Rzymu z 1975 roku.

Pogrzeb pani profesor odbędzie się w czwartek 28 lutego w Toruniu.

Źródło: Gazeta Wyborcza Toruń, Historia i Media, Wikipedia.

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Tomasz Leszkowicz

Redaktor działu naukowego, członek redakcji merytorycznej portalu od października 2006 roku, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Doktorant w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk. Absolwent Instytutu Historycznego i Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Były członek Zarządu Studenckiego Koła Naukowego Historyków UW. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Publikował m.in. w „Mówią Wieki”, „Uważam Rze Historia”, „Pamięci.pl”, „Polityce” oraz „Dziejach Najnowszych”. Oprócz historii pasjonuje go rock i poezja śpiewana, jest miłośnikiem kabaretów, książek Ryszarda Kapuścińskiego i Hansa Helmuta Kirsta oraz gier z serii Europa Universalis.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org