Opublikowano
2015-01-14 17:58
Licencja
Wolna licencja

Znamy najlepsze książki historyczne 2014 roku w Historii Zebranej!

Najlepsze książki ubiegłego roku wybrane głosami jury to: „Genialni. Lwowska szkoła matematyczna” (Iskry), „Historia XIX wieku. Przeobrażenie świata” (Poznańskie) i „Moda w okupowanej Francji i jej polskie echa” (PWN). Z kolei internauci biorący udział w naszym plebiscycie wyłonili tytuły: „Cesarzowa nocy. Historia Katarzyny Wielkiej” (Znak), „Wojny Wikingów i Słowian. Pod pogańskim sztandarem. Dzieje tysiąca wojen Słowian połabskich od VII do XII wieku” (Erica) i „Parabellum (#1). Prędkość ucieczki” (Erica). Gratulujemy!


Plebiscyt organizowany jest przez redakcje Histmag.org i Granice.pl. Najlepsze książki wyłaniane są w trzech kategoriach przez internautów (oddano kilkanaście tys. głosów) oraz jurorów, którymi są dziennikarze, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek.

Kategoria: W rolach głównych

Publikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią. Biografie i wspomnienia.

Głosami jury nagrodę otrzymała książka: „Genialni. Lwowska szkoła matematyczna” Mariusza Urbanka, wydana przez Iskry. Książki Mariusza Urbanka można już polecać w ciemno i „Genialni” również nie powinni zawieść nikogo, kto po nich sięgnie. Czytelnik otrzymuje rzetelną, a jednocześnie wartką, okraszoną humorem opowieść, od której nie sposób się oderwać. Znakomitym pomysłem jest uzupełnienie publikacji obszernym wywiadem z matematykiem i badaczem historii nauki Romanem Dudą, który pozwala laikowi lepiej zrozumieć, na czym polegał fenomen lwowskiej szkoły matematycznej. – uzasadnił werdykt jury Roman Sidorski, redaktor portalu Histmag.org.

Internauci zagłosowali zaś w tej kategorii na publikację: „Cesarzowa nocy. Historia Katarzyny Wielkiej” Ewy Stachniak, wydaną przez Znak Między Słowami. To prywatne studium psychologiczne postaci carycy napisane przystępnym językiem. Piękna proza, wciągająca akcja, czyta się bardziej jak kobieca powieść (bo przecież to tylko inspiracja życiem carycy) niż standardowa biografia, co dla mnie jest ogromnym atutem. Kobieta Wielka okazuje się być kobietą zwykłą, o zwykłych problemach. Konstrukcja bazująca na wspomnieniach w chwilach ostatecznych jest nietypowa i lekko wiejąca grozą.. ale przez to ciekawa i idealnie pasująca do fabuły. Dużo alkowy, dużo polityki, dużo wiadomości kulturalnych - gratka dla miłośniczek lekkiego przekazu historycznego. – uzasadnia swój wybór Maria Ciechomska, internautka biorąca udział w głosowaniu.

Kategoria: Okiem badacza

Książki historyczne, wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla historyków - zawodowców lub pasjonatów danego tematu.

Najwyższe uznanie internautów zdobyła książka Artura Szrejtera „Pod pogańskim sztandarem. Dzieje tysiąca wojen Słowian połabskich od VII do XII wieku” wydana przez Instytut Wydawniczy Erica. Naukowe w treści, popularnonaukowe w formie – niewielu badaczy w Polsce próbuje pisać o przeszłości właśnie w ten sposób, w większości uznając za ujmę dostosowanie narracji do odbiorcy lub przeciwnie, skupiając się tylko na tym, by było lekko i przyjemnie, a niekoniecznie rzetelnie. Artur Szrejter swoimi książkami o średniowiecznych Słowianach pokazuje, czym tak naprawdę powinna być dobra popularyzacja. Oby więcej takich prac! – zachwyca się zwycięską publikacją Agnieszka Leszkowicz, koordynatorka działu recenzje portalu „Histmag.org”.

Z kolei wybór jury padł na książkę „Historia XIX wieku. Przeobrażenie świata” Jurgena Osterhammela (Poznańskie). – Praca monumentalna, a ujęcie tematu bynajmniej nie podręcznikowe – i też nieprzeznaczone jednak dla osób, które wiedzy podręcznikowej nie posiadają. Książka niezwykle pobudza intelektualnie, a możliwość jej lektury sama w sobie jest motywacją do zgłębienia historii XIX wieku. Oby i inne epoki doczekały się tego rodzaju syntez! - komentuje Agnieszka Leszkowicz.

Historia niebanalna

Książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, książki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach.

W tej kategorii jury bez cienia wahania wyróżniło książkę Krzysztofa Trojanowskiego „Moda w okupowanej Francji i jej polskie echa” (Wydawnictwo Naukowe PWN). – Książka robi ogromne wrażenie natychmiast po wzięciu jej do ręki – jej szata graficzna to prawdziwy majstersztyk! Przyznam jednak, że bogate wydawnictwo albumowe i dodatkowo z pozoru dość lekki temat nie zapowiadały tak rzetelnego opracowania. Miło się było przekonać, że autor naprawdę potrafi pokazać, jak procesy historyczne wpływają na modę – i co moda mówi nam o historii. – opowiada Agnieszka Leszkowicz.

Z kolei internauci wyróżnili książkę „Parabellum (#1). Prędkość ucieczki” Remigiusza Mroza (Wydawnictwo Erica). – Czytelnik zanurza się w rwący potok wydarzeń, by obserwować poczynania garstki żołnierzy cudem ocalałych z ataku Luftwaffe, razem z nimi wyrusza w głąb ojczyzny, by po chwili... dołączyć do trójki uciekinierów, ratujących się ucieczką na zachód. Wojnę widzimy nie tylko z perspektywy małej grupki polskich żołnierzy, czy uciekających Warszawiaków, ale obserwujemy także jej wydarzenia oczami młodego kapitana Wehrmachtu. Wciągające wątki, szybki bieg wydarzeń i bezpośredni język sprawiają, że książkę czyta się jednym tchem. – uzasadniała swój wybór Małgorzata Orzech, internautka biorąca udział w plebiscycie.

Kolejna edycja plebiscytu, która pozwoli wyłonić najlepsze książki historyczne pierwszego półrocza 2015 roku, wystartuje na wiosnę.

Wydawcy najlepszych książek otrzymają pamiątkowe dyplomy podczas Warszawskich Targów Książki.

Więcej informacji o nagrodzonych publikacjach można znaleźć na stronie plebiscytu: http://historiazebrana.pl

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Michał Świgoń

Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami oraz z Czytelnikami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org