Znaleziono wejście do podziemnych laboratoriów Hitlera

opublikowano: 2019-03-08 09:03
wolna licencja
poleć artykuł:
W Czechach odkryto zapomniane wejście do tajnych laboratoriów III Rzeszy. W poszukiwaniach pomagał Polak, powstaniec warszawski, Henryk Król, który kiedyś sam pracował przy drążeniu tunelu.
REKLAMA
Wilczy Szaniec. Największy obiekt kwatery (fot. Cnyborg, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported )

W Czechach, 30 kilometrów od polskiej granicy znajduje się niewielka miejscowość zamieszkała przez niecałe 3 tys. mieszkańców. Rychnov, bo o nim mowa, w zasadzie niczym szczególnym się nie wyróżnia. Miasteczko położone jest w kraju libereckim, koło Jablonca nad Nisą. I pewnie mało kto by o nim wiedział, gdyby nie pewne znalezisko.

Niedawno odnaleziono tutaj wejście do tajemniczego, zalanego wodą, tunelu. Okazało się, że prowadzi on do podziemnego laboratorium III Rzeszy. Zdaniem odkrywców, obiekt datowany jest na lata 1944-1945.

Prawdopodobnie prowadził on do zakładów technicznych Getewent, czyli Gesellschaft für Technisch Wirtschaftliche Entwicklung GmbH. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że, przy budowie tajnego laboratorium pracowali więźniowie z AL Reichenau. Należy nadmienić, że właśnie w Rychnov znajdowała się wspomniana filia obozu koncentracyjnego Groß-Rosen, istniejącego w latach 1940–1945, niedaleko wsi Rogoźnica. Przebywający tu więźniowie, którzy rekrutowali się głównie z uczestników powstania warszawskiego, pracowali w fabryce działającej w podziemnych sztolniach. Prowadzono tam badania nad radarami oraz elementami wyposażenia rakiet V2.

Jak doszło do niecodziennego odkrycia? Stało się to poniekąd za sprawą powstańca warszawskiego, Henryka Króla. Jak podaje Radio eM, pracował on przy budowie tuneli wiodących do niemieckich laboratoriów. Po wielu latach powrócił do Rychnova, aby pomóc w ich odnalezieniu. Dzięki analizie dokumentów oraz wskazówkom powstańca udało się zlokalizować trzy zasypane tunele. Odkryto także kolejny korytarz, który zdaniem eksploratorów ma prowadzić do przywoływanego już wcześniej laboratorium należącego do zakładów technicznych o kryptonimie Getewent.

Źródła: www.tvp.info.pl, www.radioem.pl, www.info.wiara.pl

Polecamy e-book Mateusza Kuryły – „Powaby totalitaryzmu. Zarys historii intelektualnej komunizmu i faszyzmu”

Mateusz Kuryła
„Powaby totalitaryzmu. Zarys historii intelektualnej komunizmu i faszyzmu”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
116
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-23-5
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone