Opublikowano
2017-01-24 12:27
Licencja
Wolna licencja

Znamy najlepsze książki historyczne 2016 roku – wyniki plebiscytu Historia Zebrana

Jury wyróżniło publikacje: „Kto wydał wyrok na miasto? Plany operacyjne ZWZ AK (1940-1944) i sposoby ich realizacji” (Wydawnictwo Literackie), „Warszawa skamandrytów” (Bellona), „Londyn w czasach Sherlocka Holmesa” (PWN). Z kolei internauci wybrali książki: „Kresy Rzeczpospolitej. Wielki mit Polaków” (Polityka), „Jeńcy wojenni w okupowanym Krakowie 1939-1945” (Muzeum Historyczne M. Krakowa) i „Mężczyźni z różowym trójkątem” (Karta). Gratulujemy!


Plebiscyt na najlepszą książkę historyczną „Historia Zebrana” organizowany jest przez redakcje Histmag.org i Granice.pl. Najlepsze książki wyłaniane są w trzech kategoriach przez internautów (w tym roku oddano ponad 5 tys. głosów) oraz jurorów, którymi są dziennikarze, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek.

Kategoria: W rolach głównych

Publikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią. Biografie i wspomnienia.

Jurorzy zdecydowali się wyróżnić publikację: „Warszawa skamandrytów” Lidii Sadkowskiej-Mokkas, wydaną przez Bellonę. – Bogata baza źródłowa poszerzona o wywiady radiowe pozwala na dokładne przedstawienie związków Skamandrytów z Warszawą. Praca pokazuje nie tylko historię samej grupy Skamander i jej członków, ale przedstawia międzywojenny obraz stolicy. Wielkim atutem jest także wydanie, w którym oprócz samego tekstu znajdziemy kalendarium wydarzeń związanych z historią Skamandrytów, a także swoisty leksykon "najważniejszych skamandryckich miejsc", który przedstawia i opisuje najważniejsze punkty na artystycznej mapie miasta w XX-leciu międzywojennym – opowiada o zwycięskiej publikacji redaktor Maciej Zaremba z portalu Histmag.org.

Z kolei internauci najczęściej zagłosowali na książkę: „Mężczyźni z różowym trójkątem” Heinza Hegera.Ośrodek Karta specjalizuje się w wydawaniu książek, które są nie tylko ważnymi świadectwami historii świata, historii narodów i historii jednostek, ale również po prostu po ludzku opowieściami, które poruszają na tych podstawowych poziomach empatii człowieka. „Mężczyźni z różowym trójkątem” spełniają te dwie funkcje, o których wspomniałam wyżej. Co więcej jest to książka, która o dziwo, po upływie około 80 lat od zakończenia wojny, cały czas wywołuje emocje. Temat w niej poruszany jest niestety nawet dzisiaj kontrowersyjny. Wydanie tej pozycji spełniło dwa bardzo ważne zadania. Po pierwsze podtrzymuje niknącą już pamięć o czasach II wojny światowej. Po drugie uświadamia, że rodzące się na nowo, albo tak naprawdę nigdy nie zniszczone w zarodku uprzedzenia, mogą doprowadzić do szaleńczego zła. – uzasadniała swój wybór Angelika Siemińska, internautka biorąca udział w plebiscycie.

Kategoria: Okiem badacza

Książki historyczne, wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla historyków - zawodowców lub pasjonatów danego tematu.

Zdecydowana większość jurorów była zgodna, przyznając laur zwycięstwa w tej kategorii książce „Kto wydał wyrok na miasto? Plany operacyjne ZWZ AK (1940-1944) i sposoby ich realizacji” Andrzeja Leona Sowy (Wydawnictwo Literackie). – We współczesnej Polsce nie dyskutuje się nad sensem Powstania. Komentarze i polemiki prasowe, które zamieszczają przeważnie albo byli uczestnicy walk lub publicyści, nie są w stanie zastąpić poważnej debaty historycznej dotyczącej sensu Powstania i tego kto faktycznie był jego faktycznym zwycięzcą. Próby tego typu dyskusji giną w morzu insurekcyjnych głosów. Wśród młodych ludzi coraz częściej ugruntowuje się obraz kolejnego "moralnego zwycięstwa". Widok zrujnowanej i zdziesiątkowanej demograficznie Stolicy jakoś ulatuje z tej dysputy. Dobrze się więc stało, że krakowski historyk prof. Andrzej Sowa wydał książkę tak wysoko stawiającą poprzeczkę debaty. Mam nadzieję, że wywoła polemiki i debaty. W pełni na to zasługuje, jest dobrze udokumentowana, oparta na źródłach drukowanych jak i licznej literaturze przedmiotu. Co jest jednak najważniejsze, zawiera bardzo dużo tez stawianych przez Autora, m.in. polityki Stalina względem powstania. – uzasadnia wybór Jury dr hab. Jarosław Kłaczkow, wykładowca UMK w Toruniu.

Z kolei internauci najczęściej głosowali na książkę: „Jeńcy wojenni w okupowanym Krakowie 1939-1945” Tomasza Owoca (Muzeum Historyczne M. Krakowa). – „Jeńcy wojenni w okupowanym Krakowie” to katalog wystawy, prezentowanej w Muzeum Historycznym m. Krakowa. Nie jest to jednak tylko katalog – to ciekawe i rzetelne opracowanie naukowe historii obozów jenieckich na terenie stolicy Generalnego Gubernatorstwa. Lektura tej publikacja to dobra okazja do poznania losów Polaków, Francuzów czy żołnierzy Armii Czerwonej, którzy mieli nieszczęście znaleźć się w niemieckiej niewoli i trafić do południowej Polski. A dzięki temu, że to katalog wystawy – interesującemu tekstowi towarzyszą warte zobaczenia fotografie i reprodukcje eksponatów prezentowanych na ekspozycji. – opowiada o zwycięskiej publikacji Tomasz Leszkowicz, redaktor naczelny portalu Histmag.org.

Historia niebanalna

Książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, książki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach.

Jurorzy wyróżnili publikację: „Londyn w czasach Sherlocka Holmesa” Krystyny Kaplan (PWN). – Książkę czyta się z prawdziwą przyjemnością. Przenosi ona nas w świat końca epoki wiktoriańskiej i opisuje ówczesną stolicę świata jako organizm miejski niesłychanie skomplikowany i fascynujący. Autorka przedstawiła w tej pracy zagadnienia związane z rozwojem miasta, jego bolączkami np. kanalizacją, ciekawymi postaciami z świata kultury, pisarzami ale także doświadczonymi przez los osobami upośledzonymi, jak np. słynny "człowiek Słoń". Książka opisuje także z dużą znajomością problematyki świat dworski i rodzinę królewską. W pełni polecam ją Czytelnikowi. – uzasadniał wybór jury Jarosław Kłaczkow.

Internauci głosujący w plebiscycie wyróżnili publikację ”Polityki”, zatytułowaną: „Kresy Rzeczpospolitej. Wielki mit Polaków”. – Historia Kresów nie jest jednowymiarowa i płaska. Jej koloryt, różnorodność i skomplikowanie w świetny i przystępny sposób przedstawia niniejsza pozycja. Samo wydanie zaś jest kolorowe, bardzo dobrze zredagowane, a zapoznawanie się z nim to czysta przyjemność. – wyjaśnia fenomen zwycięskiej publikacji Maciej Zaremba.

Wydawcy najlepszych książek otrzymają pamiątkowe dyplomy podczas Warszawskich Targów Książki.

Więcej informacji o nagrodzonych publikacjach można znaleźć na stronie plebiscytu: http://historiazebrana.pl

Kolejna edycja plebiscytu rozpocznie się w czerwcu. Wyłonimy w niej najciekawsze publikacje I półrocza 2017 roku.

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Polski rynek książek historycznych jest bardzo ubogi, jeśli interesuje się, tak jak ja, historią starożytną.
Tylko to przychodzi mi na myśl przy okazji podobnych plebiscytów.
Epoki późniejsze również wypadają blado.
Ale cóż, widać jest popyt głównie na tę historię dziewiętnasto- i dwudziestowieczną.
Czasem ratuję się znalezieniem jakiegoś ciekawego ebooka po angielsku, ale to niewystarczające niestety..
Smutne to.Odpowiedz

Gość: Marian |

Autor omówienie książki "Mężczyźni z różowym trójkątem” Heinza Hegera użył do tego 142 słów. Mimo to nie zdradził o czym jest ta książka. Pewnie trumpista.Odpowiedz

Gość: Cleophas |

@ Gość: Marian
No własnie, o czym jest ta książka ? Konia z rzędem temu kto wie !Odpowiedz

@ Gość: Cleophas http://historiazebrana.pl/ksiazka,5899272 + https://histmag.org/Heinz-Heger-Mezczyzni-z-rozowym-trojkatem-recenzja-13544Odpowiedz
Michał Świgoń

Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami oraz z Czytelnikami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org